Výstup na Hochkönig v Rakousku
Treky

Výstup na Hochkönig v Rakousku

Rakouský vrchol Hochkönig znamená doslova „vysoký král“ a po osobní zkušenosti s horou můžu tento název jen potvrdit. Výstup stojí za to!

Alpy – Rakousko

Typ
1-denní, 2-denní, Výstup na vrchol, Hřebenovka
Stát
Rakousko
Další státy
Rakousko
Počet dní
1
Vhodné měsíce
květen, červen, červenec, srpen, září, říjen
Délka
15 km
Nejvyšší bod
2941 m n. m.
Převýšení
1600 m
Ledovec / sněhová pole
ano
Obtížnost
neuvedeno
Horolezecké úseky
ferata A/B

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Za svůj název vděčí pravděpodobně výšce 2941 metrů (i když jsem se dočetl něco o souvislosti s tlakem). Ta z něj dělá nejvyšší bod Berchtesgadenských Alp, které se nachází cca 40 kilometrů jižně od Salzburgu. Svoji polohou spadají do východních Alp, takže z Česka je nástup na Hochkönig dosažitelný za čtyři až šest hodin jízdy autem, záleží, odkud vyjíždíte.

Na Hochkönigu se vyřádí opravdu všichni. K vrcholu vedou feráty, obtížné i lehčí lezecké cesty a také trasy pro turisty. Stačí si jen vybrat. Dva roky na zpět, jsme si s kamarády vybrali variantu „zajištěné cesty“ neboli feráty. O této trase se také detailněji rozepíšu.

Výstupové cesty

Z východu

Výchozím bodem je hotel Arthurhaus, odkud stoupá stezka č. 430  na louku Mitterfeldalm. Ve vrcholových partiích se přechází četná sněhová pole až závěrečnému zajištěnému úseku Schartensteig. Trasa: Mühlbach – Arthurhaus – Hochkönig (6,30 hod.) – celkem i zpět 11 hod.

Ze západu

Trasa Mooshammersteig, nejtěžší turistická trasa na vrchol (ferata B/C a nezajištěné úseky do UIAA II.), začíná u chaty Bertgen Hütte. V kotli Schneekar je třeba překonat firnová pole, závěrečná pasáž je vzdušná a jištěná železnými pomůckami. Exponovaný výstup končí na vrcholu Hochseiler (2793 m).  Kolem skalních oken Teufelslöcher pokračujeme po hřebeni přes Lampkopf a Hoher Kopf. Dál se trasa napojí na jižní variantu a na Hochkönig  pokračujeme podél ledovce. Trasa: Hinterhall – Bertgen Hütte – Hochkönig (6,30 hod.) – celkem i zpět 11 hod.

Z jihu

Nejjednodušší variantou výstupu je cesta z jihu po ose: silniční sedlo Dientner (1342 m) – chata Erich (1545 m) – sedlo Hochscharte (2280 m) – vrcholové sedlo (2875 m) – vrchol Hochkönig (2941 m). Převýšení trasy je cca 1600 metrů. Trasa: Dientner Sattel – Hochkönig (4 hod.) – celkem 7 hod. Po cestě Königsjodler celkem i sestup (9,30 hod.)

My jsme si pro výstup vybrali ferátu, která patří k těm obtížným (C/D – D). Její název je Königsjodler. Je to jedna z nejzajímavějších ferát v Alpách. Aspoň podle průvodců, nebyl jsem všude , ale její dobrodružnost můžu jen potvrdit. Výstup i sestup přes Königsjodler celkem 9,30 hod.

Nevýhodou je právě její oblíbenost. V sezóně jsou tady mraky lidí a výstup přes Königsjodler se stává doslova čekáním ve frontě. O tom jsme však byli dobře informováni, a proto jsme zvolili jeden z říjnových víkendů, který nám zajistil to, že jsme za celý výstup nikoho nepotkali. Takže mé doporučeni je, že jestli si chcete tuhle výstupovou trasu pořádně užít a neznechutit, tak běžte mimo letní měsíce.

Výchozím bodem bylo stejně jako u klasické výstupové cesty sedlo Dientner. Na blízkém parkovišti jsme přečkali noc a další den vyrazili do sedla Hochscharte. V tomto místě začíná feráta. Ze začátku nejde o nic těžkého. Nejtěžší pasáže jsou až ke konci a to v podobě skalního výšvihu, který je osazen železnými kolíky.

nak je feráta hodně zábavná. Nechybí exponované pasáže, legendární „ručkovačka“ a lávka ze dvou ocelových lan. Pokud trpíte závratěmi, tak nedoporučuji. Po překonání závěrečného výšvihu už je to jen kousek do sedla pod vrcholem. Z něj si pak můžete vyběhnout necelých sto výškových metrů na vrchol.

Prvovýstup

Ten už je hodně „vousatý“. V roce 1826 se podařilo na Hochkönig vystoupit Karlu Thurwieserovi. Za tak brzké dosažení vrcholu člověkem může poměrně nízká náročnostvýstupu v kombinaci s osídlením.

Zajímavosti

Jižní stěna dosahuje výšky kolem jednoho kilometru a naleznete v nich i ty nejtěžší cesty, které škála pro lezení nabízí.

Ze severu se plazí jediný náhorní ledovec východních Alp – Übergossene Alm. Jeho rozloha se za poslední 130 let značně zmenšila. Zatím co v roce 1885 měl ještě 5,5 km2, dnes už je to jen něco málo přes 1 km2.

Potřebné vybavení

Obvyklé věci na turistiku + pohyb na feratach (úvazek, feratový set, helma). V létě nezapomenout na sluneční brýle a opalovací krém.

Přístup na začátek

Našinci asi pojedou na Salzburg a pak zhruba 60 km jižním směrem na Bischofshofen, kde odbočí na Saalfelden a po cestě je zmiňované silniční sedlo Dientner.

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

ne

Základní trasa

silniční sedlo Dientner (1342 m) – chata Erich (1545 m) – sedlo Hochscharte (2280 m) – vrcholové sedlo (2875 m) – vrchol Hochkönig (2941 m)

Další možnosti túr v okolí

Výstup na nejvyšší vrchol pohoří Totes Gebirge – Grosser Priel

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: