Přechod Malé Fatry
Treky

Přechod Malé Fatry

Přechod pohoří Malá Fatra se dá naplánovat na (prodloužený) víkend. Krásná karpatská hřebenovka šplhá na vrcholy Velký Rozsutec a Velký Kriváň a ukáže nádherná panoramata slovenských hor včetně Vysokých Tater.

Malá Fatra – Slovensko

Typ
2-denní, 3-denní, Výstup na vrchol, Hřebenovka
Stát
Slovensko
Další státy
Slovensko
Počet dní
3
Vhodné měsíce
leden, únor, březen, duben, květen, červen, červenec, srpen, září, říjen, listopad, prosinec
Délka
36 km
Nejvyšší bod
1708 m n. m.
Převýšení
2800 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
Mírně náročný
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Malá Fatra je jedním z České republiky nejdostupnějších slovenských pohoří. K atraktivitě přechodu přispívá nástup na hřeben přes Janošíkovy diery, kde si turista užije šplhání se korytem potoka po žebřících a řetězech. Naplánováním přechodu na podzim zvýšíte pravděpodobnost dobrého počasí, sněhového poprašku na Velkém Rozsutci, neskutečných výhledů na okolní hory a nezapomenutelných východů slunce. Slovenská klasika v podání halušek a borovičky s horcom na horských chatách nechť je večerním bonusem turisty za velké výkony podané ve dne.

Přechod měří 36 km, převýšení: +2800 / -3000 m.

Den 1: Přes Jánošíkovy diery na hřeben

První den je třeba vyrazit brzy k ránu, k první chatě je to slušná dávka chůze, obohacená o úsek přes skalní rokli Jánošíkovy diery, kde vede stezka korytem potoka po řetězech a žebřících. Po zdolání Janošíkových dier se již poměrně rychle dostaneme do Sedla Medzirozsutce, kde začíná hřebenovka napojením se na červenou trasu, kterou budeme sledovat až do samotného konce přechodu.

Stezka se s námi nemazlí a začíná pravděpodobně nejnáročnějším výstupem přechodu na Velký Rozsutec (1610 m), jehož vrchol byl zahalený do sněhového závoje. Z Rozsutce následuje náročný sestup a 500 výškových metrů do sedla Medziholie (1185 m), abychom se vzápětí mohli začít šplhat na horu Stoh (1607 m). Po dalším strmém sestupu ze Stohu se výškové výkyvy hřebenovky již trochu zklidní a přes Poledňový Grúň (1460 m) míří a směrem k Chlebu (1646 m). Pod ním odbočíme na žlutou stezku vedoucí k Chatě pod Chlebom (1400 m), kde se dá dobře najíst, napít i vyspat.

Hřeben Malé Fatry, Slovensko
Hřeben Malé Fatry, Slovensko

Den 2: Nejvyšší vrcholy Malé Fatry

Druhý den začíná návratem na hřeben a dobytím nejvyšší hory Malé Fatry Velký Kriváň (1709 m), který je v porovnání s dosavadním průběhem výstupem nenáročným. To samé se však nedá říct o dalším pokračování cesty – stylem vrchol – sedlo – vrchol – sedlo dostanou i vytrénované nohy poměrně zabrat. Posledním vrcholem putování je Suchý (1468 m), odkud začíná sestup zpět do civilizace. Pokud se vám do civilizace nechce, zůstaňte na noc v Chatě pod Suchým (1080 m), a nedlouhý, za to velmi strmý sestup do Strečna si nechte na poslední den.

Malá Fatra se dá přejít také v zimě! Sněžnicový přechod Malé Fatry v opačném směru je popsaný tady.

Ubytování a jídlo

Bivakování je v NP zakázané. Ubytování po cestě je možno v následujících chatách:

  • Chata na Gruni – je třeba sejít (a ráno případně zase vyjít) sjezdovku. Pokoje pro více lidí, vaří.
  • Chata pod Chlebom – sympatická turistická ubytovna, spaní buď v pokojích pro více lidí, anebo na půdě na zemi na matraci společně s dalšími turisty. Jídlo i borovička s horcom dostupné bez problému v jakémkoliv množství.
  • Chata pod Suchým – spaní v pokojích pro více lidí, jídlo i pití co hrdlo ráčí.

Potřebné vybavení

V létě stačí klasické turistické vybavení. V zimě sněžnice, mačky a cepín, hlavně chystáte-li se na Jánošíkove diery a oba Rozsutce.

Přístup na začátek

Terchova, autobusem z Žiliny, která je poměrně velkým železničním uzlem. V Terchove začíná stezka u Hotelu Diery (Biely Potok).

Přístup z konce

Sestup do Nezbudské Lučky a Strečna, kde jezdí vlak do Žiliny.

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

Od 1.3. do 15.6 je uzavřena červená značka z Medziholie a Medzirozutce na Velký Rozsutec, z důvodu ochrany ptactva při hnízdění

Základní trasa

Terchova - Jánošíkovy diery - Malá Rozsutec - Velký Rozsutec - Stoh - Poledňový Grúň - Chleb - Velký Kriváň - Malá Kriváň - Suchý - Strečno

Orientační rozpis po dnech

  1.  den: Terchova – Jánošíkovy diery – Malá Rozsutec – Velký Rozsutec – Stoh – Poledňový Grúň – Chleb – Chata pod Chlebom
  2. den: Chata pod Chlebom – Velký Kriváň – Malá Kriváň – Suchý – Chata pod Suchým
  3. den: Chata pod Suchým – Strečno

Zajímavé vybavení

Zkušenosti čtenářů

Jana

A korektury dělal kdo?

Lennys

Zdravím,
Mohu mít zde doitaz? Chystáme se 15.6. 2023 dojít ze Strečna na chatu pod Suchým. Dá se zvládnout dojít další den na ubytování (do 21 hod) do Chalupy Václav v Těrchové – nalehko? Přespali bychom Pod Chlebom nebo Na Grúni, ale tam je beznadějně obsazeno. Mapa ukazuje nějakých 24,7 km. Nedokážu odhadnout čas s převýšením. Chtěli bychom vidět Malý a Velký Kriváň, Snilovské sedlo. Etapu Jánošíkovy Diery bychom pak absolvovali další den z Těrchové. Děkuji za rady a zkušenosti Lennys

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: