Ferata – Bambergova cesta
Feraty

Ferata – Bambergova cesta

Nejvyšší vrchol Slovinska a Julských Alp – Triglav (2864 m) je oblíbeným vrcholem a v sezoně tu určitě nebudete sami. Výstup cestou Bambergova pot je těžší a méně frekventovanou variantou na vrchol.

Julské Alpy – Slovinsko

Nejvyšší bod
2864 m n. m.
Horolezecké úseky
UIAA II, ferata C/D
Celkový čas
nad 12 hodin
Doba lezení

4 h

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Bambergova cesta na Triglav ze severozápadu, která začíná u sedla Luknja, je zdaleka nejobtížnější výstup na vrchol Triglav – nejvyšší horu Julských Alp i celého Slovinska. Vedle náročných zajištěných pasáží je třeba se odvážit i na nezajištěné, úzké a sutí pokryté skalní pásy, a to více než 600 výškových metrů.

Na tuto liduprázdnou zajištěnou cestu se spotřebuje více síly, odvahy a vytrvalostí než na oba výstupy z východní strany – Pot Cez Prag nebo Tominškova pot, z nichž některý doporučujeme k sestupu. Kvůli velkému převýšení je dobré túru rozdělit na dva dny s přespáním na horské chatě Triglavski dom na Kredarici.

Bambergovu cestu můžete zdolat i na zájezdu CK Alpina – Julské Alpy – přechod po chatách

Výchozí bod

Chata Aljažev dom (1015m) v dolině Vrata na severní straně Julských Alp –  příjezd po 12 km dlouhé štěrkové silnici z Mojstrany – cestou nevynechte zastávku u vodopádu Peričnik.

Výstup

Z parkoviště – sedlo Luknja, 1785m – Bambergova cesta – Plemenica – Bovška škrbina, 2515m – Triglav

Sestup

Sestup cestou Cez Prag nebo Tominškovou cestou na parkoviště

Obtížnost (popis)

KS4-D, výstup na vrchol (350 výškových m), pouze KS2-D, dlouhá, náročná túra, většinou nezajištěné úzké skalní pásy, za mlhy, mokra, sněhu či námrazy rozhodně nenastupujte

Zajímavé vybavení

Zkušenosti čtenářů

Natálie

Už jsem na Triglav šla i cestou Prag a Tomminšek a Bambergova pot byla jednoznačně nejhezčí, i když technicky i časově náročnější. Rozhodně tu je ale méně lidí než za zmíněných dvou cestách.

Tomáš

Od kterého ročního období se Bamberova pot leze?

JARUNA®

Mám za to, že tam chyběl kus jištění a zrovna v dost exp. úseku

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: