Gruzie a Turecko na skialpech

Gruzie a Turecko na skialpech

Nejenom Alpy nabízejí perfektní terény pro skialpinismus. V horách Gruzie či Turecka si užijete lyžování v dosud neobjevených lokalitách s puncem dobrodružství. Kam se vydat do Gruzie a Turecka za lyžováním, freeridem a skialpem?

Zatímco Gruzie se už dávno mezi Čechy etablovala jako jedna ze snadno dostupných skialpových destinací, Turecko dosud zůstává v jejím stínu. Během cesty do těchto zemí je možné zkombinovat různorodé zimní aktivity. Na rozlyžování stojí za to strávit jeden až dva dny freeridem s využitím lanovek, nebo při catski či heliski. Po takové rozcvičce už na vás čekají túry po okolních vrcholcích, které se vypínají do výšek od tří až do pěti tisíc metrů! Na skialpech se tak dá sjet například technicky poměrně nenáročný Ararat (5137 m) – nejvyšší vrchol Turecka.

Skialpy v Gruzii

Nejenom u nás je lyžařsky více známá Gruzie, do níž je vstupní branou buď hlavní metropole Tbilisi, v níž žije více než třetina z celkových 3,7 milionu obyvatel, nebo druhé největší město Kutaisi. Z Tbilisi se dá zamířit na sever do lyžařského střediska Gudauri (lanovky do výšky 3300 m) ve stínu třetí nejvyšší hory Kazbek (5047 m), nebo na západ, kde se na svazích Malého Kavkazu rozkládá lyžařské středisko Bakuriani. Kutaisi je oproti tomu nástupním místem pro lokality na západě Gruzie, jedná se hlavně o Mestii (Tetnuldi), Racha, Goderdzi a Bakhmaro.

Přibližně od poloviny ledna do konce března Gruzie milovníkům zimních radovánek nabízí vysokou pravděpodobnost jak výborných sněhových podmínek včetně většího množství prašanu, tak i parádního slunečného počasí. Při horším počasí zajistí zábavu freeride v okolí lyžařských středisek, jinak jsou skialpinistické aktivity omezené jen aktuální lavinovou předpovědí. Lavinová předpověď v Gruzii  se ovšem vydává pouze pro lyžařská střediska Gudauri a Tetnuldi. Kdekoliv jinde je potřeba sledovat předpověď počasí, vývoj sněhové pokrývky a samostatně si ověřovat její stabilitu.

Historicky známější je pro skialp v Gruzii oblast Gudauri a Kazbeku s otevřenými strmějšími svahy různého převýšení. Teprve po roce 2010 se do obecného povědomí dostala díky nově otevřenému lyžařskému středisku Tetnuldi horská oblast Svanetie s centrem v Mestii. Na východ od Mestie Freeridový leží ráj Tetnuldi, nad nímž se tyčí řada skialpinisticky dostupných vrcholů a sedel s nejvyšším stejnojmenným Tetnuldi (4858 m). Další výborná skialpinistická oblast leží na jihovýchod od Mestie u vesnice Ušguli obklopená řadou tří a čtyřtisícovek, odkud je možné se údolím řeky Enguri dostat pod nejvyšší gruzínskou horu Šchara (5137 m).

Dalším místem, které už se zabydlelo na wish-listu vyznavačů prašanu, je Bakhmaro na jihu, kde je možné kombinovat skialp a catski. Nejnověji se do všeobecného povědomí dostává Racha-Lečchumi s jednodenními i vícedenními skialpinistickými výlety. Kromě tohoto stručného výčtu některých zajímavých míst nabízí Gruzie nepřeberné možnosti v dosud skialpinisticky neprobádaných oblastech. Většinou se jedná o odlehlá horská údolí snadno dostupná pouze v letním období, zatímco v zimě jsou vesnice v údolích opuštěné. V Gruzii je stále co objevovat!

Skvělé podmínky pro skialp najdeme v Gruzii hned v několika lokalitách.
Skvělé podmínky pro skialp najdeme v Gruzii hned v několika lokalitách.

Skialpy v Turecku

Turecko je oproti Gruzii více než jedenáctkrát větší a také výrazně lidnatější (82 miliónů obyvatel). Jeho pravděpodobně skialpinisticky nejzajímavější oblastí je východní Anatolie v okolí jezera Van, které je ze všech stran obklopeno horami. Pro mnohé skialpinisty bude největší výzvou 5137 metrů vysoký Velký Ararat, na který jsou organizovány vícedenní skialpinistické výstupy s místním vůdcem. Mohutný Ararat výrazně převyšující vše, co je v jeho okolí, je impozantní samostatná vyhaslá sopka s typickým kuželovitým tvarem.

Kromě Araratu slouží jezero Van jako nástupní místo pro desítky zajímavých tří až čtyřtisícových vrcholů vhodných pro skialpinistické aktivity. Začít je možné třeba v oblasti rozsáhlé sopečné kaldery Nemrut (nejvyšší bod 2916 m) vyplněné stejnojmenným jezerem. Pro lyžařskou aklimatizaci je vhodné malé lyžařské středisko na jihovýchodním okraji kaldery. V okolí jezera Van se dá vystoupat na pásech například na vrchol Artos (3554 m), z čtyřtisícových vrcholů stojí za úvahu další výrazná samostatná vyhaslá sopka tyčící se nad severním břehem jezera – Süphan (4058 m), který je třetím nejvyšším vrcholem v Turecku.

Celoročně je asi (s výjimkou Araratu) nejznámějším pohořím Kačkar na severovýchodě Turecka nedaleko od Černého moře. Jeho stejnojmenný nejvyšší vrchol se svými 3932 metry atakuje hranici čtyř tisíc metrů. Díky blízkosti moře se pohoří vyznačuje celoročně bohatými srážkami, takže tam bývá i dost sněhu na skialpinistické výlety.

Stratovulkán Süphan Dağı je jedním z cílů skialpových výstupů v okolí tureckého jezera Van.
Stratovulkán Süphan Dağı je jedním z cílů skialpových výstupů v okolí tureckého jezera Van.

Gruzie i Turecko jsou snadno dostupnou „skialpovou exotikou“. Nabízí nepřeberné možnosti pro zimní aktivity s tuleními pásy ať už ve „zmapovaných“ oblastech, nebo v místech, která na objevení teprve čekají. Na rozdíl od Alp je však v těchto asijských horách potřeba spoléhat na vlastní zkušenosti s pohybem v lavinami potenciálně ohroženém terénu. Krom radosti z výstupů a sjezdů přinese cesta na východ také rozšíření obzorů a řadu kulturních či gastronomických zážitků.

Vydej se za dobrodružstvím v doprovodu zkušených průvodců CK TREK. Vyrazit můžeš na pečlivě sestavené outdoorové zájezdy zaměřené na cyklistiku, turistiku, via ferraty či poznávání. Kompletní nabídku zájezdů najdeš na cktrek.cz

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: