Výstup na Triglav cestou Bambergova pot
Treky

Výstup na Triglav cestou Bambergova pot

Nejvyšší vrchol Slovinska a Julských Alp – Triglav (2864 m) je oblíbeným vrcholem a v sezoně tu určitě nebudete sami. Výstup cestou Bambergova pot je těžší a méně frekventovanou variantou na vrchol. Kvůli velkému převýšení je dobré túru rozdělit na dva dny s přespáním na horské chatě Triglavski dom na Kredarici.

Julské Alpy – Slovinsko

Typ
1-denní, 2-denní, Výstup na vrchol, Okruh
Stát
Slovinsko
Další státy
Slovinsko
Počet dní
2
Vhodné měsíce
červen, červenec, srpen, září, říjen
Délka
14 km
Nejvyšší bod
2864 m n. m.
Převýšení
2000 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
Mírně náročný
Horolezecké úseky
UIAA II, ferata C/D

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Nejvyšší hora Julských Alp patří ke státním symbolům Slovinska, tahle malá zemička na pomezí Alp a Balkánu má trojzubý vrchol dokonce na státní vlajce. Vystoupat k vrcholovému plechovému závětří Aljažev stolp je každoročně snem stovek, ne-li tisícovek, milovníků hor.

Výstup doporučuji mimo letní prázdniny a víkendy, při dobrém počasí se sem dá podniknout úderná výprava i na začátku října, kdy tu potkáte posledních pár dobrodruhů a třeba s místními zapijete zavíračku chaty na Kredarici stejně jako my. Nebo zvolte náročnou, ale méně frekventovanou Bambergovu pot!

Přes sedlo Luknja a Bambergovu pot

Ze severně orientované doliny Vrata vede na vrchol trojice cest. Doporučuji nechat si jednu z převážně chodeckých variant Tominškova pot a Pot čez Prag (A–B) na sestup a zamířit od Aljaževa domu do sedla Luknja (asi 1,5 h, do sedla Luknja se dostanete i delším nástupem z Trenty).

Od něj začíná poměrně dlouhá, spoře zajištěná a místy exponovaná ferata Bambergova pot (C/D, UIAA I–II) hřebenem Plemenice, spojující v přímé linii sedlo Luknja a vrchlové plato pod Triglavem. Jednoznačně se jedná o nejhezčí, i když technicky i časově náročnější cestu, při které se otvírají neopakovatelné výhledy na strmou severku Triglavu.

Kvůli náročnosti tu i uprostřed léta potkáte jen pár lidí. Asi po dvou až třech hodinách lezení dosáhnete vrcholového plata, ze kterého se zvedá vápencová masa hlavního vrcholu. Skalním zářezem Triglavská škrbina se vydrápete zhruba za hodinu na vrchol od jihu po částečně zajištěné cestě.

Počáteční úseky feraty Bambergova pot nad sedlem Luknja. Výstup na nejvyšší vrchol Slovinska a Julských Alp - Triglav (2864 m)
Počáteční úseky feraty Bambergova pot nad sedlem Luknja. Výstup na nejvyšší vrchol Slovinska a Julských Alp – Triglav (2864 m)

Přehlídka julských velikánů

Od vrcholové věžičky se otvírá pohled na majestátní vápencové království. Úctu vzbuzuje také sestupová trasa po úzkém zajištěném hřebeni přes Malý Triglav. Cesta je to nádherná, ale v sezoně se jedná asi o nejvytíženější cestu Slovinska a půjdete prakticky ve frontě. Sestoupit se dá buď k Triglavskému domu na Kredarici, nebo k Domu Planika (asi hodinu).

Doporučuji přespat na jedné z chat (rezervace předem, přibalte si vložku do spacáku), na vrchol je to z doliny přece jen přes 1800 výškových metrů a stihnout to i dolů by byl výkon (i když i to jde).

Před výstupem pečivě sledujte počasí, Triglav často přitahuje bouřková mračna a dolů jinudy než po feratě (=hromosvodu) neslezete.

Vrcholové plato pod samotným vrcholem Triglavu. Julské Alpy
Vrcholové plato pod samotným vrcholem Triglavu. Julské Alpy

Ubytování a jídlo

Pro členy Alpenvereinu sleva na ubytování

Potřebné vybavení

Vybavení na horskou turistiku + vybavení na feraty: sedák, tlumič pádu, helma. Hodí se mapa, buzola a navigace. Lékárnička a čelovka.

Přístup na začátek

Z městečka Mojstrana na severozápadě Slovinska do údolí Vrata. Na konci asi 11 km dlouhé hrbolaté silničky stojí chata Aljažev Dom, u které se dá zaparkovat.

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

Dejte si pozor na předpisy v Triglavském NP! Slovinci si svoje přírodní dědictví úzkostlivě chrání. Za spaní mimo kempy můžete s klidem dostat pokutu až 300 Euro.

Základní trasa

dolina Vrata - sedlo Luknja - Triglav - chata Triglavski dom na Kredarici - dolina Vrata

Orientační rozpis po dnech

1. den: dolina Vrata – sedlo Luknja – ferata Bambergova pot – Triglav – Triglavski dom na Kredarici

2. den: Triglavski dom na Kredarici (- možno se ještě projít na Dom Valentina Staniča pod Triglavom (2332 m) a nedaleké vrcholky Begunjski vrh a Visoka Vrbanova Špica s krásným výhledem na Triglav) – sestup cestou Tominšek/Cez Prag (na mapě vyznačena cesta Tominšek, která je asi krajinově hezčí)

Další možnosti túr v okolí

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: