Výstup na Kościelec a Swinicu v polské části Vysokých Tater
Treky

Výstup na Kościelec a Swinicu v polské části Vysokých Tater

Vysoké Tatry má většina z nás spojeny především se Slovenskem. Co takhle zkusit nějakou túru od sousedů z Polska. Příkladem může být výstup na ostře vyhlížející horu Świnica (2301 m n. m).

Vysoké Tatry – Polsko

Typ
2-denní, 3-denní, Výstup na vrchol, Hřebenovka
Stát
Polsko
Další státy
Polsko, Slovensko
Počet dní
3
Vhodné měsíce
červen, červenec, srpen, září, říjen
Délka
28 km
Nejvyšší bod
2301 m n. m.
Převýšení
2600 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
Mírně náročný
Horolezecké úseky
úseky s řetězy či lany

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Vysoké Tatry jsou pro svou rozlohu 260 kilometrů čtverečních nazývány nejmenšími velehorami Evropy. Co se týče polské části Vysokých Tater, jsou nejmladším a nejvyšším pohořím Karpat v Polsku. Jsou jediným územím v Polsku, které má všechny základní znaky vysokohorské krajiny. Tatry jsou charakteristické ostrými, rozeklanými vrcholy (např. Rysy 2499 m n. m. – nejvyšší vrchol Polska), kotly ledovcového původu (např. Kociol Morskiego Oka), množstvím jezer a bystřin ( Morskie Oko, Wielki Staw, Rybi Potok), které se nacházejí ve východní části Tatranského národního parku – TPN. Sídlem TPN je město Zakopane, které je významným turistickým centrem Polských Tater, dostupným po silnici i železnici.

Po projetí centra Zakopaného se dáme vpravo nahoru na Kuźnici. Tam se nachází dolní stanice kabinkové lanovky na Kasprowy Wierch, parkoviště pro autobusy a východisko turistických cest do Polských Tater. Jelikož je sem však vjezd soukromým vozidlům zakázán, doporučuji odstavit auto v okrajové části města Zakopane. Pokud dorazíte do Kuźnice již pozdě na túru do hor, příjemné ubytování naleznete v útulné chatě Jaworzynka, vlevo od parkoviště u dolní stanice lanovky. Nocleh ve třílůžkovém pokoji s vlastní koupelnou tu přijde na 40 Pzl., doporučuji ochutnat výtečnou hustou polévku s uzeným masem, zvanou „Źiweć“. Kdo si chce cestu na hřebeny Tater zkrátit, může využít kabinkové lanovky na Kasprowy Wierch (1985 m n. m.), který je východiskovým bodem na vysokohorské túry přes vrchol Świnica ve Vysokých Tatrách i Czerwone Wierchy v Západních Tatrách.

Velice hezký pěší výstup však vede vlevo od potoka Bystra po žluté turistické značce dolinou Jaworzynka, která zejména na podzim působí velice malebně. Po půldruhé hodině pohodového výstupu do sedla Przelecz miedzi Kopami máme za sebou přes 500 metrů převýšení a před námi se poprvé k jihu otevře hradba tatranských štítů, zatímco k severu tatranské hřbety pozvolna klesají do pahorkatiny kolem Zakopaného.

Ze sedla pokračujeme mírným stoupáním po modré značce asi půl kilometru, kdy se nám otevře výhled na rozlehlou Dolinu Gasienicowu, která tvoří horní část Doliny Suchej Wody, vystupující z levé strany. Protáhlý skalnatý štít Kościelec (2155 m n. m.), kolmo navazující na hlavní hřeben, rozděluje dolinu v její horní části na dva útvary: Czarna Dolina Gasienicowa  nalevo a z druhé strany hřebene Kościelce Zielona Dolina Gasienicowa, v níž se nachází několik horských jezírek, mezi nimi i Zielony Staw. Dolina Gasienicowa odděluje Vysoké Tatry od Západních Tater. Nad dolinou se od východu a jihu tyčí skalnaté štíty Źolta Turnia, Granaty, Kozi Wierch, Kościelec a Świnica, náležející k Vysokým Tatrám; na tomto horském hřebenu pak od širokého hraničního sedla Liliowe směrem k jihozápadu začínají Západní Tatry s vrcholky Beskid, Kasprowy Wierch.

Po dvaceti minutách chůze ze sedla dojdeme tedy do spodní části doliny, kde se pod horní hranicí lesa ve výšce 1500 metrů nachází jedna z nejpopulárnějších turistických chat v polské části Tater, zvaná „Murowaniec“, postavená v letech 1921 – 25. Nachází se tu i meteorologická stanice a záchranná služba. Chata poskytuje ubytování pro 109 nocležníků, v ceně od 23 – 45 zlotých, s nově zrekonstruovaným sociálním zařízením a sprchami s teplou vodou na patrech. V přízemí se nachází velká turistická jídelna s dostupnými cenami jídel; pro turisty s vlastními zásobami je u výdejního okénka kuchyně zdarma k dispozici doplňovaná konvice s horkou vodou, k zalití vlastních čajů, káv či instantních polévek.

Orla Perć – legendární horská stezka na polské straně Vysokých Tater budí respekt i touhu. Ne bezdůvodně se jí říká nejexponovanější a nejnáročnější stezka v Tatrách. Podívej se na detail túry.

Výstup na Kościelec – 2155 m n. m.

Jelikož je ještě dost času, lze ještě dnes vyrazit na menší výstup. Od rozcestníku u chaty po modré turistické značce; kamenným chodníkem projdeme částí lesa a mírně stoupáme dál mezi klečí. Po třiceti minutách chůze dojdeme k malebnému jezeru Czarny Staw, s hloubkou 50 metrů, které je největší v této dolině. Jezero leží na úpatí východní stěny vrcholu Kościelec, které se tyčí po pravé straně. K jeho vrcholu se vydáme po zelené značce, která nás po 50 minutách chůze „vytáhne“ z výšky 1600 metrů přes vrcholek Maly Kościelec ve výšce 1863 m do sedla Karb k turistickému rozcestníku. Před námi se tyčí impozantní štít Kościelec ve výšce 2155 m n. m, k jehož vrcholku nás ještě čeká zdolat 300 výškových metrů po černě značené výstupové stezce, což zabere asi hodinu chůze. Nyní jsme v úrovni hlavního hřebene, obepínajícího dolinu Gasienicowu ze tří stran, kterému vévodí vrchol Świnica s výškou 2301 m n. m. Výhled z vrcholku dává plastickou představu o celé této dolině. Dole pod námi je tmavomodrá hladina jezera Czarny Staw, na níž odpolední slunce vrhá stín Kościelce.

Sestup do sedla je o pár minut rychlejší než výstup; odtud pak pokračujeme po modré značce dolů kolem jezer Kurtkowiec a Zielony Staw, abychom se tak po dvaceti minutách chůze připojili na černě značenou cestu dolinou. Kolem jezírka Litworowy Staw pak sestupujeme k chatě Murowaniec, k níž nám cesta trvá necelé tři čtvrtě hodiny. S časy chůze, uváděnými v polské panoramatické turistické mapě lze při sestavování jednotlivých horských túr reálně počítat, neboť odpovídají normální chůzi s kratšími přestávkami na pozorování přírody či fotografování.

Přechod přes Świnicu – 2301 m n. m.

Po noci v útulné chatě se ráno vydáme na túru po hlavním hřebenu přes nejvyšší vrchol Świnicu (2301 m n. m.). Vyrazíme tedy od chaty opět po modré značce k jezeru Czarny Staw, jež obcházíme vlevo po břehu a mírným stoupáním se dostáváme po hodině chůze od chaty k jezírku Zmarzly Staw v Kozí dolince. Odtud začíná již poněkud strmější výstup po žluté značce přes menší morénu a skalní plotny, které jsou místy zajištěny ocelovými řetězy. Po půldruhé hodině vylézáme do úzkého skalního sedla Kozia Przelecz ve výšce 2137 m n. m., které je jednak pro odpočinek větší skupiny turistů příliš malé, a jednak tu „hezky“ profukuje, takže nezbývá než vyrazit po červené značce vpravo nahoru na hřeben. Výšvih ze sedla na hřeben je zajištěn ocelovým lanem, které přijde místy vhod, zejména při prudším větru. Poté následuje ocelový žebřík a za chvíli jsme na nepříliš širokém hřebenu, u kamenného „viklanu“, s výhledem k jihu, na jezera Wielki a Czarny Staw.

Dál pokračujeme hřebenem po červené značce přes vrchol Maly Kozi Wierch (2228 m n. m.), odkud je hezký výhled k severu na Czarnu Dolinu Gasienicowu s tmavě modrou hladinou jezera Czarny Staw, v dálce na hranici lesa lze spatřit turistickou chatu Murowaniec. Levou stranu doliny ohraničuje hřeben Kościelec, napojující se za sedlem Zawrat ke hlavnímu hřebeni. Z vrcholku Maly Kozi Wierch  nyní sestoupíme do sedla Zawrat, které se nachází ve výšce 2159 m n. m., cesta od sedla Kozia Przelecz přes hřeben až sem nám trvá asi hodinku. Po kratší přestávce začínáme opět pomalu stoupat stále po červené značce na další část hřebene, vedoucího nyní k vrcholu Świnice. Pěšina střídavě stoupá i klesá, cesta k vrcholu trvá další hodinu. Poslední úsek před výšvihem na vrchol je jištěn místy ocelovými řetězy, závěrečných pár výškových metrů je třeba se dobře přidržovat, zejména při horším počasí, kdy může hrozit uklouznutí. A jsme na vrcholku Świnice, ve výšce 2301 m n.m., kde se nachází hraniční kámen mezi Polskem a Slovenskem.

Jelikož jsme na nejvyšším vrcholu hřebene, naskýtají se odtud opravdu panoramatické výhledy na celé okolí; k severu se pod námi táhne Zielona Dolina Gasienicowa,oddělená hřebenem Kościelce od Czarne Doliny Gasienicowe po pravé straně, vlevo ohraničená hřebenem táhnoucím se od Świnice k vrcholu Beskid. V této dolině se nachází několik menších jezírek, mezi nimi i Zielony Staw, podle něhož nese dolina název. Při pohledu ze Świnice k jihu lze spatřit velkou část slovenských Vysokých Tater, směrem na západ jsou vidět i Roháče. Z vrcholu nyní sestupujeme asi 45 minut do menšího sedélka pod vrcholkem Pośrednia Turnia,kde se zespodu napojuje černě značená pěšina z doliny. Po červené stoupáme přes vrcholek Pośrednia Turnia, odkud už budeme sestupovat do sedla Przelecz Liliowe, kde jsme za dvacet minut. Zde přecházíme na zelenou turistickou značku a za třicet minut sestoupíme ke spodní části Zielone Doliny Gasienicowy, kde se napojujeme na žlutou značku, po níž nám to k chatě Murowaniec potrvá již jen třicet minut.

Třetího dne se vydáme na zpáteční cestu po modré značce; po třiceti minutách vystoupáme do sedla Przel.miedzi Kopami, odkud pokračujeme dál po modré po hřebeni Skupniow Uplaz, odkud je velice hezký pohled na dolinu Jaworzynka, kterou jsme první den vystoupali nahoru. Po hodině chůze sestupujeme do lesa, který na podzim hraje všemi barvami. Poslední čtvrthodinka sestupu a jsme dole v Kuźnici.

Ubytování a jídlo

chata Jaworzynka Kuźnice

www.jaworzynka.com, e-mail: [email protected]

chata Murowaniec

www.murowaniec.e-tatry.pl, e-mail: [email protected]

Potřebné vybavení

Obvyklé věci na turistiku včetně trekových hůlek a pohorek. V létě nezapomenout na sluneční brýle a opalovací krém.

Přístup na začátek

Od Zakopaného, do Kuźnic jezdí také přímo autobus.

Základní trasa

Kuźnice - Murowaniec - Kościelec - Murowaniec - Swinica - Liliové sedlo - Murowaniec - Kuźnice

Další možnosti túr v okolí

Výstup na polský vrchol Barania Góra na sněžnicích z Jablunkova

Orla Perć – legendární horská stezka na polské straně Vysokých Tater budí respekt i touhu. Ne bezdůvodně se jí říká nejexponovanější a nejnáročnější stezka v Tatrách. Podívej se na detail túry.

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: