Alpy s malými dětmi i kočárkem: kam vyrazit?

Alpy s malými dětmi i kočárkem: kam vyrazit?

S malými dětmi v létě do Alp? A s kočárkem? Nebude lepší takovou dovolenou odložit, až děti povyrostou? Na tyto otázky jsou jednoduché odpovědi. Rozhodně nic neodkládejte, promažte kolečka kočárku nebo nakupte dětem malé pohorky a vyrazte! Protože jestli je nějaké místo v horách vstřícné k dětem, tak jsou to právě rakouské Alpy!

S dětmi v kočárku jsme projeli po alpských cestičkách desítky kilometrů a rostoucím dětem jsme pak dopřáli radost z jejich prvních zápisů do vrcholových knížek. I když to byl někdy tak trochu boj, které z dětí se zapíše jako první, co si budeme povídat. Inu, děti vnáší do horské turistiky trochu jiný rozměr. A i když máte v nohách stovky alpských kilometrů, tak v momentě, kdy se vám do života připletou tito malí výletníci, se spousta věcí změní. A možná vám právě v tu chvíli dojde, jak moc pravdivé je tvrzení, že cílem není cíl, ale cesta. 

VYŠŠÍ NADMOŘSKOU VÝŠKU NEPODCEŇUJTE!

Pojďme se společně podívat na ty nejkrásnější cesty, které jsme s dětmi v Alpách absolvovali. Ale nejprve si dovolím malou poznámku. I když je Rakousko zemí kočárkových tras, a to i poměrně vysoko v horách, nepodceňujte zejména u miminek nadmořskou výšku a riziko horské nemoci (její projevy jsou například výkyvy nálad, atd.). U dětí mladších dva a půl roku se nedoporučuje nadmořská výška nad 2500 m n. m., doporučení pro děti do jednoho roku věku je maximálně 2000 m n. m.

Nadmořskou výšku a riziko horské nemoci u dětí nepodceňujte

JAK S PŘEPRAVOU KOČÁRKŮ NA LANOVCE?

S tou nebývá v Alpách žádný problém. Většina letních lanovek je kabinkových a i tam, kde je lanovka sedačková, je obsluha na kočárky zvyklá a vždy podá pomocnou ruku. Počítejte však s tím, že kočárek je někdy potřeba složit. V případě sedačkových lanovek určitě doporučím děťátko umístit do nosítka.

KAM DO ALP S NEJMENŠÍMI DĚTMI V KOČÁRKU? 

Pozornost si zaslouží oblast Kitzbühelských Alp, která se nachází v příjemné dojezdové vzdálenosti z Česka, což je pro rodiny s dětmi velké plus. S kočárkem tu můžete korzovat křížem krážem mezi pastvinami a během toho si vychutnávat krásné výhledy. Většina tras sjízdných s kočárkem se nachází v nadmořské výšce do 1800 m n. m. Pokud s vámi cestují i děti starší, o zábavu zde pro ně také není nouze. 

Mimochodem, oblast Kitzbühelských Alp je doporučeníhodná i vozíčkářům, takže se s kočárkem skutečně nemáte čeho obávat. Lanovky Hahnenkammbahn, Kitzbüheler Horn Bahn I a II, Horngipfelbahn, Panoramabahn Kitzbüheler Alpen a Fleckalmbahn jsou dokonce označené jako vhodné pro vozíčky.

Vydejte se přímo z Kitzbühelu gondolou Hahnenkammbahn do výšky 1650 m n. m. (letní provoz lanovky je od konce května do začátku listopadu). Nepřehlédněte hned u horní stanice startovní budku prestižního lyžařského závodu Hahnenkamm Race, který je považován za nejnebezpečnější sjezd Světového poháru v lyžování. Odtud pokračujte podél nové dětské parkurové stezky Streif a vychutnávejte si výhledy na skalní masiv Wilder Kaiser.

Možnost se občerstvit cestou se naskytne v horské chatě Berghaus Tirol, u které je pro děti vybudováno moc hezké hřiště. Zpevněná cesta vás následně povede pastvinami s volně se pasoucími krávami ke kapličce Sankt Bernhard Kapelle, zasvěcené Bernhardovi z Aosty, patronovi alpských obyvatel a horolezců. Pak už je to jen malý kousek k vodní nádrži Ehrenbachhöhe, kde si můžete odpočinout na lavičkách s tím nejkrásnějším výhledem a osvěžit si unavené nohy. Děti možná s chutí využijí příležitost menšího adrenalinu a přeběhnou si vodní nádrž po kládách. Od nedaleké horní stanice lanovky Fleckalmbahn se nabízí více variant návratu. Můžete se vydat po cyklostezce k Hahnenkammbahn, případně sjet lanovkou do St. Johann in Tirol a využít veřejné dopravy, která je v Rakousku pro držitele slevových karet často zdarma. 

S kočárkem se můžete z Kitzbühelu vydat i na Kitzbüheler Horn, kde si malé děti mohou vyzkoušet svou první miniferratku „Kids Kletterpfad“.  Z Kitzbühelu vás vyveze lanovka Hornbahn II k horské chatě Alpenhaus (1670 m n. m.) a odtud pak vede dokonce asfaltová cesta až ke Kitzbüheler Horn (Panoramastraβe). 

I v nedalekém Ellmau, Westendorfu či Brixen im Thale se najdou trasy sjízdné s kočárkem, které uspokojí přírodními krásami rodiče a dětskými atrakcemi malé výletníky.

Cyklostezkou od Ehrenbachhoehe, Kitzbühelské Alpy, Rakousko.
Cyklostezkou od Ehrenbachhoehe, Kitzbühelské Alpy, Rakousko.

KAM S DĚTMI, KTERÉ ZVLÁDAJÍ PRVNÍ KILOMETRY PO SVÝCH? 

Pokud se na mě někdo obrátí, kam s dětmi, které sice už chodí po svých, ale krokoměr jak kdyby se občas na dlouhé minuty zasekl, jednoznačně doporučím oblasti Wagrain, Schladming či Serfaus Fiss Ladis (SFL), na kterou mě kdysi dávno nalákal článek na blogu Výlety Bohouše a Karla.

Oblast Serfaus Fiss Ladis je skvělá v tom, že jako ubytovaní turisté zde můžete jezdit lanovkami do aleluja. V jiných rakouských oblastech je použití lanové dráhy v rámci slevové karty většinou limitováno jednou jízdou denně. Jen pozor, tato oblast se nachází ve vyšší nadmořské výšce a některé trasy vedou i nad 2000 m n. m. Zvažte tedy, jestli se sem vydáte s těmi nejmenšími. Připravte se také na to, že zejména v začátku letní sezóny tu narazíte ve vyšších polohách na sníh. Některé trasy u horních stanic lanovek mohou být z tohoto důvodu ještě uzavřené. Nicméně i samotný výlet na hřiště u horních stanic lanovky se jistě vyplatí! Takové hřiště Bergwerg u restaurace Bergdiamant (2436 m n. m.) nadchne děti i vás! A nenáročná procházka po stezce pro děti „Goldener Mann Weg“ až k restauraci ve tvaru křišťálové krychle Crystal Cube je také zážitkem, zejména musíte-li v létě překračovat zbytky sněhu! 

Dětský ráj v SFL je také snadno dosažitelný i s kočárkem. Pirátská stezka z mezistanice lanovky Komperdellbahn, Panorama – Genussweg k jezeru Hög nebo trasa z Fissu podél jezera Wolfsee až do městečka Ladis (odtud pak lanovkou zpět) jsou pro kočárek jako stvořené.

Hřiště Bergwerk, Serfaus Fiss Ladis, rakouské Alpy.
Hřiště Bergwerk, Serfaus Fiss Ladis, rakouské Alpy.

KAM SE STARŠÍMI DĚTMI

Těch míst, kam člověk může bez kočárku, je najednou tolik! Nás doslova nadchla Zugspitzarena! Každý den jiný druh zážitku a neuvěřitelný mix nádherných vzpomínek na pestrou dovolenou okořeněnou přírodními krásami i adrenalinem. Pakliže jste milovníci vodních sportů, cyklistiky, turistiky a drobného adrenalinu, tady si zde přijdete na své! 

Tyrkysové jezero Blindsee hluboko v lesích je rájem potápěčů! My jsme je u jezera potkávali každý den, třeba budete mít také štěstí. Po Heiterwangersee a Plannsee se můžete svézt lodí – zakoupíte-li si slevovou kartu Z- Card, je tato plavba v ceně. A v Lermoosu děti jistě potěší tobogány v místním koupališti s výhledem na skalní masiv. Jízda na koloběžkách, kárkách nebo na bobové dráze je nejen pro děti obrovský zážitek! Stejně tak i výlet na Zugspitze (2962 m n. m.), nejvyšší horu Německa, na kterou se lze dostat lanovkou jak z německé, tak z rakouské strany. 

Jeden z nezapomenutelných výletů v této oblasti, který lze mimochodem objízdnou trasou absolvovat i s kočárkem, je ten k horského jezeru Seebensee. Nenáročný terén od horní stanice lanovky Ehrwalder Almbahn (z městečka Ehrwald) okořeněný krátkými kamenitými úseky, vás dovede k místu, na němž jen fascinovaně přihlížíte tomu, co příroda dokáže! Zdatnější výletníci si mohou trasu protáhnout o další kilometry a dojít s dětmi až ke Coburger Hütte u Drachensee. Ti, co už nezvládnou další kilometry stoupání navíc, se po osvěžení v Tiroler Haus u horní stanice lanovky Ehrwalder Almbahn mohou s dětmi zastavit u Ehrwalder Almsee a dopřát jim chvilku dovádění na atrakcích pro ně určených. Další možností, jak děti odměnit za náročnější výlet k Seebensee, je stezka „Zugspitzi am Gaisbach“ u dolní stanice lanovky. Je to nenáročná procházka podél vody s možností se několikrát osvěžit ve vodě, a vyzkoušet třeba vodní bosonohou stezku, je ideálním výletním cílem v horkých letních měsících.

Zugspitzarena a celé rakouské Alpy jsou pro rodinu zkrátka místem pestrých zážitků! Tak neváhejte! Pro více inspirace zavítejte na můj blog.

Sjezd z Marienbergjochu
Sjezd z Marienbergjochu

TIPY 

  • Zajímejte se o slevové karty dané oblasti. Některé jsou vázány na ubytování (například Schladming-Dachstein Sommercard nebo Super.Sommer.Card v SFL), některé lze dokoupit (např. Z-Ticket v Zugspitzarena nebo Salzburgerlandcard v Salcbursku). 
  • Při plánování dovolené dejte pozor na to, že některé lanovky nejezdí denně a některé zahajují svůj provoz dokonce až v červenci. 
  • Nepodceňujte nadmořskou výšku a riziko vysokohorské nemoci u malých dětí.
  • Kromě adekvátního oblečení (i v létě se hodí rukavice, čepice a kvalitní funkční a nepromokavé oblečení) dětem přibalte návleky na boty a pogumované kalhoty, které se hodí na klouzání na sněhu. 

Jana Červenková je autorkou blogu S dětmi v báglu a také tří knižních průvodců pro rodiny s malými dětmi. Průvodce Rakouské Alpy a okolí je dostupný také v online verzi. Více informací najdete na www.sdetmivbaglu.cz.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: