Výstup na čtyřtisícovku Signalkuppe ve švýcarských Alpách
Treky

Výstup na čtyřtisícovku Signalkuppe ve švýcarských Alpách

Jedna ze čtyřtisícovek, která vás pustí na svůj vrchol snáze. Přímo na něm se navíc nachází nejvýše položená chata v Evropě – Capanna Regina Margherita

Walliské Alpy – Švýcarsko

Typ
3-denní, Výstup na vrchol
Stát
Švýcarsko
Další státy
Itálie, Švýcarsko
Počet dní
3
Vhodné měsíce
červen, červenec, srpen, září
Délka
27 km
Nejvyšší bod
4554 m n. m.
Převýšení
2800 m
Ledovec / sněhová pole
ano
Obtížnost
Mírně náročný
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Hora se nachází na hranicích Itálie a Švýcarska. Její výška je 4 554 metrů a patří tak mezi nejvyšší vrcholy Evropy. Severovýchodním směrem se nachází známé městečko Zermatt (1 608 m) a o něco dále severovýchodně je další horské centrum Saas-Fee (1 800 m).

Vrchol patří do masívu Monte Rosa, ve kterém můžeme nalézt mnoho vrcholů, přesahujících hranici 4 000 metrů. Nejvyšší z nich jsou Dufourspitze (4 634 m), Ostspitze (4 632 m), Grenzgipfel (4 618 m), Nordend (4 618 m), Zumsteinspitze (4 563 m).

Výstupové cesty

Jak už u těchto hraničních hor bývá, jsou zde dvě normálky. Z každého státu jedna.

Švýcarská strana

Nejdříve se musíte dostat do městečka Zermatt. Odtud můžete jet lanovkou do místa zvaného Gornergrat (3 089 m). V tomto místě musíte sestoupit ledovcem Gornergletscher. Trasa je dobře značená praporky, takže se nemusíte bát toho, že byste se ztratili. Asi po 300 výškových metrech dorazíte k chatě Monte Rosa (2 750 m). Spaní v blízkosti chaty je zakázáno, takže jestli tu chcete přenocovat, musíte si připravit franky (Alpenverein – 16 franků).

Poté, co vyrazíte z chaty, držte se na levé straně ledovce Grenzgletscher. Měli byste dojit k Obere Platje (cca 3 200 m). V tomto místě se dejte doprava (doleva byste šli na Ponte Dufour). Sestoupíte asi 100 výškových metrů a dostanete se opět na ledovec Grenzgletscher. Z tohoto místa už půjdete jen po ledovci. To však neznamená, že se nemůže nic stát. Hrozí tady riziko pádu do trhliny, a to hlavně při traversech. Proto buďte navázaní a co nejvíce obezřetní při traversech a přechodech trhlin. Závěrečná pasáž je záležitost táhlého stoupání. Další záchytný bod je sedlo Colle Gnifetti (4 452 m). Odtud je to už je 100 výškových metrů k vrcholové chatě Capanna Regina Margherita.

Italská strana

Výstup jako takový začíná od chaty Rifugio Gnifetti (3 647 m, 300 míst), protože do výšky 3 260 metrů (Punta Indren) vede lanovka. Z chaty vás čeká přechod ledovce až do sedla Lysjoch (4 151 m). Platí zde stejná nebezpečí jako při švýcarské cestě přes ledovec. Ze sedla sestoupíte do horní části  ledovcové kotliny západně od vrcholu Parrotspitze (4 432 m), poté vás čeká výstup do sedla Col Gnifetti (4 454 m) a nakonec strmějším stoupáním  k chatě Capanna Regina Margherita, která stojí na vrcholu.

Zajímavosti

Vrcholová chata  Capanna Regina Margherita je nejvýše položenou chatou na území Evropy. V chatě je nainstalovaná laboratoř, která zkoumá vliv výšky na člověka. Součástí vybavení je rentgen, centrifuga, echokardiograf a další laboratorní pomůcky. Její kapacita je 100 míst. Na chatě přespali osobnosti jako  Papež Pius XI.,  prezident John F. Kennedy a italský prezident Sandro Pertini. K vrcholu ji kotví 18 ocelových lan.

Nad vrcholem Signalkuppe se tyčí další mohutný vrchol Zumsteinspitze (4 563 m). Jedná se o čtvrtou nejvyšší horu Alp.

V těsné blízkosti Signalkuppe se nachází druhá nejvyšší hora Alp Dufourspitze (4 634 m), ale přejít z jednoho vrcholu na druhý je velice obtížné kvůli strmosti terénu.

Do městečka Zermatt je zakázán vjezd automobilům na bázi spalovacího motoru. Výjimku může udělit pouze policie, a to v severní části města. To znamená, že posledním místem, kam můžete přijet autem je město Täsch. Odtud jezdí do Zermattu vláček, který stojí 5 euro na osobu.

Prvovýstup

Poprvé se na tuto horu podívala osmičlenná skupina horolezců. Hlavním iniciátorem celé výpravy byl kněz Giovanni Gnifetti.  Výstup začali z italské  strany ve  vesnici  Alagna. Na vrcholu stanuli 9.srpna 1842.

Ubytování a jídlo

chata Monte Rosa

chata Capanna Regina Margherita

Potřebné vybavení

Jedná se o VHT s přechodem ledovce, takže budete potřebovat téměř vše, co horská výbava nabízí včetně maček či cepínu. Dále lano, jistící prostředky nebo helmu. Mohou se hodit také trekové hůlky. Nutností je v létě a na ledovci opalovací krém a sluneční brýle.

Přístup na začátek

Do Tasche a pak už vláčkem do Zermattu.

Základní trasa

Gornergrat - chata Monte Rosa - Obere Platje - Colle Gnifetti - Signalkuppe

Orientační rozpis po dnech

1. den – Gornergrat – chata Monte Rosa

2. den – chata Monte Rosa – Signalkuppe

3. den – sestup

Další možnosti túr v okolí

Výstup na historií opředený Eiger

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: