Grauspitz – velká hora v malé zemi

Grauspitz – velká hora v malé zemi

Jedná se o vrchol, na který i přes jeho významnost vzhledem k Lichtenštejnsku, nevede turistická značka. Výstup na 2599 m vysoký Grauspitz rozhodně nepatří mezi snadnou záležitost, o čemž svědčí také malá návštěvnost.

Lichtenštejnsko je jednou ze zemí, kterou můžeme zařadit mezi alpské státy, protože i sem zasahuje nejznámější evropské pohoří. Se svojí rozlohou pouhých 160 km² je téměř 500krát menší než Česká republika, přesto se na jejím území nachází vrchol, který budí respekt – Grauspitz (2599 m). Svojí výškou a skalnatým charakterem by se neztratil ani ve Vysokých Tatrách.

Grauspitz roste z malého horského celku Rätikon na hranici Švýcarska a Lichtenštejnska, který spadá pod východní Alpy. Nejvyšším vrcholem Rätikonu je Schesaplana (2 962 m). Rätikon zasahuje ještě do Rakouska.

Grauspitz je dvojvrchol skládající se z Hintergrauspitz (2574 m) a Vordergrauspitz (2599 m). Výstupové cesty existují jak ze švýcarské strany, tak z lichtenštejnské.

Překvapením pro mnohé možná bude to, že na vrchol nevede značená, udržovaná stezka. Moc nejvyšších vrcholů, v rámci Evropy, na které nevede značená stezka, asi nenajdete. V tomto je Grauspitz určitě unikátní.

Výstupová trasa

Jednodušší výstupová cesta vede ze švýcarské strany a je klasifikována za 3-4 UIAA. Od roku 1992 byla na vrchol umístěna vrcholová kniha, která dnes není zaplněna ani z poloviny. To svědčí o jisté anonymitě hory vzhledem k zájmu turistů.

Výchozím bodem ze švýcarské strany je obec Malans, která leží ve výšce kolem 600 metrů (z lichtenštejnské – Steg u Triesenbergu). Potom už pokračujeme k zřícenině hradu Neu-Aspermont a dále po červené značce nebo můžete ještě v Malans využít lanovku Älplibahn, která vám ušetří zhruba 1200 výškových metrů.

Když už je řeč o Švýcarsku, co se dozvědět více o jejich nejznámějším vrcholu, kterým je bezesporu Matterhorn

Vrcholová kniha na Vordergrauspitz
Vrcholová kniha na Vordergrauspitz

Dalších 200 výškových metrů představuje cesta do sedla Kamm (2030 m) a následně k jezeru Unterst See. Mezi sedlem a jezerem sestoupíte téměř 200 výškových metrů. Dalším cílem je salaš Ijes, která je od jezera vzdálená asi dva kilometry.

Z tohoto místa se už musíte spolehnout pouze na vlastní orientační schopnosti, protože značení končí. Vydejte se severozápadním směrem do viditelného sedla, kde se kříží hřebeny. Jeden hřeben jde přímo od vás, druhý, ze kterého rostou vrcholy Hintergrauspitz Vordergrauspitz či Falkins, je kolmo k tomuto hřebeni. Logicky vás tedy cesta vede přes hřeben. Po dosažení místa, kde se hřebeny setkávají, následuje rozhodnutí. Buďto jít dále přímo na nedaleký Hintergrauspitz, anebo na nejvyšší bod – Vordergrauspitz.

Úzký hřeben
Úzký hřeben

Druhá varianta v sobě však obnáší náročnější traverz doleva (na západ), podél strmého hřebenu a následné stoupání na samotný vrchol Vordergrauspitz. Tento traverz je dlouhý zhruba 800 metrů a jedná se o nejobtížnější část výstupu.

Výstup není dobré podcenit, jelikož bez využití lanovky z obce Malans nastoupáte přes 2400 výškových metrů. Poslední úsek může být při špatných podmínkách velmi nebezpečný, protože traverz vede v opravdu strmém a náročném terénu.

pozn: na Grauspitz vede samozřejmě i výstupova trasa z lichtenštejnské strany z obce Steg. Převýšení cca 1400m. Dá se jít buď přímo nahoru do sedla nebo obejít přes chatu Pfälzerhütte, z které to je na vrchol 2.5-3hod. Více např. zde http://goo.gl/nBVwrR.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: