Výstup na Castor (4226 m) ze švýcarského Zermattu přes Rif. Lambronecca
Treky

Výstup na Castor (4226 m) ze švýcarského Zermattu přes Rif. Lambronecca

Velkolepá ledovcová túra na čtyřtisícovku Castor na švýcarsko-italské hranici startuje z Zermattu. Poctivá VHT túra se odmění výhledy na Walliské Alpy.

Walliské Alpy – Švýcarsko

Typ
Výstup na vrchol, 2-denní
Stát
Švýcarsko
Další státy
Švýcarsko, Itálie
Počet dní
2
Vhodné měsíce
září, srpen, červenec
Délka
20 km
Nejvyšší bod
4226 m n. m.
Převýšení
1000 m
Ledovec / sněhová pole
ano
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Castor a Pollux na švýcarsko-italské hranici bývají označováni jako Dvojčata, protože spolu sousedí. Avšak každý je z jiného těsta – Castor tvoří břidlice a Pollux je ze serpentinitu (pozn. redakce: a výstup více skalní). Dvojici kopců se stejnými jmény nalezete i v americkém Wyomingu. Tak bacha, než zadáte do vyhledávače tato dvojčata a vyrazíte přes oceán. Popíšeme si však výstup pouze na jedno z alpských dvojčat, tedy na Castora. I když výstup na oba vrcholy můžete spojit nebo zřetězit během velkého traverzu alpských čtyřtisícovek, tzv. Spagetti Runde.

Start z Zermattu a aklimatizace

Váš výstup pravděpodobně začne v horské vesničce Zermatt, která je krásná, ale vy z ní budete po první fascinaci chtít zmizet do hor. Nejrychleji naberete výšku lanovkou z Zermattu na vrchol Klein Matterhorn (3883 m). Odtamtud se dá aklimatizačně vyrazit na Breithorn (4164 m) a pak teprve na chatu Rif. Lambronecca (3420 m), která je na italské straně. Překonat musíte ledovec a doporučuji jít řádně navázaní. K chatě se jde velkým obloukem směrem k Polluxu a teprve pod jeho úpatím se stočíte směrem k ní.

Časný start

Druhý den po brzké snídani vás čeká pochod po ledovci. První odpočinek si udělejte pod úpatím Castoru pod sedlem Zwillingsjoch. Dál vás čeká strmější sněhový nebo firnový svah. Pohyb na mačkách by měl být jistý a v ruce byste měli svírat cepín. V závěrečné části je několik výstupových variant. Buď si vyberete podle fronty, nebo podle sklonu či stavu, ve kterém jednotlivé výšvihy na vrcholek jsou.

Tři varianty na vrchol

Levá varianta vás dostane na severní hřeben, po kterém traverzujete až na vrchol. Hřeben je opravdu vzdušný. Myslím si, že zaskočí nebo nadchne i zkušeného alpinistu.

Výstup středem vás dostane přímo na stejný hřeben, avšak přímo do exponovaného místa. Překonání opět může vyžadovat lezení na předních hrotech a pro zajištění minimálně jeden ledovcový šroub na první stanoviště, a pak i jako postupové, podle toho, jak se cítíte. Na hřebeni doberete kolegy pravděpodobně přes cepín. V sezóně se připravte na malou zácpu a případně i na skupinky lezců na vrcholu.

Poslední variantou je výstup z pravé strany přes západní hřeben, který vás dovede přímo na vrchol. Sestup je též nutné zajistit.

V případě hezkého počasí vás vrchol Castoru odmění krásnými výhledy na další vrcholy nad 4000 metrů. V případě, že jste se rozhodli pro velký traverz, budete dále pokračovat pravděpodobně na chatu Ref. Quintino Sella au Félik (3585 m).

Ubytování a jídlo

Potřebné vybavení

Lano, cepín, mačky, sedák, základní sada karabin a 1x 120 cm šitá smyčka, ledovcové šrouby 2–3 ks. Mapa, buzola a navigace. Lékárnička vždy. Čelovka. Může se hodit také jedna treková hole s velkým talířkem pro pochod po rozměklém ledovci.

Přístup na začátek

Do Zermattu nejlépe autem, pohodlně se sem dostanete i vlakem.

Základní trasa

Zermatt - Klein Matterhorn - Rif. Lambronecca - Castor a zpět

Orientační rozpis po dnech

1. den: Zermatt – Klein Matterhorn – Rif. Lambronecca

2. den: Rif. Lambronecca – Castor a lanovkou zpět

Další možnosti túr v okolí

Výstup na čtvrtý nejvyšší vrchol Alp – Lyskamm.

Zajímavé vybavení

Zkušenosti čtenářů

Jose Bělaška

Pětidenní walliské dobrodružství aneb Spaghetti tour s výstupem na Castor s popisem i fotkama na wwww.fotocestovatel.cz/wallis-tour

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: