Pivní stezka přes Lužické hory
Treky

Pivní stezka přes Lužické hory

Lužické hory, malebné pohoří na severu Čech, jsou Mekkou pivovarníků a milovníků piva. Pivní stezka propojuje turistiku překrásným krajem kuželovitých vrcholů a roztodivných skalních útvarů s návštěvou řemeslných (mini)pivovarů.

Lužické hory – Česko

Typ
7-10 denní, Dálkový trek, Okruh, Vhodné jako cyklotrasa (novinka)
Stát
Česko
Další státy
Česko
Počet dní
9
Vhodné měsíce
leden, únor, březen, duben, květen, červen, červenec, srpen, září, říjen, listopad, prosinec
Délka
155 km
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
Lehký – pro úplné začátečníky
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Zvlněná krajina skrytá mezi známějšími sousedy, Jizerskými horami a Labskými pískovci, která si stále zachovává kouzlo neobjeveného, to jsou Lužické hory. Lákají dobrodruhy, kteří chtějí odhalit neznámé. Přitahují zvídavé, kteří pátrají po historii a odkazu generací původních obyvatel. Nabídnou jim typickou lidovou architekturu, staré sklářské hutě a církevní i technické památky, jako doklady kdysi velmi bohatého života v pohraničí.

Neznámá krása Lužických hor

Lužické hory se mohou chlubit rozmanitostí. Strmá stoupání nás odmění pohledem na moře lesů, pravda v některých částech poznamenaných kůrovcovou kalamitou. Ta však dává příležitost k jejich postupné obnově. Zároveň se otevírají nové pohledy na kraj, do hlubokých údolí a na barvami hrající horské louky. Pro tento region je typické prolínání bizarních pískovcových útvarů a čedičových a znělcových masivů s protáhlými hřbety a výraznými kuželovitými vrchy. Symbióza vyvřelin a usazených písků tvoří krajinu natolik půvabnou, že vábí milovníky nevšedních zážitků.

Pěší turistika je na vzestupu, přechody hor a putování po dálkových trasách si získává mnoho příznivců. Lužické hory můžete jednoduše prozkoumat díky Pivní stezce, která ale není tak úplně o pivu, jako spíš o putování a objevování neznámé krajiny.

Pivní stezka vám nabídne netradiční místa s nádherným výhledem. Poznáte, že není jehla jako Jehla, zjistíte, proč se Zlatý vrch řadí mezi nejkrásnější místa v Lužických horách, zdoláte největší dominanty jako jsou Klíč, Luž, Hvozd i skalní hrad Sloup. Budete chodit po lesních cestách, loukách, škrábat se na skály. Uvidíte mnoho nezvyklých skalních útvarů od píšťal čedičových varhan po pískovcové věže, které do Lužických hor lákají jak horolezce, tak fotografy. Projdete se malebnými vesničkami s podstávkovými domy a množstvím drobných církevních památek, zřícenin starověkých hradů nebo úctyhodnou křížovou cestou. Můžete zde prožít ty nejkrásnější západy slunce. Během pár dní poznáte, čím jsou Lužické hory tak okouzlující a významné.

Skalní hrad Sloup
Skalní hrad Sloup

Vydejte se na pouť Pivní stezkou

Pivní stezka je dlouhá 155 km a skládá se celkem z devíti etap v délce 12-20 km. Stezka je okružní, nastoupit proto můžete v libovolném bodě a ve stejném místě vaše putování ukončit. Je jen na vás, který směr si zvolíte. Oblíbeným výchozím bodem s dobrou dopravní dostupností je historické město Česká Lípa, které přímo vybízí k ochutnávce prvního oroseného půllitru na vaší výpravě.

Terén je poměrně nenáročný, přesto však doporučujeme vyhradit si dostatek času na prohlídku všech zajímavostí. Největší převýšení, necelých 500 výškových metrů, překonáte mezi zříceninou hradu Tolštejn a obcí Krompach. Každá z etap nabízí kromě nepřeberného množství zážitků také různé varianty ubytování a možnosti ochutnávky dobrého piva z některého z místních pivovarů.

Co na Pivní stezce uvidíte?

Z České Lípy vás stezka zavede do Nového Boru, kde budete moci obdivovat tradici sklářského řemesla, a poté na vrchol Klíč. V obci Kytlice, proslulé svými pohádkovými roubenkami, se ke konci dne můžete nechat rozmazlovat v penzionu Helene s minipivovarem, kde vaří výborné pivo. Z kapacitních důvodů je dobré si své místo včas zarezervovat.

Budete-li mít štěstí na dobré počasí, naskytne se vám hned další den výhled na Krkonoše z Polevského vrchu. Krajinou roztodivných skalních útvarů dojdete až do městečka Česká Kamenice, kde se setkávají hned tři chráněné krajinné oblasti: Lužické hory, České středohoří a Labské pískovce. Další etapa vede přes Zlatý vrch, rozhlednu na Studenci a suťová pole až do Dolní Chřibské. V závěru následujícího dne si nezapomeňte udělat čas na prohlídku památek v Krásné Lípě, odkud pouť pokračuje do Varnsdorfu, bývalého centra textilního průmyslu.

Dlouhé a pozvolné stoupání za Varnsdorfem pokračuje až na vrchol hory Jedlová s kamennou rozhlednou. Tuto etapu zakončíte u zříceniny hradu Tolštejn, kde jinde než v místní hradní restauraci. O něco náročnější trasa, na které se střídají úseky s prudkým stoupáním a klesáním, vás čeká na úseku mezi Tolštejnem a Krompachem.

Rozhledna Jedlová, Lužické hory, foto: Matyáš_Gál
Rozhledna Jedlová, Lužické hory, foto: Matyáš_Gál

Po cestě z Krompachu do Cvikova, která vede přes vrchol Hvozd s nádhernými výhledy, uvidíte hned několik architektonických památek. V Kunraticích u Cvikova doporučujeme návštěvu Skleněné zahrady a Křišťálového chrámu. Závěrečný a nejdelší úsek do České Lípy si můžete zpestřit návštěvou skalního hradu a poustevny ve Sloupu v Čechách.

Pivovary na Pivní stezce

Během každé z devíti etap Pivní stezky se budete mít možnost odměnit kvalitním pivem z některého z místních pivovarů. Mladý pivovar Lípák z České Lípy pojmenoval své speciály podle trpaslíků ze Sněhurky. Pivovar BORN z Nového Boru, nabízející nefiltrovaná a nepasterovaná piva, pro změnu podle šachových figur. V kytlickém penzionu Helene vaří s láskou svůj pivní speciál ve stejnojmenném minipivovaru. Tradice rodinného pivovaru Kotouč z České Kamenice sahá až do poloviny 17. století. Přidat do kroku vám pomůže například Svižnej Emil a další speciály z pivovaru Falkenštejn. Pestrou paletu pivních speciálů vám nabídne také varnsdorfský Kocour. Spanilou jízdu můžete zakončit třeba ochutnávkou „živého“ nepasterovaného piva z Pivovaru Cvikov.

Další možnosti túr v okolí

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: