Výstup na Mt. Cameroon
Treky

Výstup na Mt. Cameroon

Mt. Cameroon (4095m n.m.) je nejvyšší hora západní Afriky, patří mezi aktivní vulkány, v minulém století zde proběhlo 7 erupcí, a ta poslední v roce 2000. Je to jediný vulkán mimo Středomoří, u kterého byly zdokumentované erupce před začátkem našeho letopočtu.

Climbing Mt. Cameroon – Kamerun

Stát
Kamerun
Další státy
Kamerun
Počet dní
3
Vhodné měsíce
prosinec, listopad, leden
Délka
40 km
Nejvyšší bod
4095 m n. m.
Převýšení
3200 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Mt. Cameroon (4095m n.m.) je nejvyšší hora západní Afriky, patří mezi aktivní vulkány, v minulém století proběhlo 7 erupcí, poslední z nich v roce 2000. Je to jediný vulkán mimo Středomoří, u kterého byly zdokumentované erupce před začátkem našeho letopočtu. Každý rok se koná běžecký závod („Race of Hope“ nebo „Mt. Cameroon Race“) z Buey Guinessovou cestou na vrchol. Guinessova cesta je nejkratší a nejstrmější z možných cest. Nejlepší běžci ji zdolají za 4-5 hodin.

Pokud za den zvládnete přibližně 12 hodin chůze, dá se celý trek stihnout za tři dny, jak je popsáno. Jestliže se nechcete tolik hnát, lze cestu rozvrhnout na čtyři dny, s nocováním na „Hut 2“, „Station F“ a v „Mann Spring Campu“. Kromě značného převýšení zvláště během prvního dne – z Buey (900m n.m.) na Hut 2 (2860m n. m.) může činit potíže vlhké tropické klima ve spodní části výstupu spojené s následným poklesem teplot ve vyšších, bezlesých částech, a také lávová pole (pozůstatky erupce z roku1999), které je nutno přejít při sestupu cestou „Mann Spring Route“.

Do Kamerunu obecně je lépe jezdit přes zimu, kdy je období sucha, hlavně kvůli silnicím. Ty bývají ve špatném stavu i v zimě, v létě jsou pak absolutně nesjízdné. Není špatný nápad oslavit Vánoce výstupem na Mt. Cameroon, ale pravděpodobně tam pak rozhodně nebudete sami, výstup na tuto horu je turisty velmi vyhledávaný.

Ubytování a jídlo

stan a jídlo na celou dobu s sebou, na Guinessově cestě jsou sice chaty, ale bývají plné. Důležité je vzít si dostatečné zásoby vody, protože nad hranicí lesa je již zcela sucho! (Poslední dostupná voda je u chaty „Hut 1“, pak až v „Mann Spring Campu“)

Potřebné vybavení

běžná trekingová výbava, pevné boty. Nutné je vízum a očkování proti žluté zimnici.

Přístup na začátek

letecky do města Douala, poté autobusem, nebo letecky do Calabaru v Nigérii, trajektem do Limbe a pak autobusem, mikrobusem nebo taxíkem. Trajekt jede několikrát týdně. Zpět z Bokwanga opět taxíkem nebo autobusem.

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

ne

Základní trasa

Buea – Mt. Cameroon - Bokwango

Orientační rozpis po dnech

  1. Buea – Hut 2
  2. Hut 2 – Mann Spring Camp
  3. Mann Spring Camp – Bokwango

Další možnosti túr v okolí

žádné

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: