Údajně je to hezčí výlet než k Machu Picchu, ale na konci chybí „jen“ incká stavba. Cesta pochází již z doby Inků a sloužila jako obchodní cesta pro místní. Do dneška je využívána, takže lze často spatřit lamí i oslí karavany
Yungas – Bolívie
Mapa oblasti
Mapa oblasti
Podrobný popis
Přestože patří El Choro trek k jednomu z nejpopulárnějších v Bolívii, velmi příjemně nás překvapilo, že za tři dny chůze jsme začátkem září potkali jen 2 turisty. Údajně je to hezčí výlet než k Machu Picchu, ale na konci chybí „jen“ incká stavba. Cesta pochází již z doby Inků a sloužila jako obchodní cesta pro místní. Do dneška je využívána, takže lze často spatřit lamí i oslí karavany. Pozoruhodné je sklesání o 3600 m v průběhu pouhých 64 km. Spatřit se tak dají nejen kondoři, ale i papoušci.
Trek začíná v sedle La Cumbre (4640 m), které je cca 1 hod jízdy vzdálené od La Pazu (sedlo se pozná podle sochy Krista). Následuje 200 m stoupání po široké cestě okolo 2 lagun až do sedla Apacheta Chucura (4860 m). Lidé, co si zaplatí trek přes agenturu, se můžou jeepem vyvézt až nahoru. Nádherné výhledy na Cordillera Real i na široké údolí Yungas (pouze ráno/dopoledne, později všechno v mlze).
Údolím se klesá inckou cestou serpentinami, časté ruiny inckých staveb, občas vesnička. Krajina se až neskutečně rychle mění, takže první den se člověk může brodit sněhem a o něco málo hodin později pozorovat bambusy i orchideje. Společně se sklesanými metry roste prudce teplota a přibývají komáři (tito komáři ale malárii nepřenášejí) a další hmyz. Cesta je jednoznačná, nedá se přehlédnout a jen pravidelná údržba znemožňuje jejímu zániku. Pěšinou ve svahu se pokračuje stále dál po úbočí kopců, stále se je na co dívat. Třeba na políčka s kukuřicí či na pěkné i rozpadající se stavení s banánovníky na zahrádkách.
Vlastní trekování končí v Chairu, ve kterém si nelze nevšimnout jeho zašlé slávy, polorozbořeného kostela nebo zavřené školy. Posledních 12 km vede údolím po prašné vozové silnici. Kolem sice roste subtropická vegetace, ale rozhodně se vyplatí alespoň část cesty se svézt (Chairo – Coroico cca 300 kč).
Při cestě zpátky stojí za to navštívit městečko Coroico, které je metropolí Yungas a je také oblíbenou víkendovou destinací pro obyvatele La Pazu.
Ubytování a jídlo
Ubytování 1. Noc ve stanu za malý poplatek na něčí zahradě (cca 30 kč/os.), 2. Noc možné spát v hostelu v Casa Sandillani nebo v Chairo. Možnost nákupu jídla omezená (Yolosa, v malých obchodech po cestě sušenky a pití). Při troše štěstí nabídka teplého jídla (Estancia Samaňa Pampa, Yolosa, Chairo).
Potřebné vybavení
běžná trekingová výbava, pevné boty, stačí lehčí spacák, silný repelent, trekkingové hůlky
Přístup na začátek
začátek je v sedle La Cumbre, kam se lze snadno dostat autobusem z La Pazu (Villa Fátima) za cca 40 kč (září 2009. Konec ve vesnici Yolosa – nejsnazší je se dostat do městečka Coroico, odkud jezdí minibusy. Minibusy vyjíždí vždy plné, takže se nevyplatí počkat v Yolose a stopovat. Lze se také do Coroica dopravit taxíkem – z Yolosy nebo již z Chaira.
Povolení, poplatky, omezení, zákazy
Základní trasa
Orientační rozpis po dnech
- La Cumbre – Cha´llapampa
- Cha´llapampa – Casa Sandillani
- Casa Sandillani – Yolosa
Další možnosti túr v okolí
Nedaleko z La Pazu se nachází několik šestitisícovek, pětitisícovka Chacaltaya, procházka v Měsíčním údolí, sjezd Silnice smrti na kolech.
Zdravím, pár upřesnění (trek jsme absolvovali v koncem června 2012):
– ani v červnu jsme nepotkali téměř nikoho, v červenci a srpnu to prý bývá jiné, ale žádné zástupy nečekejte ani tehdy. Do značné míry za to může fakt, že v protisměru prakticky nikdo nechodí.
– cena busu/colectiva do sedla z Villy Fatimy záleží zejména na vašich vyjednávacích schopnostech a trpělivosti. Většina řidičů chce zaplatit celou cestu až do Coroica (ale zdaleka ne všichni…).
– pokud k orientaci používáte Lonely Planet, neberte úplně doslovně jejich popis cesty ani nákres. Chyby a nepřesné časové údaje jsou víc než časté.
– ve vesnici Chucura po vás budou chtít registraci a zaplatit 20 bolivianů (cca 60 Kč), prý za údržbu cesty. Cena se letos svévolně zdvojnásobila, lístky ale byly vytištěny na 10 a Bolivijci platí taky 10, tak se hádejte (výpalné i dvojí ceny pro cizince patří k tradičním nešvarům, s nimiž se jihoamerický cestovatel musí popasovat…).
– taxíky z Chaira do Coroica (něco přes 20 km, z toho cca 12 k asfaltce) už nestojí 300, ale cca 450 (!) Kč (150 Bs). Jde o pakt místních dopravců, kteří těží z únavy trekařů a nikdo vás za míň nesveze (zkoušeli jsme to, maximum bylo 140 po cca hodině lehké konverzace od limonády; 130 mu kolegové rozmluvili). Vesnice od pohledu poměrně prosperuje a není těžké uhádnout, kvůli čemu. Máte-li aspoň trochu sil, NEJEZDĚTE S TAXIKÁŘI! Ujdete-li pár (cca 3) kilometrů do další vesnice, jezdí odtud minibusy za 10 Bs na osobu, tedy nejméně za čtvrtinu! Pomůžete tím nejen sobě, ale i ostatním turistům, aby nebyli do budoucna takto drze odíráni a místní viděli, že turisti nejsou jen chodící, nikdy nevysychající žoky peněz.
– pozor na hady a jinou havěť, málem jsme na jednoho černo-červeného šlápli (i když popravdě to bylo „štěstí“ – potkají se vzácně)
– a hlavně: jeďte do Bolívie, ať už na Choro či kamkoli jinam! Stojí opravdu za to.
čau vojto dikec moc za info velice mi pomohlo. CHAIRO taxi chtěli 200bs leden 2014 dle tvé rady jsem šel do sousední vesnice na minibus. EL CHORO trek je uchvatný. blendy
Ahoj Blendy,
nemas fotky z pochodu? Meli jste problemy najit misto na kempovani?
diky
čau helo. já to šel za dva dny t.j. la kumbre-choro, CHoro- la paz.
v choru ( jsou tam dva baráky ) je malý plac cca pro 5 stanu ale dvě hod cesty zpět je chalapampa a tam to maj větší. doporučuji rozvrhnout to na tři dny cca po 2 hodinách je vždy nějaký barák jinak nic vodu jsem bral přímo z potoků. chceš li vice info pisni mi na imejl: tremp.1 zavináč seznam.cz
Téma měsíce: Treky v Evropě
Julské Alpy: pohodové túry pro každého
Nejlepší hřebenovky a horské přechody v rakouských Alpách
Trasy GR: dálkové treky Evropou
Zajímavé vybavení
JOLANA SEDLÁČKOVÁ
Proč je Indie je vysokou školou cestování?
Forclaz nafukovací karimatka MT900
Izolující karimatka (R 5,4) vážící 630 g s hloubkou 9cm
Dámské outdoorové kalhoty PROGRESS GENIA
jsou z lehkého, pružného, prodyšného a rychleschnoucího materiálu, odolného proti oděru, větru i vodě. Mají pohodlný, praktický střih s vynikající flexibilitou.
Karimatka Warg Proton 5
Třísezónní ultralehká karimatka navržená pro pohodlí.
TOULÁNÍ GRUZIÍ: Místní kultura a výstup na Kazbek
BULHARSKO: Turistika po nejvyšších vrcholech Balkánu
FERRATY: Solné komory pro začátečníky
VÝSTUP NA DACHSTEIN: Po ledovci až na vrchol 2995 m
KARPATSKÉ TREKOVÁNÍ: Fagaraš, nejvyšší hory v Rumunsku
Zajímavé vybavení
Feratový set Ocún Via Ferrata Webee Pail
Nejoblíbenější volba na ferraty. Set složený z úvazku, tlumiče pádu a helmy.
Pánská Bunda Rafiki Colin II Majolica
Nová generace ověřené pánské sportovní bundy pro lezce i turisty.
Vojenské boty LOWA Zephyr GTX černé
Moderní lehká outdoor bota pro rychlé přesuny, vhodná i do těžšího terénu.
Zajímavé túry
Kungsleden (Královská stezka): divočinou švédského Laponska
Rota Vicentina: portugalským pobřežím po Fisherman´s Trail
Corfu trail: přechod ostrova Korfu
Další zajímavosti
Jak vybrat sluneční brýle na hory a outdoorové aktivity?
Ponožky Darn Tough: Kup si jedny a nos je po celý život
Trekový stan? Půjčíme! Objev službu Decathlon Rent