HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz
Túra skupinou Cadini v Dolomitech s výstupem na Cima Cadin di Nord-Est
Treky

Túra skupinou Cadini v Dolomitech s výstupem na Cima Cadin di Nord-Est

Plánujete dovolenou a priority jsou krátká vzdálenost a něco, co by se dalo nazvat divem světa? Myslím, že Sextenské Dolomity budou ta správná adresa!

Dolomity – Itálie

Typ
1-denní, Výstup na vrchol
Stát
Itálie
Další státy
Itálie
Počet dní
1
Vhodné měsíce
červen, červenec, srpen, září
Délka
10 km
Nejvyšší bod
2766 m n. m.
Převýšení
1000 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
Mírně náročný
Horolezecké úseky
ferata B/C

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Vydáváme se vysokohorskou cestou č. 117 Via Ferrata Bonacossa (A/B), jež spojuje oblast Drei Zinnen s rozeklaným horským útvarem Cadini v jihozápadní části. Tato krajinářsky překrásná, místy zajištěná vysokohorská cesta skýtá opravdu silné a nezapomenutelné zážitky při minimální technické obtížnosti. Velmi příjemným místem pro přestávku je ve výšce 2359 metrů chata Rifugio Fratelli Fonda-Savio, u níž nedokážeme odolat vůni čerstvě upečeného jablečného štrúdlu.

Pro dokreslení celkového dojmu ze skupiny Cadini se vydáváme na zajištěnou cestu Via Ferrata Merlone (B/C) na vrchol Cima Cadin di Nord-Est (severovýchodní věž Cadini). Výstupová cesta je tvořena převážně velmi strmýmiexponovanými žebříky, které následují ihned po přechodu suťovisek při úpatí a překonávají prakticky kolmou západní stěnu s převýšením asi 300 metrů. Horní část výstupu pod vrcholem má již mírnější sklon a je zajištěna několika ocelovými fixními lany.

Jste-li dostatečně odolní vůči závratím, jedná se technicky v podstatě o nepříliš těžkou cestu, která vás odmění náramnými zážitky a výhledy. Je třeba počítat s tím, že tento „přídavek“ k túře zabere asi 2.5 hodiny navíc. Skupinu Cadini poté opouštíme sestupem od chaty po cestě č. 115 do údolí k nádhernému jezeru Misurina, odkud se dobrovolníci vydávají autostopem nahoru na parkoviště u chaty Auronzo pro expediční vozidla.

Trocha historie

Samostatným horským světem jsou Sextenské Dolomity, proslulé zejména světoznámým trojvěžím Drei Zinnen (Tre Cime di Lavaredo) .

O frontovou linii, vedoucí od vrcholu Sextener Rotwand přes Toblinger KnotenPaternkofel až po Monte Piano se sváděly během horské války v letech 1915 – 1918 urputné boje. Turistické cesty se v té době změnily na bojové chodníky. Z horských chat se staly vojenské opěrné body, anebo byly bezohledně zničeny. Téměř tři a půl roky byly Dolomity tragickým dějištěm krvavých válečných jatek. Historické prameny vypovídají o vleklých bojích o jednotlivé hřebeny a sedla, o útocích, spojených s obrovskými lidskými i materiálními ztrátami. Protivníci trávili často celé měsíce na protilehlých skalách, vzdáleni od sebe na pouhé zavolání. Tato vysokohorská poziční válka nepřinesla ani jedné z válčících stran žádný podstatný zisk území.

Když v šedesátých letech zintenzivněly práce pro zajištění schůdnosti bývalých vojenských chodníků, bylo zřízeno mnoho zajištěných cest v dějišti bývalých válečných událostí. S vrcholem Paternkofelu (Monte Paterna) je spojeno jméno sextenského horského vůdce Seppa Innerkoflera, který zde v červenci 1915 padl v bitvě o vrchol.

Ubytování a jídlo

chata Auronzo

chata Fonda-Savio-Hütte

Potřebné vybavení

Obvyklé věci na turistiku včetně trekových hůlek a pohorek. V létě nezapomenout na sluneční brýle a opalovací krém. I když se jedná o jednoduché „feratovaní“, tak nezapomeňte na helmu, sedací úvazek a feratový set.

Přístup na začátek

Turisticky je skupina Sextenské Dolomity velmi dobře přístupná. Od severu vede silnice do údolí Innerfeldtal a Fischleintal, od západu se lze dostat od Misuriny po silnici s mýtem na parkoviště u chaty Auronzo, na úpatí Drei Zinnen. Na parkovišti u chaty Auronzo můžete dospat dlouhý noční přejezd. Kolem chaty je situováno několik parkovišť s poměrně velkou kapacitou, místními je vcelku tolerováno i stanování na okraji parkovišť přes noc; ráno je však třeba stany sbalit.

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

ne

Základní trasa

parkoviště u chaty Auronzo - Fonda-Savio-Hütte - Cima Cadin di Nord-Est - jezero Misurina

Další možnosti túr v okolí

Okružní přechod náhorní plošiny Lange Alm

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: