Výstup na Monte Paterno (Paternkofel) v Dolomitech
Treky

Výstup na Monte Paterno (Paternkofel) v Dolomitech

Vrchol Paternkofel v italských Dolomitech nabízí fantastické výhledy na rozervané skalní štíty včetně ikonické trojice věží Tre Cime (Drei Zinnen). Výstup na Paternkofel ferratou De Luca Innerkofel-Paternkofel patří k nejkrásnějším horským túrám v Dolomitech.

Dolomity – Itálie

Typ
1-denní, 2-denní, Výstup na vrchol, Okruh
Stát
Itálie
Další státy
Itálie
Počet dní
1
Vhodné měsíce
květen, červen, červenec, srpen, září, říjen
Délka
15 km
Nejvyšší bod
2744 m n. m.
Převýšení
1250 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
Mírně náročný
Horolezecké úseky
ferata B

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Nástup k chatě Drei Zinnen-Hütte

Od parkoviště u chaty Auronzo se vydáme širokou kamenitou cestou pod jižním úpatím Drei Zinnen, z níž se otvírají náramné výhledy k jihu na horskou skupinu Cadini. Před chatou Rifugio Lavaredo začínáme sutí cestou č. 101 pomalu stoupat vlevo do sedla Paternsattel (2454 m), odkud se otevře velice zajímavý pohled na skalní monument Tre Cime (Drei Zinnen), náhorní planinu Lange Alm, vrchol Toblinger Knoten s chatou Drei Zinnen-Hütte na úpatí; k severu se pak tyčí hora Schusterplatte (2957 m).

Cesta nyní mírně klesá dolů na náhorní planinu; po pravé straně se táhne rozeklaný skalní hřeben Bodenknoten, z něhož vyčnívá vrcholek Paternkofelu (Monte Paterna) a my po 1.5 km vystoupáváme k chatě Drei Zinnen-Hütte ve výšce 2405 metrů.

Výstup na Paternkofel ferratou De Luca Innerkofel-Paternkofel začíná u chaty Drei Zinnen-Hütte, Dolomity, italské Alpy.
Výstup na Paternkofel ferratou De Luca Innerkofel-Paternkofel začíná u chaty Drei Zinnen-Hütte, Dolomity, italské Alpy. Foto Lucie Žouželová

Via ferrata De Luca Innerkofel-Paternkofel

Vybaveni úvazky, přilbami vyrážíme od chaty ke skalním věžím Frankfurter Würstl, kde začíná technicky nenáročná zajištěná cesta via ferrata De Luca Innerkofel-Paternkofel (B/C). Vcházíme do systému tunelů z první světové války, který je přerušován uměle vylámanými skalními okny. Ve výšce 2520 metrů pak z tunelů vycházíme do strmého suťového žlabu, z něhož zajištěnou cestou stoupáme do skalní štěrbiny Gamsscharte (Kamzičí štěrbina), odkud vede odbočka k vrcholu Monte Paterna přes dva skalní stupně.

Ferrata je schůdná obousměrně, počítejte tedy s vyhýbáním se sestupujícím a vystupujícím skupinám turistů ve skalní stěně.

Podrobné TOPO cesty na Paterkofel si stáhni z Bergsteigen.com

Výstup na Paternkofel ferratou De Luca Innerkofel-Paternkofel, Dolomity, italské Alpy.
Výhled na ikonické skalní věže Tre Cime (Drei Zinnen). Výstup na Paternkofel ferratou De Luca Innerkofel-Paternkofel, Dolomity, italské Alpy. Foto Lucie Žouželová

Výhledy z vrcholu Monte Paterna (2744 m) jsou nádherně panoramatické. Výhled na Tre Cime, Toblinger Knoten, vzdálenější Pyramides nebo Monte Piano nemá konkurenci. Po pauze na kochání slézáme zpět do Kamzičí štěrbiny.

Po hřebeni Bodenknoten

Návrat je možný stejnou cestou, my volíme pokračování východním směrem zajištěnou vysokohorskou cestou zajištěnou cestou Sentiero delle Forcelle – Schartenweg (A/B), která vede přes terasy a krátké strmé výšvihy velmi zajímavým skalním terénem pod divoce rozervaným ostřím hřebene Bodenknoten. Docházíme do sedla Büllelejoch se zbytky vojenských postavení z 1. světové války a cestou č. 101 sestupujeme sutí pod severními stěnami hřebene k jezírkům Bödenseen, od nichž vystoupáme zpět k chatě Drei Zinnen-Hütte. Je možné zde přespat, anebo pokračovat zpět k parkovišti.

Trocha historie

O frontovou linii, vedoucí od vrcholu Sextener Rotwand přes Toblinger KnotenPaternkofel až po Monte Piano se sváděly během horské války v letech 1915 – 1918 urputné boje. Turistické cesty se v té době změnily na bojové chodníky. Z horských chat se staly vojenské opěrné body, anebo byly bezohledně zničeny. Téměř tři a půl roky byly Dolomity tragickým dějištěm krvavých válečných jatek. Historické prameny vypovídají o vleklých bojích o jednotlivé hřebeny a sedla, o útocích, spojených s obrovskými lidskými i materiálními ztrátami. Protivníci trávili často celé měsíce na protilehlých skalách, vzdáleni od sebe na pouhé zavolání. Tato vysokohorská poziční válka nepřinesla ani jedné z válčících stran žádný podstatný zisk území.

Když v šedesátých letech zintenzivněly práce pro zajištění schůdnosti bývalých vojenských chodníků, bylo zřízeno mnoho zajištěných cest v dějišti bývalých válečných událostí. S vrcholem Paternkofelu (Monte Paterna) je spojeno jméno sextenského horského vůdce Seppa Innerkoflera, který zde v červenci 1915 padl v bitvě o vrchol.

Ubytování a jídlo

Potřebné vybavení

Jedná se o relativně lehké VHT, ale s feratou, takže budete potřebovat feratový set, sedák a helmu. Dále se pak můžou hodit trekové hole, opalovací krém či brýle.

Přístup na začátek

Turisticky je skupina Sextenské Dolomity velmi dobře přístupná. Od severu vede silnice do údolí Innerfeldtal a Fischleintal, od západu se lze dostat od Misuriny po silnici s mýtem na parkoviště u chaty Auronzo, na úpatí Drei Zinnen. Na parkovišti u chaty Auronzo můžete dospat dlouhý noční přejezd. Kolem chaty je situováno několik parkovišť s poměrně velkou kapacitou, místními je vcelku tolerováno i stanování na okraji parkovišť přes noc; ráno je však třeba stany sbalit.

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

ne

Základní trasa

parkoviště u chaty Auronzo - Rifugio Lavaredo - chata Drei Zinnen-Hütte - Monte Paterno - chata Drei Zinnen-Hütte - parkoviště u chaty Auronzo

Další možnosti túr v okolí

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: