Fjällräven Classic – Svátek trekařů v srdci divokého Laponska

Fjällräven Classic – Svátek trekařů v srdci divokého Laponska

Dálkový pochod skrz pusté hory na samém severu Švédska prochází jednou z posledních divočin v Evropě. Ostřílení i začínající trekaři mají v těchto jedinečných kulisách při tradičním trekovém svátku každoročně možnost poznat krásy švédské krajiny i rozmary severského počasí. Pod taktovkou švédské firmy Fjällräven se tu dobrodruzi vydávají na 110 km dlouhou cestu na sever kolem nejvyšší hory Kebnekaise, průsmykem Tjäktja, kolem soustavy jezer Alesjaure až k národnímu parku Abisko.

Fjällräven Classic je výzvou pro každého, kdo chce otestovat své možnosti a má chuť zúčastnit se velké outdoorové akce v ryzí severské divočině. Každoročně se tu setkávají milovníci přírody z více než 30 zemí světa, kteří společně vytvářejí jedinečnou atmosféru.

Podívejte se na všechny fotografie

Tradiční start pochodu je v městečku Nikkaluokta, 200 km za polárním kruhem, kde se letos v srpnu sešlo přes dva tisíce nadšených trekařů. Přestože jde o masovou akci, po pár kilometrech se z davu oddělí samostatné skupinky a každý se na cestu vydá vlastním tempem. Po celé délce trasy narazí trekaři na stanice, kde si můžou doplnit zásoby, osvěžit se a v některých také relaxovat v sauně. Přestože je pochod precizně zorganizovaný, není nouze o klasickou trekovou dřinu – účastníci spí ve stanech a veškeré vybavení nesou s sebou na zádech. Vyplatí se tedy šetřit na hmotnosti.

Hudy

Letošního 12. ročníku Fjällraven Classic 2016 se zúčastnil také Hudy team nadšených trekařů, kteří se na tuto túru každoročně rádi vracejí. Letos si na tento trek vzali dehydratovanou stravou a vařič Primus – stačilo jen uvařit vodu z místního potoka a večeře byla hotová. Z pohorek si vybrali legendu mezi trekovými botami Alaska z dílny německé značky Hanwag. Před promoknutím je chránily bundy a kalhoty Fjällräven z materiálu g-1000, které byly naimpregnovány voskem Greenland Way.

Během stoupání do hor pod nejvyšším švédským vrcholem Kebnekaise přibývá kamení a výšlap se ztěžuje. Nejčastějším strašákem začínajících trekařů proto byly v obtížném podmáčeném terénu puchýře. V takových případech nespočet nohou zachránily kvalitní a dobře padnoucí pohorky. Po několika kilometrech se okolní krajina promění ve skutečnou divočinu, kterou se pyšní Královská cesta protínající švédské hory. Zmizí mobilní signál a směřuje se k další stanici u chaty Singi. Letos trekaře potrápilo proměnlivé deštivé počasí, při kterém se vyplatilo mít po ruce kvalitní nepromokavé oblečení.

Nejvyšší bod treku, sedlo Tjäktja v nadmořské výšce přes 1100 m, často halí mraky. Nám se ale otevřel výhled na mohutná údolí a sněhem pokryté vrcholky, který přímo vybízel k odpočinku. Během posledních etap se přecházejí rozlehlé travnaté planiny, na kterých se dá bez problému utábořit jen v případě, že zem zrovna není nasáklá vodou po velkém dešti. Dál se pokračuje podél jezer v oblasti Alesjaure, které dominují místní krajině. Při závěrečné zastávce v národním parku Abisko je možné se v horkých dnech svlažit v jezeře a prohřát se na písečné pláži. Odsud už je to jen pár kilometrů do cíle, kde čeká medaile na každého, kdo pochod dokončí.

Protějškem letního pochodu je Fjällräven Polar, během něhož si účastníci mohou užít mimo jiné jízdu s psím spřežením v zasněženém Švédsku. Jde o velkou outdoorovou akci s jedinečnou atmosférou, které se účastní lidé z celého světa, takže o možnosti seznámení není nouze.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: