Tůry v okolí jezera Traunsee
Treky

Tůry v okolí jezera Traunsee

Salzkammergutberge – Rakousko

Typ
1-denní
Stát
Rakousko
Další státy
Rakousko
Vhodné měsíce
duben, květen, červen, červenec, srpen, září, říjen
Nejvyšší bod
1691 m n. m.
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
Lehký – pro úplné začátečníky
Horolezecké úseky
bez lezení, úseky s řetězy či lany

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Malebné jezero Traunsee (délka 12 km, šířka 3 km a až 190 m hluboké) hledejme na severovýchodním konci Solné komory. Je velmi pěkně položené mezi skalnatým masívem Traunstein a vápencovým pohořím Höllengebirge. Centrem turistiky je větší město Gmunden (440 m, 13 000 obyvatel). Od 14. stol. do roku 1850 bylo hospodářským střediskem Solné komory, dnes jsou to především vyhledávané klimatické lázně. Gmunden je po celém Rakousku známý především díky již několik stovek let trvající výrobě keramiky tzv. “Gmunder Keramik” (na ul. Freygasse 13 můžeme bezplatně navštívit výrobnu). Zajímavým místem je rovněž zámeček Ort ze 17. stol., ležící zčásti na ostrůvku a zčásti na pevnině (spojení mostem).

Jedním z nejzajímavějších turistických cílů v blízkosti jezera je strmá skalnatá hora Traunstein tyčící se do výšky 1 691 m nad východním břehem jezera. K vrcholu vede hned několik stezek, nejvíce vzrušení však poskytuje cesta zvaná Naturfreundsteig, která místy odvážně pomocí ocelových lan překonává členité západní srázy přímo nad hladinou jezera Traunsee. Začátek cesty hledejme u občerstvení Moaristidl, cca 5 km jižně od Gmunden. V blízkosti vrcholu jsou postaveny hned dvě chaty – Traunstein Hütte (1 575 m) a Gmunder Hütte (1 666 m). Z vrcholu je možno sestoupit dvěma variantami – lehkou zajištěnou cestou Hernlersteig severním svahem a pěknou trasou Laimausteig, vedoucí jižní stranou masívu a ve spodní části navazující na originální zajištěný chodník Miesweg vybudovaný v těsné blízkosti hladiny jezera (zábradlí, kramle – snadné). Další zajímavý horský cíl hledejme v jižním výběžku fjordovitého Traunského jezera.

Vrchol Erlkogel, nazývaný také Spící Řekyně, tvoří markantní skalní stěnu nad východním břehem jezera. Startovním místem pro výstup na vrchol je část městečka Ebensee zvaná Rindbach. Zn. cesta 421 dosáhne nejprve kouzelné polany Spitzlstein Alm a pak mnoha serpentinami vystoupí na skalnatý vrchol ke kříži ve výši 1 575 m s doslova leteckým pohledem na celé protáhlé jezero Traunsee. Pokud projíždíme kolem jezera Traunsee po jeho západním břehu, pak nás jistě zaujme osamělý skalní útvar v jehož nitru je vystřílen tunel pro silnici. Jmenuje se příhodně – Sluneční kámen.

Výstup na Sonnstein, resp. oba dva vrcholy – Grosse a Kleine Sonnsteinje příjemným minivýletem, jenž zabere maximálně 4 hodiny času, ale svými výhledy a některými zajištěnými pasážemi nás dozajista nadchne. Nejkratší, ale také nejstrmější výstup (převýšení 500 m na 2 km dlouhém úseku) vede ze “Smaragdové perly Solné komory” – krásného městečka Traunkirchen, ležícím na výběžku západního břehu jezera. Nejprve dojdeme ke stavením Siegesbach a kolem dřevěné sochy obra a malých vodopádů stoupáme do údolí Schindlgraben. Později pomocí instalovaných ocelových lan vystoupíme do sedla Ludleben a odtud krátce na sever kolem chaty ke dřevěnému vrcholovému kříži (923 m). Fantastický rozhled nám jistě doslova vyrazí dech. Pokud nejsme drženi návratem zpět do Traunkirchenu, pak se jistě vyplatí prodloužení túry o vrchol Grosser Sonnstein. Kolem chaty Sonnsteinhütte sestoupíme k sedlu Ludleben a přecházíme přes dobrých 15 m vysokou skalnatou stěnu (ocelová lana) k vrcholu Velkého Slunečního kamene (1 037 m, dva kříže, rozhled). Značená cesta č. 13 nás pak pohodlně, ale místy strmě dovede do městečka Ebensee na jižním okraji jezera. 

Ebensee je zároveň dobrým startovním místem pro turistiku v zajímavém vápencovém masívu Höllengebirge. Ve stínu tohoto vápencového kolosu (hřeben převyšuje okolí o 1 400 m!) leží dvě nádherná jezírka Langbathsee. Nenavštívit tyto dvě modré slzy uprostřed zelených lučin a lesů pod bělostnými srázy „Pekelných hor“ by bylo hrubou chybou. K jezírkům vede sjízdná cesta přímo z Ebensee (10 km, parkoviště). Kolem obou jezer pak vede vyhlídková cesta, zpřístupňující nejpěknější partie údolí Langbathtal. Celkem 2,5–3 hod.

Přístup na začátek

Hory a jezera Solné komory jsou dobře dostupné především od severu z dálnice A 1 (Wien – Salzburg). Až přímo k této důležité komunikaci vybíhají velká jezera Mondsee a Attersee. Do hlavního města oblasti – Bad Ischlu, ležícím takřka v geografickém centru Solné komory, vede silnice č. 145 (Gmunden – Ebensee – Bad Ischl), od Salzburgu je to cesta č. 158 (Salzburg – Wolfgangsee – Bad Ischl). Od jihu to jsou cesty č. 166, vedoucí údolím Lammertal přes Abtenau a Bad Goisern a cesta č. 145 z Pürggu přes Bad Aussee do Bad Ischl. Použitím kterékoliv z těchto komunikací se dostaneme do nejvýznamnějších letovisek a středisek oblasti a v podstatě také ke všem jezerům Solné komory.

Železniční spojení je rovněž dostatečné. Z hlavní tratě Vídeň – Salzburg odbočuje v Atnang-Puchheim lokální trať vedoucí přes Gmunden, Ebensee, Bad Ischl, Obetraun a Bad Aussee do Steinbachu. Pokud chceme strávit v oblasti více dní, pak se vyplatí zakoupení speciální jízdenky Salzkammergut Ticket (žel. trať Gmunden – Steinach a autobusy k Wolfgangsee, cca 18) opravňující po dobu tří dní (z deseti možných) využívat neomezeně tyto linky. Na železnici navazuje množství autobusových linek přímo do hor a ostatních lokalit.

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: