Túra dolinou Pieciu Stawow Polskich ve Vysokých Tatrách
Treky

Túra dolinou Pieciu Stawow Polskich ve Vysokých Tatrách

Tato nádherná dolina leží na polské straně Tater, respektive v části zvané Tatry Wysokie.

Vysoké Tatry – Polsko

Typ
1-denní, 2-denní, Okruh
Stát
Polsko
Další státy
Polsko, Slovensko
Počet dní
1
Vhodné měsíce
červen, červenec, srpen, září, říjen
Délka
40 km
Nejvyšší bod
2119 m n. m.
Převýšení
3300 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
Mírně náročný
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

DOlina Pieciu Stawow polskich je dlouhá asi 4 kilometry a zabírá prostor 6,5 km² s převýšením v rozmezí 1 625 – 1 900 metrů. Podle mnohých se jedná o nejkrásnější dolinu Polských Tater. Největší vstup do doliny je ze severní strany, když Buczynowa Dolinka plynule přechází do Doliny Pieciu Stawow Polskich. Jedná se v podstatě o jeden obrovský kotel, který je obklopen mnoha vrcholy. Ve směru ze západu na jih jsou to Kozi Wierch(2 291 m), Svinica (2 301 m), Hrubý štít (2 172 m), Opalony Wierch (2 114 m), Swistowa Czuba (1 763 m), Nižnia kopa.

Jak už napovídá název, dolina v sobě skrývá pět ples. Zadni Staw Polski (6,47 ha, hloubka 31 m), Czarny Staw Polski (12,7 ha, hloubka 50 m), Wielki Staw Polski (34,1 ha, hloubka 79 m) Przedni Staw Polski (7,7 ha, hloubka 34 m) a nejmenší z nich Wole Oko. Z plesa Wielki Staw Polski vytéká řeka Roztoki, která níže vytváří vodopád Siklawa.

V dolině, přesněji v severní části plesa Przedni Staw Polski, stojí „Schronisko Górskie w Dolinie Pięciu Stawów“. Jedná se o nejvýše položenou chatu v Polských Tatrách. Turisté se tady můžou občerstvit, ale také přenocovat.

Trasy

  • Z chaty Hala Gasienicowa vede modrá turistická značka, která vstupuje do doliny ve výšce 2 100 metrů a dále pokračuje celým údolím.
  • / Z Haly Gasienicowe po modré a u plesa Zmarly Staw přejít na žlutou značku, která vás provede celým údolím a dále pokračuje na Hrubý vrch.
  • / Po červené, hřebenovkou pře Svinici a Kozi Wierch. Následuje sestup do údolí, kde se můžete napojit na modrou trasu.
  • Po zelené z místa Stara Roztoka. Značka vede až k největšímu plesu doliny Wielki Staw Polski.
  • Z Haly Gasienicowe po žluté, obklikou přes dolinu Panszczyca, Buczynovu  Dolinku a vodopád Siklawa k plesu Wielki Staw Polski.

Dvoudenní okruh do doliny Pěti jezer začíná kousek za obcí Brzeziny směrem na Male Ciche. Kousek za vesnicí začíná červená značka, která nás dovede až na chatu Murowaniec. Po modré do selda Závrat. Z něj pokračujeme po modré a konečně začíná průstup dolinou Pieciu Stawow Polskich, v rámci kterého se můžeme kochat krásou tatranských ples. Dorazíme k chatě nad Morskim Okiem. Tady bych radil přenocovat a další den pokračovat po žluté zpět do doliny Pieciu Stawow Polskich. Až narazíte na modrou, dejte se doprava. Po cca kilometru však opět narazíte na žlutou a vydáte se do sedla Krzyżne. Z něj stále po žluté k chatě Murowaniec a zpátky už to znáte :-). Trasa je to náročná, proto si dobře namasírujte a připravte svaly.

Zajímavosti

V dolině se nachází ještě jedno pleso (Maly Staw Polski-0,18 ha), které se vytvořilo mezi Przednim Stawem Polskim a Wielkim Stawem Polskim.

Dolina je vysokohorského rázu s alpskou vegetací. Ze zvířat se tady vyskytují medvěd hnědý, rys ostrovid a také kamzík.

Vodopád Siklawa vzniká z potoku Roztoka, který přepadává přes práh Stawiarské stěny, ten odděluje Dolinu Pieciu Stawow Polskich od sousední doliny Roztoki. Výška prahu je zhruba 70 metrů. Výška samotného vodopádu je 40 metrů. Siklawa není sice nejvyšší vodopád v Tatrách, ale je ten největší.

Pleso Wielki Staw Polski je se svoji délkou 998 metrů druhým nejdelším plesem v Tatrách. Druhou příčku zastává i v počtu pokrytých hektarů. Další unikátností jezera je jeho hloubka 79,3 metrů, která z něj dělá nejhlubší jezero v Tatrách a třetí nejhlubší v Polsku. Objem vody je 13 miliónů m³, což je nejvíce ze všech Tatranských jezer.

Ubytování a jídlo

chata Schronisko PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich

Je nejvýše položenou chatou Polských Tater (1 670 m). Nedaleko chaty vytváří nashromážděna voda krásnou přírodní podívanou – vodopád Siklawa (70 m). Blízké Pleso Wielki Staw je nejdelším a nejhlubším jezerem v Tatrách a celkově druhé nejhlubší jezero v Polsku.

Místo: polská část Vysokých Tater, Dolina Pięciu Stawów Polskich (49°12’49.0864″N, 20°2’55.2654″E)

Stravování: snídaně 10 zł, oběd/večeře 10-25 zł

Cena ubytování:  osoba/noc od 30 zł

Kapacita: 68 osob

Něco málo o chatě:

Je to jediná polská chata ve Vysokých Tatrách, na kterou se nedá dostat autem.

Její historie sahá až do roku 1876, kdy byla vystavěna. Původně to byla jen jednoduchá budova s jednou místností. Rostoucí zájem turistů už tato jednoduchá chatka nedokázala uspokojit, a proto vznikla v roce 1898 chata nová. Ve dvacátých letech minulého století byla vybudována další chata, která bohužel shořela v roce 1945.

V roce 1956 byla dostavena současná chata, která měla zvýšit zájem turistů o tuto oblast. Stěny jsou udělány ze žulových kamenů a jsou hrubé skoro metr. Chata sloužila také jako sportovní centrum pro sportovce, kteří se chystali na olympiádu v Mexiku.

Nedaleko chaty se nachází Kozi Wierch (2291 m), což je nejvyšší hora nacházející se i s úbočími na území Polska.

Web: http://www.piecstawow.pl/

Email: [email protected]

Telefon: +48 781 055 555

chata Schronisko PTTK nad Morskim Okiem

Potřebné vybavení

Obvyklé věci na turistiku včetně trekových hůlek a pohorek. V létě nezapomenout na sluneční brýle a opalovací krém.

Přístup na začátek

Do Zakopaného, které je od výchozího bodu nedaleko se nejlépe dostanete jízdou přes Žilinu, Dolný Kubín, Tvrdošín.

Základní trasa

Brzeziny - Cziarny Staw Gasienicow - sedlo Závrat - Morskie Oko - Schronisko Pięciu Stawów Polskich - sedlo Krzyżne - Czerwony Staw - Brzeziny

Orientační rozpis po dnech

1. den – Brzeziny – Cziarny Staw Gasienicow – sedlo Závrat – Schronisko PTTK nad Morskim Okiem

2. den – Schronisko PTTK nad Morskim Okiem – Schronisko PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich – sedlo Krzyżne – Brzeziny

Další možnosti túr v okolí

Jednodenní okruh kolem jezer v polské části Vysokých Tater

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: