Výstup na nejvyšší vrchol Rakouska – Grossglockner přes hřeben Stüdlgrat
Treky

Výstup na nejvyšší vrchol Rakouska – Grossglockner přes hřeben Stüdlgrat

Výstup hřebenem Stüdlgrat patří ke klasickým alpským túrám. Nic však neztrácí ze své krásy ani náročnosti, přestože je docela populární výstupovou trasou vedoucí na nejvyšší vrchol Rakouska, Velkého Zvoníka (3798 m).

Vysoké Taury, Alpy – Rakousko

Typ
2-denní, 3-denní, Výstup na vrchol, Okruh
Stát
Rakousko
Další státy
Rakousko
Počet dní
2
Vhodné měsíce
květen, červen, červenec, srpen, září
Délka
16 km
Nejvyšší bod
3798 m n. m.
Převýšení
1800 m
Ledovec / sněhová pole
ano
Obtížnost
Náročný
Horolezecké úseky
UIAA III

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Jak na Stüdlhütte (2801 m)

Na Stüdlhütte se dá dostat dvěma cestami:

Kratší varianta začíná na parkovišti v Lucknerhaus, kam se dá dostat po placené silnici z Kals am Glockner. Odtud je to už pouhých 2,5 h na Stüdlhütte přes chatu Lucknerhütte (2220 m) . Druhá varianta je po cestě č. 712, vedoucí z Kals am Glockner. Tato snadná cesta vede z parkoviště necelé 2 km severně od Kalsu a začíná v nadmořské výšce cca 1610 m. Vede nejprve po široké zásobovací cestě zhruba severovýchodním směrem lesem serpentinami vzhůru až nad hranici lesa. Prochází přes Mauriger Trog a dále už jen jako pěšina stoupá po ubočí Freiwandspitz a velkým obloukem se stáčí skoro k severu až k chatě Stüdlhütte do nadmořské výšky 2801 m. Jedná se o hezkou cestu, která je trochu opomíjená oproti výše zmíněné a velmi frekventované cestě číslo 702B. Zde popisovaná cesta 712 má oproti klasické trase Lucknerhaus – Lucknerhütte – Stüdlhütte ještě jednu velkou výhodu. Nemusíte platit za průjezd po placené silnici Kalser Glocknerstrasse. Přes Rozvadov se sem dá z Prahy dostat ideálně bez zácp u Mnichova za šest hodin a kolem jedné ráno bez zbytečného stresu z ranního vstávání zalehnout.

Pokud máte dost času, zkuste vyrazit směr nástup na Stüdlgrat, resp. začátek ledovce Tieschnitztal, což  pomůže i k aklimatizaci.

Stüdlhüte ze severní strany
Stüdlhüte ze severní strany

Proč lézt přes Stüdlgrat?

Výstup na Großglockner hřebenem Stüdlgrat má několik výhod:

 • menší počet lezců na túře
 • dvě túry jednou ranou tzn. nahoru i dolů jinou cestou
 • lezecká trasa vzhůru.

Jak na hřeben Stüdlgrat?

Obvykle se startuje z chaty Stüdlhütte (2801 m) v 5.30 po snídani. Po půlhodině prudšího stoupání přímo od chaty na výšvih, který se jmenuje Schere, se vstupuje na ledovec. Vždy navázaní a obvykle i na mačkách pokračujte až na nástup pod hřeben Stüdlgrat. Odtamtud se již začíná lézt. Místy čeká poměrně vzdušné lezení po úzkém hřebeni, po cestě bývají nýty. Mějte oči otevřené tak, abyste co nejméně bloudili. Někdy se jde po hřebeni z levé strany, jindy zase z pravé. V případě, že cesta extrémně nebo neobvykle ztěžkne, jste pravděpodobně mimo.

Po cestě určitě neminete cedulku Frühstückplatz. Jestliže jste na toto místo nedorazili od chaty za méně než tři hodiny, měli byste se otočit a ve výstupu nepokračovat. Od tohoto místa vás čeká lezecká pasáž, tak se na ni připravte.

Výstup na Grossglockenr hřebenem Studlgrat, Vysoké Taury, Alpy, Rakousko
Výstup na Grossglockenr hřebenem Studlgrat, Vysoké Taury, Alpy, Rakousko

Obávaná plotna

Dále následuje kombinace lezení a pochodu včetně obávané plotny s nýty, která je psaná za IV. Nepanikařte. Zvládnete to. Stačit vám budou dvě expresky nebo smyčky. Paradoxně se tento úsek leze líp v mačkách. Postupujte rychle a nikde se moc nezdržujte. Dobírání druholezce či druholezů provádějte co nejrychleji. Používejte poloviční lodní uzel. Po dolezení druholezců ho přehoďte na loďák nebo zajistěte, popadněte od nich matroš a lezte dál. Vyplatí se technika jednoho prvolezce bez neustálého střídání. Je to rychlejší.

Další výstupové možnosti na Grossglockner najdeš popsané tady

Obávaná plotna na hřebeni Stüdlgrat je za sucha hračkou, Grossglockner, Rakousko, Alpy
Obávaná plotna na hřebeni Stüdlgrat je za sucha hračkou, Grossglockner, Rakousko, Alpy

Sestup normálkou

Na sestupu z Großglockneru vás možná potká v případě dobrého počasí zácpa. Buďte trpěliví a zbytečně neriskujte. Myslete na svoji bezpečnost a buďte nějakým způsobem vždy zajištění. Sněhový svah z Kleine Glockneru před vstupem na ledovec vyžaduje zpravidla sestup na mačkách. Mějte vždy nacvičené brzdění cepínem. Z chaty Erzh. Johann Hütte (3454 m) vede na ledovec jednoduchá ferata. Podle mých zkušeností na ní není tlumič pádu potřeba. Jestliže jste zvládli Stüdlgrat, dokážete odjistit i tento úsek jako souběžně postupující lanové družstvo.

Celkový čas (obvykle):

Z chaty Stüdlhütte na vrchol Großglockneru (3798 m) asi 5 hodin. Sestup na chatu Stüdlhütte (2801 m) zhruba 3–4 hodiny. Záleží hodně na podmínkách a počtu lidí na túře. A taky na tom, jak dlouho se zaseknete na chatě Erzh. Johann Hütte (3454 m), kde se obvykle dává pivko nebo štrúdl a kávička.

Großglockner (3798 m) je nejvyšší hora Rakouska, která se nachází ve skupině Glockner patřící do Vysokých Taur a na hranicích spolkových zemí Korutany a Tyrolsko. Štíhlá, ledovcovo-skalnatá pyramida v bočním výběžku hlavního alpského hřebene připomíná svým tvarem zvon – odtud název „Velký zvon“ (Großglockner).

Normálka na Grossglockner
Normálka na Grossglockner

Ubytování a jídlo

Stüdlhütte

 • otevřena v březnu a dubnu a od půlky června do půlky října
 • 122 míst pro nocleh (pokoje typu Matrazenlager a winterraum): pro členy Alpnevereinu: Matrazenlager  – 13 euro, winterraum – 6,50, pro nečleny:  Matrazenlager – 23 euro, winterraum 6,50 (ceny 2020)
 • přístup: od parkoviště Lucknerhaus (Lucknerhaus –> Stüdlhütte 2,5 h)
 • Telefon na chatu: +43 4876 8209
 • E-Mail: [email protected]

Chata Erzherzog Johannhütte

 • otevřena od konce června – konec října
 • 10 postelí, 120 míst v noclehárně
 • cena ubytování (vč. snídaně) – členové Alpenvereinu: postel – 38 €, noclehárna – 28 €, nečlenové: postel – 47 €, noclehárna 37 € (ceny 2020)
 • přístup:
  • od Glocknerhausu/od silnice Grossglockner Hochalpenstrasse přes Salmhütte (Glocknerhaus –> Salmhütte 3h,Salmhütte –> Erzherzog-Johann-Hütte 3h),
  • od parkoviště Lucknerhaus přes Stüdlhütte (Lucknerhaus –> Stüdlhütte 2,5 h, Stüdlhütte –> Erzhzerzog- Johann- Hütte 2,5 h)
 • Tel. +43 4876 8500
 • e-mail:  [email protected]

 

Potřebné vybavení

Batoh cca 30litrový a do něj:

 • Mačky s vyhazováky na sníh – bez něj na hřeben nechoďte, ani když máte pocit, že je celý bez sněhu. Na nástupu vás čeká ledovec a při sestupu i strmý sněhový svah a ledovec.
 • Cepín – stačí turistický. Správný cepín má v hlavici i na konci topůrka otvory dostatečně velké tak, abyste do nich mohli cvaknout i šroubovací karabinu typu HMS.
 • Ledovcový šroub – při sestupu musíte přejít ledovec. Šroub slouží k vytvoření kotevního bodu v případě vytahování z trhliny.
 • Lano – do dvojice či trojice stačí 30m lano. Nejlépe jednoduché. Hřeben je plný hran a volných kamenů.
 • Helma – bez debat.
 • Sedací úvazek – stačí jednoduchý – popruhový.
 • Karabiny – většina úseků je zajištěna nýty (štandy) nebo tyčemi. Nepřehánějte to s hardwarem. Netřeba materiálu jako na El Capa. Hromada materiálu z vás horolezce ještě nedělá. Pro jištění používejte HMS karabiny a do nich poloviční lodní uzel. Takže každý lezec by měl mít 2x HMS, 1x šroubovací karabinu typu „D“. Dále stačí 2 expresky do skupiny. Hodí se i volné karabiny do smyček, které budete zakládat nebo používat jako mezijištění.
 • Smyčky – používejte na obhození hrotů. Stačí 1x 120 cm na lezce.
 • Sada prusíků: 2x 1,5 m a 1x 3 m (průměr 6 mm). Ta se hodí pro záchranné techniky při lezení ve skále, ale i při chůzi po ledovci.
 • Dále nezapomeňte přibalit: lékárnu, čelovku, sluneční brýle, krém, náhradní oblečení a extra rukavice. Mapu (nejlépe 1:25 000), nákres cesty, navigaci a telefon. Jídlo a pití.

Někdo používá více vybavení jako např. friendy nebo vklíněnce, hromadu expresek nebo delší lano na sestup po ledovci. V tomto seznamu jsem uvedl minimalistické vybavení pro přelezení této túry.

Přístup na začátek

Na parkoviště u Lucknerhausu se dostane autem či autobusem. V zimní sezóně může být cesta z Kalsu neprůjezdná.

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

ne

Základní trasa

Lucknerhaus - Stüdlhütte - Grossglockner - Erzherzog-Johann-Hütte - Lucknerhaus

Orientační rozpis po dnech

1. den

 • Parkoviště Lucknerhaus kousek od obce Kals (1.610m) -> chata Stüdlhütte (2.801m) = 4h 30min (+1.191m)

2. den

 • Stüdlhütte (2.801m) -> Grossglockner (3.798m) = 5h (+997m)
 • Grossglockner (3.798m) -> Erzherzog-Johann hütte (3.451m) = 1h 30min (-347m)
 • Erzherzog-Johann hütte (3.451m) -> Stüdlhütte (2.801m) = 1-2 h (-650m)
 • Stüdlhütte (2.801m) -> Kals (1.500m) = 2h (-1.300m)

Další možnosti túr v okolí

Výstup na nedaleký Medelzkopf (2762 m) je velmi oblíbenou a výrazně snazší túrou.

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: