Přechod přes Nízký Jeseník
Treky

Přechod přes Nízký Jeseník

Trasa Severní stezky Via Czechia vede přes Nízký Jeseník ve čtyřech etapách ze Skřítku do Fulneku a celkově měří 102 kilometry.

Nízký Jeseník – Česko

Typ
4-6 denní, Vhodné jako cyklotrasa (novinka)
Stát
Česko
Další státy
Česko
Počet dní
4
Vhodné měsíce
březen, duben, květen, červen, červenec, srpen, září, říjen, listopad
Délka
102 km
Nejvyšší bod
956 m n. m.
Převýšení
1870 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
Lehký – pro úplné začátečníky
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Nízký Jeseník

Nízký Jeseník je plochou nejrozsáhlejším a geologicky jedním z nejstarších pohoří v České republice, zasahuje do dvou krajů a rozkládá se na území Moravy i Slezska. Reliéfem poměrně ploché pohoří dosahuje svých nejvyšších poloh na západě, kde sousedí s Hrubým Jeseníkem, směrem k Moravské bráně a Hornomoravskému úvalu klesá do údolí Odry a Moravy. Nejvyšší horou Nízkého Jeseníku je 800 metrů vysoký zalesněný masiv Slunečné, dříve nazývaný Rozsutice.

Zajímavým faktem jsou pozůstatky třetihorní vulkanické činnosti, díky kterým zde najdeme jedny z nejmladších sopek u nás. Velký Roudný je nejzachovalejší moravský stratovulkán a nejvyšší sopka Nízkého Jeseníku, popularitě se rovněž těší Uhlířský vrch u Bruntálu s poutním kostelem nebo nejvyšší hora Opavska, Červená hora.

Náměstí a zámek ve Fulneku
Náměstí a zámek ve Fulneku

Turistika

Nízký Jeseník není cílem masové turistiky, a snad i proto si zdejší příroda uchovala svou malebnost, krásu a tajuplnost. Krajinu dlouhých hlubokých údolí pokrývají rozsáhlé bukové lesy, ukrývající tajemství v podobě málo známých hradů nebo divokých roklí a vodopádů.

V Nízkém Jeseníku tak najdeme jen několik málo míst, kde se koncentruje větší množství turistů, například Rešovské vodopády, hrad Sovinec s nejrozsáhlejším zachovaným opevněním v našich zemích nebo zámek v Hradci nad Moravicí.

Pro Nízký Jeseník jsou typická četná poutní místa nebo křížové cesty – jmenujme například křížovou cestu v Rudě, poutní kostel sv. Anny a sv. Jakuba Většího ve Staré Vodě nebo poutní místo Panna Maria ve skále. Částečně pro veřejnost je nepřístupné území vojenského újezdu Libavá v Oderských vrších.

Pohled od Podlesí, v dálce se rýsují Moravskoslezské Beskydy
Pohled od Podlesí, v dálce se rýsují Moravskoslezské Beskydy

Severní stezka Via Czechia

Trasa Severní stezky vede přes Nízký Jeseník ve čtyřech etapách ze Skřítku do Fulneku a celkově měří 102 kilometry. Část první etapy od sedla Skřítek po obec Tvrdkov vede Hraběšickou hornatinou, která je podoblastí Hanušovické vrchoviny, pak už ale vstupuje do Nízkého Jeseníku, kterým pokračuje až do Fulneku.

Charakterem jde o poměrně lehkou turistiku, vedoucí převážně po značených trasách, především po lesních a polních nezpevněných cestách. Místy vede mimo značené stezky – jde například o výstup na rozhledové Černé kameny nebo stopování zaniklé železnice Ondrášovka u Moravského Berouna. Oblast poskytuje poměrně omezené možnosti nocování „pod střechou“, a trasu tak lze uzpůsobit podle aktuální situace nebo preferovaného stylu nocování.

Poutní kostel sv. Anny a sv. Jakuba Většího ve Staré Vodě
Poutní kostel sv. Anny a sv. Jakuba Většího ve Staré Vodě

Cyklistická varianta

Nízký Jeseník je pro putování na kole ideální. Celé pohoří tvoří z cyklistického pohledu příjemně zvlněnou krajinu s velkým množstvím značených cyklotras i neznačených kvalitních lesních a polních cest vhodných pro kolo. Celá Severní stezka v Nízkém Jeseníku se dá absolvovat na horském kole jen s několika málo odchylkami od základní trasy. Cyklistická trasa měří 105 kilometrů a dá se zvládnout za dva dny.

Podrobné informace v knize Severní stezka – Českem od západu k východu, vybavit se můžeš i Vandrovníkem.

Mapy ke stažení, gpx soubory nebo PDF itinerář najdeš na webu www.viaczechia.cz. Podrobný itinerář nalezneš zde.

Ubytování a jídlo

Ubytování pod střechou minimálně každých 20-25 km, potraviny možno doplňovat průběžně.

Doporučené ubytování:
Penzion Rabštejn, zde je možné i kempovat
Rešov – penzion Nad vodopády
Podlesí – penzion Schönwald

Základní trasa

Skřítek - Fulnek

Orientační rozpis po dnech

Skřítek – Rešov 22,50 km
Rešov – Moravský Beroun 27,20 km
Moravský Beroun – Podlesí 17,60 km
Podlesí – Fulnek 34,50 km

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: