Trek Berchtesgadenskými Alpami kolem Königssee
Treky

Trek Berchtesgadenskými Alpami kolem Königssee

Pokud máte taky někdy ten pocit, že musíte prozkoumat úplně každou cestičku, nejspíše budete v berchtesgadenských Alpách dost nešťastní. Zajímavých, obtížných nebo nádherných cest je tu neprochoditelné množství.

Berchtesgadenské Alpy – Německo

Typ
2-denní, Okruh
Stát
Německo
Další státy
Německo
Počet dní
2
Vhodné měsíce
květen, červen, červenec, srpen, září, říjen
Délka
21 km
Nejvyšší bod
1970 m n. m.
Převýšení
2900 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
Mírně náročný
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Berchtesgadenské Alpy jsou horskou perlou Bavorska, která snoubí krásu majestátních vrcholů, průzračných smaragdově zelených jezer i třpytivých vodopádů s řadou kulturních a historických zajímavostí. Berchtesgaden je nejvýchodnější výspou Bavorských Alp, sevřenou ze tří stran územím Rakouska. Centrem oblasti je malé lázeňské městečko Berchtesgaden, které za svůj rozkvět vděčí zdejším solným dolům. Mnohým se vybaví, že právě v této oblasti stojí nechvalně proslulé Hitlerovo Orlí hnízdo, spjaté se smutnými událostmi druhé světové války. Na jih od města se rozprostírá stejnojmenný národní park, jehož dominantou je rozeklaný hřeben třetí nejvyšší hory Německa. Watzmann (2713 m) je oblíbeným cílem milovníků vysokohorské turistiky a ferat, ikonou mezi lezci je jeho strmá východní stěna spadající k vodám půvabného jezera Königssee. Na druhé straně jezera se tyčí vyhlídkový vrchol Jenner, snadno dostupný lanovkou, odkud povede naše túra.

Další horské túry na vrcholy v Berchtesgadenských Alpách jsme popsali tady

Götzen Alm: salaš jak má být

Klidné tempo, žádný spěch. Z mezistanice lanovky na Jenner pokračujeme po široké cestě 497 až nad salaše Königsbach Alm. Nezastavujeme, abychom co nejrychleji unikli davům. Cesta je až k malému kiosku na Branntweinbrenn Hütte společná s hlavním „tahem“ na Jenner. Nejkrásnější místa začínají právě tady. Krávy se poklidně pasou a rozkvetné louky nás opakovaně svádějí k odpočinku a vyhlížení na východní stěnu Watzmannu. Po hodině chůze míjíme Priesberg Alm. Tady nabízí čerstvé mléko. Netuším komu, zatím jsme na cestě úplně sami.

Stezka schází k potoku a následuje hodinový Hirschenlauf Steig. Je to zajištěná, ale lehká trasa lesem. Nejdříve sestupuje do rokle, pak stezka stoupá přes dva zářezy po úbočí kopce. Schůdky, lana, sem tam kramle. Většina z nich není za suchého počasí potřeba. Pohádkový les končí a jsme vyplivnuti na široké štěrkové cestě. Ta slouží jako parádní cyklotrasa, také tu drandí jeden biker za druhým. Po mnoha zákrutách a další hodině jsme konečně na travnatém platu, uprostřed kterého stojí Götzen Alm. Nebe je dávno děsivě černé, a tak je soukromá chata vítanou záchranou. Bouřka se blíží, krávy se sbíhají z pastvin k Almu. Je to jako nekonečná zvonkohra. A tu poslouchám z terasy se sklenicí tmavého kvasnicového piva.

Vodopád a říčce Röthbach: když naprší a neuschne

Ranní mlha a válející se mokré mraky schovávají skalnaté štíty. Klikatíme se mezi skalkami a závrty, prodíráme se lopuchy a přeskakujeme černé ještěrky, které jsme ještě nikdy neviděli. Najednou se otevřel pohled do údolí Landtal. Traverzujeme skálu a scházíme do travnatého údolí. Z vršku to vypadá na idylickou cestičku, zblízka ale poznáváme, že je plná proudící vody. Po hodině přicházíme ke zlomu. Rovně cesta pokračuje na Wasser Alm (jedna z možných štací velkého okruhu kolem jezera), dolů sestupuje zajištěná stezička. Za normálních okolností by byla relativně lehká a bezpečná, ale teď tu šumí vodopády, všechno klouže a celý svah jakoby padal i s námi o pár set metrů níže. Chvilkami zastavujeme, abychom si mohli užít pohledu na sousední kaskádu potoka Röthbach. Tento největší německý vodopád se řítí z výšky 470 metrů. Sestup nám trval hodinu a půl, takže odpočinek u jezírka v závěru údolí byl opravdu zasloužený. Snadnou cestou pomalu scházíme k Fischunkel Almu a na břeh jezera Königssee.

Za chvíli jede loďka ke kostelíku svatého Bartoloměje. Odtud totiž trek pokračuje a stoupá černým Rinnkendl Steigem ke Kühroint Hütte a dále na Watzmann Haus. To je sice docela záhul, ale pokud se vydaří počasí, ráno se vám za tu dřinu bohatě odmění. Anebo můžete loďkou dorazit až do výchozího bodu – Konigsee, ze kterého jste vyráželi lanovkou.

Ubytování a jídlo

Přímo v Berchtesgadenu jako centru oblasti naleznete desítky možností ubytování. Například majitel hotelu Lampllehen je Čech, může vám tak dát spoustu cenných rad a tipů. V nedalekém Inzellu vás rádi pohostí třeba Gästehaus Dufter.

chaty

  • Dr.-Hugo-Beck-Haus
  • Priesberg Alm
  • Götzen Alm
  • Fischunkel Alm

Potřebné vybavení

Obvyklé věci na turistiku včetně trekových hůlek a pohorek. V létě nezapomenout na sluneční brýle a opalovací krém.

Přístup na začátek

Do Konigssee se nejlépe dostanete přes Salzburg. Například z Brna je to zhruba 5 hodin jízdy

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

ne

Základní trasa

Konigsee - Dr.-Hugo-Beck-Haus - Priesberg Alm - Götzen Alm - Fischunkel Alm

Orientační rozpis po dnech

1. den – Konigsee – Götzen Alm

2. den – Götzen Alm – jezero

Další možnosti túr v okolí

Výstup na Watzmann a okruh kolem masivu

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: