Výstup na Toblinger Knoten v Sextenských Dolomitech
Treky

Výstup na Toblinger Knoten v Sextenských Dolomitech

Plánujete dovolenou a priority jsou krátká vzdálenost a něco, co by se dalo nazvat divem světa? Myslím, že Sextenské Dolomity budou ta správná adresa!

Dolomity – Itálie

Typ
1-denní, Výstup na vrchol
Stát
Itálie
Další státy
Itálie
Počet dní
1
Vhodné měsíce
červen, červenec, srpen, září
Délka
10 km
Nejvyšší bod
2617 m n. m.
Převýšení
800 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
Mírně náročný
Horolezecké úseky
ferata C

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Od parkoviště u chaty Auronzo se vydáme širokou kamenitou cestou pod jižním úpatím Drei Zinnen, z níž se otvírají náramné výhledy k jihu na horskou skupinu Cadini. Před chatou Rifugio Lavaredo začínáme sutí cestou č. 101 pomalu stoupat vlevo do sedla Paternsattel ve výšce 2454 m, odkud se otevře velice zajímavý pohled na skalní monument Drei Zinnen, náhorní planinu Lange Alm, vrchol Toblinger Knoten s chatou Drei Zinnen-Hütte na úpatí; k severu se pak tyčí hora Schusterplatte (2957 m).

Cesta nyní mírně klesá dolů na náhorní planinu; po pravé straně se táhne rozeklaný skalní hřeben Bodenknoten, z něhož vyčnívá vrcholek Paternkofelu (Monte Paterna) a my po 1.5 km vystoupáváme k chatě Drei Zinnen-Hütte ve výšce 2405 metrů.

Z kamenité cesty pod jižním úpatím Drei Zinnen se otvírají náramné výhledy k jihu na horskou skupinu Cadini.
Z kamenité cesty pod jižním úpatím Drei Zinnen se otvírají náramné výhledy k jihu na horskou skupinu Cadini.

Po polední pauze se vydáváme polehku na výstup zajištěnou cestou na Toblinger Knoten (2617 m). O vybudování prvních pozorovatelen a bojových postavení na vrcholu Toblinger Knoten se v době I.svět.války zasloužil známý polní kurát rakouské armády Hosp; právě podle něho je dnes pojmenován rekonstruovaný chodník normální cesty. Na jaře 1917 pak začali rakouští ostřelovači se stavbou žebříkové cesty skalními komíny na severní straně. Tento průkopnický čin dodnes připomínají mimo jiné čtyři historické dřevěné žebříky i původní skoby. Výstupová cesta byla před lety nově zajištěna a dnes je tento extrémně vzdušný výstup po feratě Leiternsteig opravdovou lahůdkou pro všechny zkušené vyznavače „Via Ferrat“ a „Klettersteigů“.

TOPO feraty Leiternsteig na Toblinger Knoten si stáhni na Bergsteigen.com

Od rozcestníku za chatou se tedy vydáváme k vrcholu, u rozbočení značených pěšin odbočujeme vlevo (vpravo pokračuje normální výstupový chodník – cesta feldkuráta Hospa) a přecházíme pod severní stěnu, kde začíná lezení štěrbinou s převýšením 110 metrů. Úvazek a přilba jsou nutností, kožené rukavice bez prstů pak dobrým pomocníkem. Výstup je to vzrušující, prověří u každého dokonale odolnost vůči závratím, ale ten pocit nahoře. Sestupová cesta Feldkurat-Hosp-Steig (B) po severovýchodních svazích již nabízí menší obtížnost, takže jsme za chvíli dole. Při výstupu severní stěnou je třeba počítat asi s hodinkou lezení, nutno je dávat pozor na uvolňující se kameny, které občas padají štěrbinou. Podvečer již trávíme před chatou pozorováním měnícího se zabarvení skal při západu slunce.

Ubytování a jídlo

Potřebné vybavení

Jedná se o náročné VHT a feratu, takže budete potřebovat feratový set, sedák a helmu. Dále se pak můžou hodit trekové hole opalovací krém či brýle.

Přístup na začátek

Turisticky je skupina Sextenské Dolomity velmi dobře přístupná. Od severu vede silnice do údolí Innerfeldtal a Fischleintal, od západu se lze dostat od Misuriny po silnici s mýtem na parkoviště u chaty Auronzo, na úpatí Drei Zinnen. Na parkovišti u chaty Auronzo můžete dospat dlouhý noční přejezd. Kolem chaty je situováno několik parkovišť s poměrně velkou kapacitou, místními je vcelku tolerováno i stanování na okraji parkovišť přes noc; ráno je však třeba stany sbalit.

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

ne

Základní trasa

parkoviště u chaty Auronzo - Rifugio Lavaredo - chata Drei Zinnen-Hütte - Toblinger Knoten

Další možnosti túr v okolí

Feratová túra hřebenem Padon

 

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: