Dvacet pádel, kormidelník a bubeník. Víkendový Den Labe zval amatérské nadšence k závodu dračích lodí

Dvacet pádel, kormidelník a bubeník. Víkendový Den Labe zval amatérské nadšence k závodu dračích lodí

V severočeském Vaňově ležícím na břehu řeky Labe se o víkendu konal vydařený závod dračích lodí pro amatérské posádky. Zúčastnit se mohl opravdu každý, kdo se nakonec odhodlal, nemohl litovat!

Zdobené lodě a bubny

V městské části Ústí nad Labem – ve Vaňově – to v sobotu 2. května 2015 mohlo pro kolemjedoucí či podél řeky Labe jdoucí nezasvěcené turisty vypadat prazvláštně a asi i nepochopitelně. Mezi více než čtyřmi desítkami jednadvacetičlenných družstev oblečených do stejných „reprezentativních dresů“ hledajících pádla při nástupu na svou ozdobenou závodní dračí loď pobíhalo i několik záhadných „postav“, od vodní víly, přes Pipi Dlouhou punčochu, vodníka až po dinosaura, kteří se nečekaně ujali lodních bubnů a určovali tempo své svěřené posádky na vodě, aby ji ze startovní pozice dostali do cíle za co nejlepší čas. Na toto vodní (závo)dění se z břehu řeky dívaly stovky návštěvníků, z reproduktorů zněla hudba i doprovodný komentář organizátora a v loděnici byla možnost občerstvení i jiného vyžití u jednotlivých doprovodných stánků. Libá vůně grilování a skvělá atmosféra pohodové nálady byly cítit široko daleko!

Ne, takhle nevypadal žádný mezinárodní den bláznů, soukromá oslava narozenin věrného vodáka ani nic podobného, tohle byl jednoduše sobotní VII. závod dračích lodí pro amatérské posádky spadající pod ochranná křídla oficiální České asociace dračích lodí v rámci oslav Dne Labe 2015, na nějž se mohl přihlásit se svým týmem opravdu každý, kdo projevil zájem (a vešel se do limitu), bez ohledu na zkušenosti či znalosti (získat či prohloubit si je mohl den předem na vypsaném tréninku). A právě pro to se tento závod těší velké popularitě – je pro širokou, sportovně naladěnou veřejnost! Ačkoliv meteorologové strašili s dlouhodobou vyhlídkou špatného počasí na víkend labských radovánek, nakonec všechny k jejich radosti místo dešťových kapek zastihlo sluníčko a téměř letní atmosféra. To se povedlo!

  • loď tvaru otevřené kanoe o délce 12,5m ozdobené na špici dračí hlavou a na zádi ocasem
  • posádka:  max. 20 pádlujících v sedě –  10 napravo, 10 nalevo + bubeník, sedící na špičce a údery do bubnu udávající rytmus pádlování + kormidelník, stojící na zádi a určující směr.

Co je to dračí loď?

  • loď tvaru otevřené kanoe o délce 12,5m ozdobené na špici dračí hlavou a na zádi ocasem
  • posádka:  max. 20 pádlujících v sedě –  10 napravo, 10 nalevo + bubeník, sedící na špičce a údery do bubnu udávající rytmus pádlování + kormidelník, stojící na zádi a určující směr.

Historie závodů dračích lodí začala před více než 2200 lety v Číně. Od této doby existují historické zmínky o závodění na těchto lodích. Jejich moderní éra se datuje od roku 1976, kdy se uskutečnil první festival dračích lodí v Hong Kongu. Odtud se sport rychle rozšířil do celého světa. V současné době se této disciplíně aktivně věnuje přes 50 miliónů sportovců z více než 50 zemí světa.

Dragonboating je  týmový sport na vodě, kde má 22 sportovců společný zájem a žije společným cílem. Do jedné lodi zasedají muži i ženy, aby poté společně předvedli, že jako jeden tým dokáží mnohem víc než jednotlivec.

Sehranost a spolupráce týmu převyšuje výkon jednotlivce. Společný úspěch v závodě nebo tréninku znamená společnou radost a oslavu. Dragonboating přináší nevídané prožitky spojené se sportovní a společenskou aktivitou.

Převzato z webových stránek dracilode-usti.cz

Mixové týmy a zábava pro druhé

Celkem se na start tohoto „sprinterského“, amatérského závodu dračích lodí na trať 200 metrů postavilo 42 smíšených týmů bez ohledu na pohlaví, vnitřní i vnější vyznání, počet dětí, pracovní či studijní poměr či lásku k českému pivu a dalšího. Počet družstev byl o něco větší než loni, a tak měli pořadatelé určitě radost, že jejich snažení padá na úrodnou hlínu. Místní severočeský lid se chce očividně dobře bavit a navíc mají všichni ideální možnost se s tímto tradičním, ale ne všeobecně známým sportem seznámit a třeba se do hlavní organizace i přihlásit – to už je na každém. Mezi jednotlivými jízdami mohli být diváci na břehu svědky chystání těch nejpromyšlenějších taktik i metod, jak vyhrát! I přesto mezi všemi nepanovala žádná rivalita, tak to má být!

Celodenní měření sil dvacetičlenných posádek a jejich bubeníků (dvaadvacátý – kormidelník – na lodi byl doplněn pořadatelem, aby měly lodě opravdu ten správný směr..) udávajících to správné vítězné tempo mělo jenom jednu vadu na kráse, a to střídání družstev mezi jednotlivými soutěžními koly, kdy organizátoři měli k dispozici jenom jedno nástupní a zároveň i výstupní místo, což vše lehce prodlužovalo. Avšak – ve výsledku to nikomu nevadilo, věci běžely jako na páse a krásné slunečné počasí nikoho nenutilo spěchat domů, ani pryč od vody a nabízeného občerstvení, v případě dětí pak od nafukovacího hradu a různých prolézaček. Naopak tento „výměnný nedostatek“ vynahradili pořadatelé například možností nahlédnout na výsledkové tabuli na fotografie z „cílové pásky“, takže se žádný tým nemohl cítit poškozen, zábavná fair play!

A kdo dopadl nejlépe?

Rozjezdy, z nichž se postupně týmy probojovávaly až do užšího výběru a nakonec samotného finále, byly na programu od dopoledních až do raných odpoledních hodin, finálová jízda se konala už za slabého slunečního svitu vítajících pomalu večer. Nakonec se do finále proveslovalo a probubnovalo šest týmů, z jejichž posledního tažení vzniklo i konečné pořadí.

1. Cákalové (čas 57:61 vteřin)
2. Tomíni (čas 58:99 vteřin)
3. Mědíci (čas 59:73 vteřin)
4. Kolisáci (čas 60:87 vteřin)
5. Alfateam (čas 61:72 vteřin)
6. Říční vlci (čas 62:22 vteřin)

Vizte všechny výsledky závodu dračích lodí na Labi podrobně.

Zatímco se odjížděla finálová jízda a bojovalo se opravdu do posledních sil po celodenním pádlování, na malém podiu se připravovala aparatura pro večerní zábavu. Pivo i malinovka tekly proudem, klobásy se nestačily grilovat, špízy voněly na kilometry, palačinky ke kávě dávaly pocit domova. Na své si ten den přišel vážně každý!

Všem účastníkům patří gratulace k výkonům, těm, co se vešli na bednu vítězů, třikrát sláva a pořadatelům díky za nevšední zážitek poskytnutý všem stranám, ať už aktivním účastníkům, i těm pasivním!

Zúčastníte se za rok? Budete svědky netradiční podívané?

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: