HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz
Ferata na Prisojnik skrz skalní okno
Feraty

Ferata na Prisojnik skrz skalní okno

Julské Alpy – Slovinsko

Nejvyšší bod
2547 m n. m.
Horolezecké úseky
ferata C/D
Celkový čas
8-9 hodin

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Prisojnik, široký skalnatý hřeben s několika vrcholy, tvoří působivou horskou kulisu města Kranjska Gora. Ze sedla Vršič vede k hlavnímu vrcholu velmi náročná, ale opravdu překrásná zajištěná cesta, která skýtá množství jedinečných dojmů a zážitků. Už na začátku se objeví démonický rozmar přírody – obrovský skalní útvar s podobou lidského obličeje. Následuje kolmá, nesmírně odvážná, ale příkladně zajištěná lezecká pasáž a uprostřed nejstrmější části stěny průstup úzkým komínem. Vyvrcholením přírodních krás je ale „Okno“ pravděpodobně největší skalní okno v celých Alpách, které vede z ponuré severní stěny na jižní stranu, kde se dosavadní scenérie naprosto změní.

Skalní okno na Prisojniku je vidět na míle dalekoSkalní okno na Prisojniku je vidět na míle daleko

Exponovaná cesta na PrisojnikExponovaná cesta na Prisojnik

Pohled z oknaPohled z okna

Příjezdové místo

Kranjska Gora, 810m (sem jede autobus a vlak). Autem ale vyjeďte serpentinami až do sedla Vršič.

Výchozí bod

Erjavčeva koča, 1525m, kousek od sedla Vršič, 1611m (směrem na sever)

Výstup

Z parkoviště v sedle Vršič nejprve normálním chodníčkem nástup pod stěnu, tou pak stoupáte náročnou feratou až pod Prednje okno (1.skalní okno), kterým prolezete na konec zajištěné cesty  (2270m). Odtud pokračujete jižním hřebenem na vrchol Prisank (2547 m).

Můžete však skončit i v Okně a sestoupit jižní stranou.

Sestup

Sestup touto feratou moc nedoporučujeme. Za Oknem se napojíte na turistickou značku, která obchází horu z jihu a dovede vás velmi hezkou tůrou zpět do sedla Vršič.

Obtížnost (popis)

KS5-C/D, místy velmi exponované a vyčerpávající, doporučujeme jen za velmi pěkného počasí, převýšení 940m

Zkušenosti čtenářů

David, HedvabnaStezka.cz

Tohle je nádherná ferata, doporučuji všem. Je pestrá, vzdušná, docela náročná, ale nejsou to žádné silové úseky, spíše exponovaná místa. A pak když prolezete oknem, ocitnete se v jiném světě 🙂

Jarda, Vamos zs
David, HedvabnaStezka.cz:

Hezká, dlouhá trasa, na skále spousty přírodních chytů, některé vyznačeny, doporučeny:-) – cca 65% ferrata, asi C, ale nejsem odborník, 35% lezení – to pro moje ferratový botky nebylo (ani pro sestup) optimální.. ALE .. zážitek jedinečnej, hlavně v OKNĚ, asi největším v Evropě. Rozhodně doporučuju, ne však těm, co maji i třeba menší závratě… na nejištěných úsecích to nemusí být příjemný.. Každopádně komplet ferratové vybavení nutné.
Pro vysokohorské turisty – dá se to obejít a cca za 3, 5 hodiny jste v OKNU taky… sestup stejnou cestou, kolena dostávají zabrat, měné příjemný může pro někoho být traverz po kamenech.. A dole na chatě u Vršiče zasloužený pivo.

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: