Túra pro fotografy za vyhlídkou Le Signal Forbes
Treky

Túra pro fotografy za vyhlídkou Le Signal Forbes

tato nenáročná túra je ideální pro rodiny s dětmi, jako odpočinkový výlet, ale především pro ty, kteří mají přilepen prst na spoušti.

Alpy – Francie

Typ
1-denní
Stát
Francie
Další státy
Francie
Počet dní
1
Vhodné měsíce
září, srpen, červenec, červen
Délka
6 km
Nejvyšší bod
2290 m n. m.
Převýšení
300 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Sentier Vallot

Vyhlídkový chodník pojmenovaný po inženýru Henri Vallotovi, tvůrci první precizní mapy masívu Mont Blanc (z r. 1892) patří i přes velký provoz turistů mezi „top ten“ nejlepších vyhlídkových stezek v oblasti. Na stezku samotnou se dostaneme ze dvou míst. Jednak můžeme vyjet lanovkou Aiguille du Midi na mezistanici Plan de l´Aiguille (2233 m, cena 26 €) nebo použijeme červené zubačky, šplhající ze Chamonix na výšinu Montenvers (1909 m, cca 18 €). Tak jako tak si ušetříme dobré 3 hodiny času (a zhruba litr potu). Pro fotografa je výhodnější varianta 1, tedy za výchozí bod zvolit mezistanici Plan de l´Aiguille. Jednak je cesta o něco pohodlnější, ale především nejkrásnějšího místa, tedy vyhlídky na vrcholu Signal Forbes, dosáhneme až odpoledne, tedy v době, kdy se slunce již přehoupne na západ a dokonale nasvítí všechnu tu krásu kolem. Ale nepředbíhejme. Jakmile dosáhneme mezistanice lanovky, vydejme se nejprve k působivě situovanému jezírku Lac de Plan de l´Aiguille. Vede k němu značená a mírně stoupající odbočka. Fotograficky se jedná o velmi přitažlivé místo a odrazy hřebene Gôuter v klidné vodě jezera nadchnou snad úplně každého. Teprve potom se můžeme vydat na samotnou Vallotovu stezku. Ta vede po celé délce pod jedním z nejatraktivnějších hřebenů celého masívu Mont Blanc – pod pověstnými Chamonixskými jehlami. Co vrchol, to pojem a naprosto jedinečná podívaná. Strmé, zlověstné, impozantní skalní stěny z kompaktní žuly patří k horolezecky nejvíce vyhledávaným metám, ale i jen samotný pohled na tuto vznešenou a chladnou krásu zanechá stopu snad v každém. A k tomu ty názvy – Krokodýli zub, Kajmanův zub nebo Homole cukru. Přehlídka divokých horských krás vrcholí dosažením vyhlídky Signal Forbes (2196 m), kam odbočuje jedna z variant stezky krátkým výšvihem. Před námi se objeví fantastický zub Drus, ledový had Mer de Glace s kulisou impozantní stěny Grandes Jorasses. Jelikož sestup ke stanici zubačky Montenvers je dílem pouhé půlhodiny nespěchejme a dokonale si užijme toho místa a okamžiku.

Mapy a průvodce: Dobrá mapa by rozhodně neměla chybět v žádném batohu. Oblast Mont Blanc je perfektně zmapována a na místě si můžeme vybrat z neskutečné nabídky jak italských, tak francouzských nakladatelství (mapy od měřítka 1:25 000, spousta průvodců ve všech jazykových mutacích). V ČR vyšel před časem obsáhlý průvodce Francouzské hory, kde je masívu Mont Blanc (a jeho okolí) věnováno dostatek prostoru.

Ubytování a jídlo

Jak na italské, tak na francouzské straně úctyhodná nabídka. Od jednoduchých a levných kempů po luxusní hotely. I v hlavní letní sezoně není problém najít ubytování jakéhokoliv typu. Zájemci najdou v příslušných informačních centrech nabídkové brožury, jejich ochotní pracovníci navíc zajistí vše za vás.

Potřebné vybavení

Obvyklé věci na turistiku včetně trekových hůlek a pohorek. V létě nezapomenout na sluneční brýle a opalovací krém.

Přístup na začátek

Díky levným a rychlým leteckému spojení je cesta pod Mont Blanc záležitostí jediného dne. Nejlevnější varianta vede z Prahy (Katovic) do italského Milana/Bergama (od 1500 Kč vč. poplatků). Železniční nádraží je odtud vzdáleno cca 20 min. jízdy autobusem a při vhodně zvolené dopravě vlakem (min. 2 přestupy + bus z Aosty) se do italského Courmayeru dostaneme za cca 4 – 5 hod. (16 €). Na francouzskou stranu masívu nás přes Tunel du Mont Blanc pohodlně dopraví za 11 „éček“ autobus spol. SAVDA (několik spojů denně).

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

ne

Základní trasa

Plan de l´Aiguille - Signal Forbes - stanice zubačky Montenvers

Další možnosti túr v okolí

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: