Výstup na Monte Paterno (Paternkofel) v Sextenských Dolomitech
Treky

Výstup na Monte Paterno (Paternkofel) v Sextenských Dolomitech

Plánujete dovolenou a priority jsou krátká vzdálenost a něco, co by se dalo nazvat divem světa? Myslím, že Sextenské Dolomity budou ta správná adresa!

Dolomity – Itálie

Typ
1-denní, 2-denní, Výstup na vrchol, Okruh
Stát
Itálie
Další státy
Itálie
Počet dní
1
Vhodné měsíce
červen, červenec, srpen, září
Délka
15 km
Nejvyšší bod
2744 m n. m.
Převýšení
1250 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
Mírně náročný
Horolezecké úseky
ferata B

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Od parkoviště u chaty Auronzo se vydáme širokou kamenitou cestou pod jižním úpatím Drei Zinnen, z níž se otvírají náramné výhledy k jihu na horskou skupinu Cadini. Před chatou Rifugio Lavaredo začínáme sutí cestou č. 101 pomalu stoupat vlevo do sedla Paternsattel ve výšce 2454 m, odkud se otevře velice zajímavý pohled na skalní monument Drei Zinnen, náhorní planinu Lange Almvrchol Toblinger Knoten s chatou Drei Zinnen-Hütte na úpatí; k severu se pak tyčí hora Schusterplatte (2957 m).

Cesta nyní mírně klesá dolů na náhorní planinu; po pravé straně se táhne rozeklaný skalní hřeben Bodenknoten, z něhož vyčnívá vrcholek Paternkofelu (Monte Paterna) a my po 1.5 km vystoupáváme k chatě Drei Zinnen-Hütte ve výšce 2405 metrů.

Z kamenité cesty pod jižním úpatím Drei Zinnen se otvírají náramné výhledy k jihu na horskou skupinu Cadini.
Z kamenité cesty pod jižním úpatím Drei Zinnen se otvírají náramné výhledy k jihu na horskou skupinu Cadini.

Vybaveni úvazky, přilbami vyrážíme ke skalním věžím Frankfurter Würstl. Vcházíme do systému tunelů, který je přerušován uměle vylámanými skalními okny; ve výšce 2520 metrů pak z tunelů vycházíme do strmého suťového žlabu, z něhož zajištěnou cestou stoupáme do skalní štěrbiny Gamsscharte (Kamzičí štěrbina). K vrcholu Monte Paterna vylézáme zajištěnou cestou Sentiero delle Forcelle – Schartenweg (A/B) přes dva skalní stupně; problémem je vyhýbání se sestupující a vystupující skupiny turistů ve skalní stěně.

Podrobné TOPO cesty na Paterkofel si stáhni z Bergsteigen.com

Výhledy z vrcholu Monte Paterna (1744 m) jsou nádherně panoramatické. Po pauze na kochání slézáme do Kamzičí štěrbiny a pokračujeme vpravo východním směrem zajištěnou vysokohorskou cestou Via Ferrata De Luca (B) přes terasy a krátké strmé výšvihy velmi zajímavým skalním terénem pod divoce rozervaným ostřím hřebene Bodenknoten. Docházíme do sedla Büllelejoch se zbytky vojenských postavení z I.svět.války a cestou č. 101 sestupujeme sutí pod severními stěnami hřebene k jezírkům Bödenseen, od nichž vystoupáme zpět k chatě Drei Zinnen-Hütte. Je možné zde přespat, anebo pokračovat zpět k parkovišti.

Trocha historie

Samostatným horským světem jsou Sextenské Dolomity, proslulé zejména světoznámým trojvěžím Drei Zinnen ( Tre Cime di Lavaredo) .

O frontovou linii, vedoucí od vrcholu Sextener Rotwand přes Toblinger KnotenPaternkofel až po Monte Piano se sváděly během horské války v letech 1915 – 1918 urputné boje. Turistické cesty se v té době změnily na bojové chodníky. Z horských chat se staly vojenské opěrné body, anebo byly bezohledně zničeny. Téměř tři a půl roky byly Dolomity tragickým dějištěm krvavých válečných jatek. Historické prameny vypovídají o vleklých bojích o jednotlivé hřebeny a sedla, o útocích, spojených s obrovskými lidskými i materiálními ztrátami. Protivníci trávili často celé měsíce na protilehlých skalách, vzdáleni od sebe na pouhé zavolání. Tato vysokohorská poziční válka nepřinesla ani jedné z válčících stran žádný podstatný zisk území.

Když v šedesátých letech zintenzivněly práce pro zajištění schůdnosti bývalých vojenských chodníků, bylo zřízeno mnoho zajištěných cest v dějišti bývalých válečných událostí. S vrcholem Paternkofelu (Monte Paterna) je spojeno jméno sextenského horského vůdce Seppa Innerkoflera, který zde v červenci 1915 padl v bitvě o vrchol.

Ubytování a jídlo

Potřebné vybavení

Jedná se o relativně lehké VHT, ale s feratou, takže budete potřebovat feratový set, sedák a helmu. Dále se pak můžou hodit trekové hole, opalovací krém či brýle.

Přístup na začátek

Turisticky je skupina Sextenské Dolomity velmi dobře přístupná. Od severu vede silnice do údolí Innerfeldtal a Fischleintal, od západu se lze dostat od Misuriny po silnici s mýtem na parkoviště u chaty Auronzo, na úpatí Drei Zinnen. Na parkovišti u chaty Auronzo můžete dospat dlouhý noční přejezd. Kolem chaty je situováno několik parkovišť s poměrně velkou kapacitou, místními je vcelku tolerováno i stanování na okraji parkovišť přes noc; ráno je však třeba stany sbalit.

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

ne

Základní trasa

parkoviště u chaty Auronzo - Rifugio Lavaredo - Monte Paterno - chata Drei Zinnen-Hütte - parkoviště u chaty Auronzo

Další možnosti túr v okolí

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: