Dálkové treky v Korutanech – na slunečné straně Alp

Dálkové treky v Korutanech – na slunečné straně Alp

Nespočet turistických stezek v Korutanech vybízí k objevování nádherných přírodních scenérií. Vybrali jsme čtyři krásné vícedenní treky po krásách a výšinách jižní strany rakouských Alp: přes Karnské Alpy, Vysoké Taury, od Alp až k Jadranu nebo přes malebné pohoří Nockberge.

Karnská hřebenovka (Karnischer Höhenweg): po stopách válečné historie

Karnischer Höhenweg se táhne v délce 150 km po hřebeni pohoří Karnische Alpen (Karnské Alpy), který tvoří hranici mezi Rakouskem a Itálií. Celou trasu je možné si rozplánovat do osmi až jedenácti denních etap a přenocovat na rustikálních chatách.

Karnischer Höhenweg je přezdívána Stezka míru – via della pace či Friedensweg. Na cestě kromě horských panoramat čekají rozpadlé zákopy a staré bunkry. Jsou to svědci neveselého období, kdy zde za první světové války tisíce rakousko-uherských a italských vojáků vedly nemilosrdnou zákopovou válku.

Alpe-Adria Trail: dálková trasa od Grossglockneru k moři

V údolí pod Großglocknerem začíná dálková Alpsko-jadranská stezka (Alpe-Adria Trail), protínající Rakousko, Itálii a Slovinsko. Trasa dlouhá 750 km se dá ujít během asi šesti týdnů, vyzkoušet si ale můžete i jen pár etap. Trasa je rozdělená do 43 etap po zhruba 17 kilometrech a patří k snadnější pohodové turistice alpským podhůřím. Po celou cestu doprovázejí poutníky mírné středomořské klima, mnoho hodin slunečního svitu a příjemné teploty.

Po celé délce 750 kilometrů je Alpe-Adria-Trail perfektně značená a z přírodního hlediska úchvatná přeshraniční trasa. Začíná na úpatí majestátního masivu Grossglockneru a končí až u Jaderského moře. Z národního parku Vysoké Taury míří stezka na jih přes pohoří Nockberge, jezernatou krajinu Korutan a přes Karavanky, Triglavský národní park, po vinicích v oblasti obce Collio až do přístavního městečka Muggia nedaleko italského Terstu. 

Alpsko-jadranská stezka v Korutanech.

Tauernhöhenweg: Náročná hřebenovka Vysokých Taur

Nejdelší a nejmohutnější horský celek v rakouské části Východních Alp – Vysoké Taury – protíná náročná hřebenovka. 69 km dlouhý šestidenní trek po horských loukách a ostrých hřebenech korunuje výstup na nejvýchodnější třítisícovku Alp – Hocharn.

Taurská hřebenová stezka je částí centrální alpské magistrály Zentralalpenweg 02 a klenotem mezi vysokohorskými stezkami celých Vysokých Taur. Tato šestidenní část spojuje chatu Glocknerhaus na úpatí rakouské nejvyšší hory s výhledem na impozantní ledovec Pasterze a parkoviště Kölnbreinsperre (Maltatal-Hochalmstraße) v údolí pod vrcholy Ankogel a Hochalmspitze.

Taurská hřebenová stezka není nic pro začátečníky. Tento náročný vysokohorský přechod se drží linie hlavního hřebene Vysokých Taur a často překonává hranici 3000 m. Na trase čekají exponované úseky, zledovatělá místa, krátké úseky zajištěné ocelovým lanem a také ne zcela bezproblémový úsek po ledovci. Trasa je vhodná výhradně pro zkušené alpinisty, pro které bude opravdu silným zážitkem. Odměnou jsou nádherné výhledy do okolí a skutečnost, že jste každodenní starosti nechali dole v údolí.  

Tauernhöhenweg, Korutany, Rakousko
Tauernhöhenweg, Korutany, Rakousko

Nockberge-trail

Nockberge-trail je turistická dálková trasa po zaoblených vrcholech pohoří Nockberge v Korutanech, na jižní straně rakouských Alp. Pětidenní 75 km dlouhá trasa startuje v Katschbergu a skrz přírodní biosferickou rezervaci Nockberge míří kolem jezer na jih až do lázeňského městečka Bad Kleinkirchheim, kde lákají k zaslouženému odpočinku termální lázně.

Klikaté stezky vedou po mírně zvlněných alpských svazích a do nosu vám stoupá vůně větru, dálavy, květin a hor. Nockbergský trail spojuje turistiku a požitky. Pár výškových metrů můžete zdolat s pomocí lanovky. Poté dojdete pěšky k salaši Blutige Alm, kde vás v létě ohromí barevná záplava květů na rozkvetlých loukách.

Nockberge-trail je turistická dálková trasa po zaoblených vrcholech pohoří Nockberge v Korutanech, na jižní straně rakouských Alp.
Nockberge-trail je turistická dálková trasa po zaoblených vrcholech pohoří Nockberge v Korutanech, na jižní straně rakouských Alp.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: