Treky

Trek Berchtesgadenskými Alpami

Pokud máte taky někdy ten pocit, že musíte prozkoumat úplně každou cestičku, nejspíše budete v berchtesgadenských Alpách dost nešťastní. Zajímavých, obtížných nebo nádherných cest je tu neprochoditelné množství.

Berchtesgadenské Alpy – Německo

Typ
2-denní
Stát
Německo
Další státy
Německo
Počet dní
2
Vhodné měsíce
říjen, září, srpen, červenec, červen, květen
Délka
21 km
Nejvyšší bod
1970 m n. m.
Převýšení
2900 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Götzen Alm: salaš jak má být

Klidné tempo, žádný spěch. Z mezistanice lanovky na Jenner pokračujeme po široké cestě 497 až nad salaše Königsbach Alm. Nezastavujeme, abychom co nejrychleji unikli davům. Cesta je až k malému kiosku na Branntweinbrenn Hütte společná s hlavním „tahem“ na Jenner. Nejkrásnější místa začínají právě tady. Krávy se poklidně pasou a rozkvetné louky nás opakovaně svádějí k odpočinku a vyhlížení na východní stěnu Watzmannu. Po hodině chůze míjíme Priesberg Alm. Tady nabízí čerstvé mléko. Netuším komu, zatím jsme na cestě úplně sami.

Stezka schází k potoku a následuje hodinový Hirschenlauf Steig. Je to zajištěná, ale lehká trasa lesem. Nejdříve sestupuje do rokle, pak stezka stoupá přes dva zářezy po úbočí kopce. Schůdky, lana, sem tam kramle. Většina z nich není za suchého počasí potřeba. Pohádkový les končí a jsme vyplivnuti na široké štěrkové cestě. Ta slouží jako parádní cyklotrasa, také tu drandí jeden biker za druhým. Po mnoha zákrutách a další hodině jsme konečně na travnatém platu, uprostřed kterého stojí Götzen Alm. Nebe je dávno děsivě černé, a tak je soukromá chata vítanou záchranou. Bouřka se blíží, krávy se sbíhají z pastvin k Almu. Je to jako nekonečná zvonkohra. A tu poslouchám z terasy se sklenicí tmavého kvasnicového piva.

Vodopád a říčce Röthbach: když naprší a neuschne

Ranní mlha a válející se mokré mraky schovávají skalnaté štíty. Klikatíme se mezi skalkami a závrty, prodíráme se lopuchy a přeskakujeme černé ještěrky, které jsme ještě nikdy neviděli. Najednou se otevřel pohled do údolí Landtal. Traverzujeme skálu a scházíme do travnatého údolí. Z vršku to vypadá na idylickou cestičku, zblízka ale poznáváme, že je plná proudící vody. Po hodině přicházíme ke zlomu. Rovně cesta pokračuje na Wasser Alm(jedna z možných štací velkého okruhu kolem jezera), dolů sestupuje zajištěná stezička. za normálních okolností by byla relativně lehká a bezpečná, ale teď tu šumí vodopády, všechno klouže a celý svah jakoby padal i s námi o pár set metrů níže. Chvilkami zastavujeme, abychom si mohli užít pohledu na sousední kaskádu potoka Röthbach. Tento největší německý vodopád se řítí z výšky 470 metrů. Sestup nám trval hodinu a půl, takže odpočinek u jezírka v závěru údolí byl opravdu zasloužený. Snadnou cestou pomalu scházíme k Fischunkel Almu a na břeh jezera Königssee.

Za chvíli jede loďka ke kostelíku svatého Bartoloměje. Odtud totiž trek pokračuje a stoupá černým Rinnkendl Steigem ke Kühroint Hütte a dále na Watzmann Haus. To je sice docela záhul, ale pokud se vydaří počasí, ráno se vám za tu dřinu bohatě odmění. Anebo můžete loďkou dorazit až do výchozího bodu – Konigsee, ze kterého jste vyráželi lanovkou.

Ubytování a jídlo

Přímo v Berchtesgadenu jako centru oblasti naleznete desítky možností ubytování. Například majitel hotelu Lampllehen je Čech, může vám tak dát spoustu cenných rad a tipů. V nedalekém Inzellu vás rádi pohostí třeba Gästehaus Dufter.

chaty

Dr.-Hugo-Beck-Haus

Priesberg Alm

Götzen Alm

Fischunkel Alm

Potřebné vybavení

Obvyklé věci na turistiku včetně trekových hůlek a pohorek. V létě nezapomenout na sluneční brýle a opalovací krém.

Přístup na začátek

Do Konigssee se nejlépe dostanete přes Salzburg. Například z Brna je to zhruba 5 hodin jízdy

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

ne

Základní trasa

Konigsee - Dr.-Hugo-Beck-Haus - Priesberg Alm - Götzen Alm - Fischunkel Alm

Orientační rozpis po dnech

1. den – Konigsee – Götzen Alm

2. den – Götzen Alm – jezero

Další možnosti túr v okolí

Výstup na Watzmann a okruh kolem masivu

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: