Túra na nejvýchodnější cíp Madeiry, poloostrov Ponta de São Lourenço
Treky

Túra na nejvýchodnější cíp Madeiry, poloostrov Ponta de São Lourenço

Již samotný, krásně zvučný název ostrova Madeira je příslibem zeleně, bujné vegetace a nekonečného moře. To vše skutečně tento kousek země, ztracený v nekonečném Atlantiku skutečně nabízí. Ale ne tak zcela…

Madeira – Portugalsko

Typ
1-denní, Túra vhodná pro děti
Stát
Portugalsko
Další státy
Portugalsko
Počet dní
1
Vhodné měsíce
leden, únor, březen, duben, květen, červen, červenec, srpen, září, říjen, listopad, prosinec
Délka
7 km
Nejvyšší bod
100 m n. m.
Převýšení
750 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
Lehký – pro úplné začátečníky
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Poloostrov Ponta de São Lourenço jakoby k Madeiře ani nepatřil. Pustý, skalnatý dráp zaťatý do širého oceánu je světem samým pro sebe. Je místem, kde si daly dostaveníčko snad všechny barvy spektra.

Pro každého, kdo přilétá na Madeiru, je poloostrov Sao Laurenco prvním kouskem ostrova, který spatří. A není to věru nijak povzbudivé přivítání. Letadlo, nalétávající odvážným manévrem na nedaleké letiště, míjí v malé výšce skalnaté vyprahlé útesy vymodelované studeným Atlantikem, větrem a sopečnou činností. Je však místem, které nesmí chybět v itineráři cest po ostrově.

Ostatně z madeirského letiště je to skutečně kousek a hned několik autobusů nás doveze až k samotnému výchozímu bodu k pěkné polodenní túře – parkovišti Baia da Abra. Jelikož se nacházíme na území přírodní rezervace, je pohyb návštěvníku vymezen jasně vyznačenou, místy zábradlím a dřevěnými rošty upravenou stezkou. Ta nejdříve klesá do plytkého nezajímavého údolí, ale již zanedlouho se můžeme plně věnovat  bizarní kráse poloostrova.

Hned první vyhlídka do půlkruhové zátoky vyrazí jistě každému dech. Atlantik zde mocnou silou naráží do strmých, barevně pruhovaných skal, kolorit místa doplňují solitérní zuby skalních ostrůvků. Především ostrá věž, připomínající gotickou katedrálu, je útvarem, který sotva kde jinde najde konkurenci. Nově upravená pěšina bezpečně přechází nejužším místem poloostrova a po krátkém výstupu dojde k domku farmy Casa do Sardinha. Zde značená pěšina končí a obloukem se vrací do výchozího místa. Pokud však nefouká příliš silný vítr a další cesta není uzavřena, lze vystoupit na nejvyšší bod poloostrova – 146 m vysoký kopec, ze kterého je překrásný výhled.

Po návratu k parkovišti můžeme spláchnout prach z cesty na jediné přírodní písečné pláži Madeiry – Prainha. Leží nedaleko odtud a poznáme ji podle obrovského parkoviště. Dolů na pláž vede jak silnice, tak upravená stezka. Milou tečkou za nenáročným dnem pak může být „kaktusový“ výstup ke kapli, postavené na kopci nad pláží.

Potřebné vybavení

Obvyklé věci na turistiku včetně trekových hůlek a pohorek. V létě nezapomenout na sluneční brýle a opalovací krém.

Přístup na začátek

Z madeirského letiště autobusem do Baia da Abra (parkoviště)

Základní trasa

parkoviště Baia da Abra - Pico do Furado - parkoviště Baia da Abra

Další možnosti túr v okolí

Přechod Madeiry ze západu na východ

Zajímavé vybavení

Zkušenosti čtenářů

Kamil93

No to zní dobře a těch 7km je tam i zpátky? Do Portugalska se chystáme příští rok určitě ale spíš letecky. Teď jsme byli Španělsko na měsíc po vlastní ose, a v roce 2017 na 3 měsíce. Ale Portugalsko zatím ne tak hledám různé tipy na výlety, jinak určitě poletíme z Prahy. Jen nevím kde tam nechat zaparkované auto u letiště….

Natálie Kohoutková
Kamil93:

Ano, 7 km tam i zpět.

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: