Výstup na Cresta Signal neboli Signalkuppe východním hřebenem z Itálie
Treky

Výstup na Cresta Signal neboli Signalkuppe východním hřebenem z Itálie

Užijete si hodně výškových metrů v přístupu, velkou výšku, expozici i zajímavé lezení. Davy hrnoucí se nahoru a dolu zde nečekejte, nemusíte taky totiž vůbec nikoho potkat. A to vše ve Walliských Alpách, masiv Monte Rosa, Punta Gnifetti (4554 m.n.m), východní hřeben Cresta Signal.

Alpy – Itálie

Typ
Výstup na vrchol, 3-denní, 2-denní
Stát
Itálie
Další státy
Itálie, Švýcarsko
Počet dní
2
Vhodné měsíce
září, srpen, červenec, červen
Délka
35 km
Nejvyšší bod
4554 m n. m.
Převýšení
3500 m
Ledovec / sněhová pole
ano
Horolezecké úseky
UIAA IV a těžší

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Přístup k Resegotti bivaku 3624 m.n.m.

Ze střediska Alagna 1190 m.n.m. po značené stezce až na Rifugio Barbro-Ferrera 2250 m.n.m. Chata bývá zavřená, neútulný winterraum však postačí. Dále po zelených svazích a mírném ledovci pravým obloukem dojít pod skalní práh přímo pod již dávno viditelný bivak. Skalní výšvih překonat pomocí řetězů. Celkem 2400 výškových metrů.

Resegotti bivak je na nádherném místě přímo na hřebeni ve výšce 3624 m.n.m. a nabízí 10 míst, plyn na vaření, solární panely zajistí i osvětlení.

Výstup Cresta Signal 4554 m.n.m. (930 výškových metrů)

Ráno není nutné vstávat příliš brzy, je dobré trochu vidět na sněhový hřeben vedoucí hned od chaty. Po něm se vystoupá do sedla Signal 3780 m.n.m. , cca hodina od Resegotti. Zde začínají sněhová pole cca 35-40° a posléze vlastní hřeben. Veškeré obtíže se překonávají zleva. Dojde se na rameno (cca 4.100) pod první skalní výšvih (věž), obleze se opět zleva žlábkem za 3+, nebo ještě více zleva sněhovým polem cca 45-50° zpět na hřeben. Dále bez komplikací až pod výrazné věže Gendarmen, které se zanechají po levé ruce. Zde není zcela jasné kudy dál, nicméně průvodce uvádí výraznou doprava ubíhající spáru za 4 či 4- a po ní 70 metrů sněhovým kuloárem 50°. Zřejmě jsme se příliš drželi hřebene a toto místo překonávali více zleva. S menšími či většími obtížemi poté zpět více doprava, abychom odchýlení napravili. Jde to a stojíte na horním ústí onoho kuloáru.

Pár desítek metrů po hřebeni, začne se přibližovat mohutná kolmá podvrcholová stěna. Přijdete přímo pod ní, traverzem doleva po nejvyšší lávce až k převislému koutu za 4 (dobrá skála, údajně lezecky vděčné) nebo ještě dále kombinovaným terénem až do levé sněhové stěny. Tou (cca 45°) několik délek opět na vlastní hřeben. Lehčeji přímo po hřebeni pod skalní bloky cca 100 metrů pod vrcholem, překonat tyto (3+) a vystoupit doprava na vrcholové pláně, přímo pod chatou. Poslední výraznou věž zanechat po levé ruce. Traverz svahem pod chatou (35-40°) již vystavený západnímu proudění je posledním úsekem.

Celá tůra jde za dobrých sněhových podmínek absolvovat v mačkách, jeden cepín na osobu stačí. Kdo si myslí, že už je na jeden cepín 50° moc, ať si vezme oba.

Obtížnost výstupu je G10 bernské klasifikace (D), 4 UIAA (dvě místa) pasáže 3+, 50° sníh, led. 930 výškových metrů.

Doba výstupu 5-7 hodin. Nutno brát s rezervou !!! Náš čas 9 hodin

Sestup

normální cestou přes Colle del Lys 4248 m.n.m. a Capana Gnifetti 3611 m.n.m. zpět na italskou stranu. Lanovkou z Colle Salati 2980 mn.m. do Alagna na pivo.

Ubytování a jídlo

Rifugio Barbro-Ferrera

Resegotti bivak

Potřebné vybavení

Jedná se o VHT s přechodem ledovce, takže budete potřebovat téměř vše, co horská výbava nabízí včetně maček či cepínu. Dále lano, jistící prostředky nebo helmu. Mohou se hodit také trekové hůlky. Nutností je v létě a na ledovci opalovací krém a sluneční brýle.

V cestě je pár skob, pár nevyndaných friendů. Hodí se 2 – 3 ledovcové šrouby, 3 friendy středních velikostí, dostatek smyc.

Přístup na začátek

Do městečka Alagna po cestě SP299, na kterou se dostanete od města Borgosesio.

Základní trasa

Alagna - Rifugio Barbro-Ferrera - Resegotti bivak - sedlo Signal - Cresta Signal - Colle del Lys - Capana Gnifetti - Colle Salati

Orientační rozpis po dnech

1. den – Alagna – Rifugio Barbro-Ferrera – Resegotti bivak

2. den – Resegotti bivak – sedlo Signal – Cresta Signal – Colle del Lys – Capana Gnifetti – Colle Salati

Další možnosti túr v okolí

Výstup na čtyřtisícovku Signalkuppe ve švýcarských Alpách

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: