Ferata Kopiščarjeva pot na Prisojnik
Feraty

Ferata Kopiščarjeva pot na Prisojnik

Výstup ferratou Kopiščarjeva pot (C/D) na vrchol Prisojnik patří k nejhezčím zajištěným cestám v Julských Alpách. Ferata na Prisojnik je dlouhá, poměrně exponovaná a fyzicky náročná, zlatým hřebem celého výstupu je průlez obřím skalním oknem, které je označováno za největší v Alpách.

Julské Alpy – Slovinsko

Nejvyšší bod
2547 m n. m.
Horolezecké úseky
ferata C/D
Celkový čas
8-9 hodin

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Prisojnik, široký skalnatý hřeben s několika vrcholy, tvoří působivou horskou kulisu města Kranjska Gora. Ze sedla Vršič vede po jeho úbočí technicky náročná a exponovaná, ale opravdu překrásná zajištěná cesta Kopiščarjeva pot.

Exponované lezení

Sedlo Vršič leží v nadmořské výšce 1611 m a lze se sem dostat pohodlně autem. Zázemí tu horalům poskytují dvě horské chaty.  Nástup na feratu (cca 45 min.) vede nejprve kole Tičarjeva domu, poté lehkým lesním terénem a na rozcestí Sovna glava doleva.

Ferata Prisojnik (C/D) je ihned od prvních úseků exponovaná a technicky náročnější. Vede po žebřících, kramlích a šikmých skalních průrvách, kde i s trochu větším batohem můžete mít problém se vejít. Po hodině lezení vám via ferrata nabídne pohled na démonický rozmar přírody – obrovský skalní útvar ve tvaru lidské tváře. Následuje kolmá, nesmírně odvážná, ale příkladně zajištěná lezecká pasáž a uprostřed nejstrmější části stěny průstup úzkým komínem.

Okno do nebe

Zhruba v polovině stoupání se ferata z pevné skály přesouvá na jemnou šotolinu. V tu chvíli se začne nad vámi otevírat gigantické skalní okno Predne okno (2 100 m), kterým cesta prolézá. Povrch je opravdu nebezpečně drolivý a radost, kterou cítíte při prolézaní tak monumentálního útvaru, sráží strach z uklouznutí. Ohromná skalní brána protíná skalní stěnu a dovoluje zajímavý pohled do doliny Pišnice (údajně největší skalní okno v Alpách vysoké 80 m a široké 30 m). Vzdušně a exponovaně přecházíme přímo oknem na jižní stranu hřebene, kde nás příjemně ohřeje slunce.

Vpravo odbočuje stezka zpátky do sedla Vršič, po hřebeni se dá pokračovat dalších asi 200 výškových metrů na vrchol Prisojnik (2547 m). Ač Prisojnik není zdaleka nejvyšší horou v okolí, výhled je fantastický. Pohledu na desítky okolních vrcholů však jednoznačně dominuje sousední Razor (2602 m), který s Prisojnikem spojuje další ferata Jubilejní cesta.

Výchozí bod

Sedlo Vršič, 1611m

Sestup

Za Oknem se napojíte na turistickou stezku, která obchází horu z jihu a dovede vás velmi hezkou túrou zpět do sedla Vršič.

Obtížnost (popis)

KS5-C/D, místy velmi exponované a vyčerpávající, doporučujeme jen za velmi pěkného počasí, převýšení 940m

Zajímavé vybavení

Zkušenosti čtenářů

David, HedvabnaStezka.cz

Tohle je nádherná ferata, doporučuji všem. Je pestrá, vzdušná, docela náročná, ale nejsou to žádné silové úseky, spíše exponovaná místa. A pak když prolezete oknem, ocitnete se v jiném světě 🙂

Jarda, Vamos zs
David, HedvabnaStezka.cz:

Hezká, dlouhá trasa, na skále spousty přírodních chytů, některé vyznačeny, doporučeny:-) – cca 65% ferrata, asi C, ale nejsem odborník, 35% lezení – to pro moje ferratový botky nebylo (ani pro sestup) optimální.. ALE .. zážitek jedinečnej, hlavně v OKNĚ, asi největším v Evropě. Rozhodně doporučuju, ne však těm, co maji i třeba menší závratě… na nejištěných úsecích to nemusí být příjemný.. Každopádně komplet ferratové vybavení nutné.
Pro vysokohorské turisty – dá se to obejít a cca za 3, 5 hodiny jste v OKNU taky… sestup stejnou cestou, kolena dostávají zabrat, měné příjemný může pro někoho být traverz po kamenech.. A dole na chatě u Vršiče zasloužený pivo.

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: