Chováte se na výletech ekologicky? Několik bodů k zamyšlení

Chováte se na výletech ekologicky? Několik bodů k zamyšlení

Výlety po přírodě mohou, trochu paradoxně, být pro přírodu větší přítěží než cestování po městech. V článku se proto podíváme na důvody. Přineseme i několik doporučení, jak přírodě naopak pomoci.

Města jsou na turismus logisticky připravená

Ano, ve městech vzniká většina světových emisí CO2. Je také pravda, že mnohá města – z těch českých můžeme zmínit centrum Prahy nebo Českého Krumlova, v zahraničí jsou typickým příkladem italské Benátky – jsou turismem do jisté míry poškozena a davy turistů z těchto míst vytlačují rezidenty.

Na druhou stranu města mají vybudovanou tolik potřebnou infrastrukturu, kterou využívají i turisté. Ať už jde o velká záchytná parkoviště (pravda, mnohdy s hodinovou sazbou, na kterou nestačí ani rychlá půjčka), silniční tahy, městskou, meziměstskou i mezistátní veřejnou dopravu, či místa připravená pro odpočinek a občerstvení.

Turisté v přírodě vstupují na místa, na která by neměli

V přírodních rezervacích – zcela logicky – takové možnosti nejsou. Dostupné také ale nejsou často jinak než autem, která zůstávají stát na improvizovaných parkovištích v přilehlých obcích. Mnohdy jsou přitom parkoviště umístěna na travnaté ploše, kde zejména ze starších aut mohou do podloží unikat toxické kapaliny.

Turisté se zase nevejdou na skromný počet laviček a svačinu konzumují improvizovaně v místech, na která by vstupovat vůbec neměli. Kvůli tomu, že pak na místě zůstávají obaly – ať už kvůli větru, nepozornosti, či dokonce lhostejnosti, jsou pak i chráněné lesy plné plastových odpadků.

Jak přírodě pomoci? Osobní odpovědností

Regulace naši planetu nezachrání, začít musíme každý u sebe. Na výlet do přírody si vezměte starší tašku či pytel a po trase do něj sbírejte odpadky, na které natrefíte. Uvidíte-li ostatní turisty, jak se pohybují v místech, kde je vstup zakázán, přátelsky je upozorněte (často jde pouze o chybu z nevědomosti). V maximální možné míře využívejte veřejnou dopravu, automobil raději nechte v posledním větším městě.

Místo jednorázových obalů používejte lahve na vodu, které opakovaně naplníte vodou kohoutkovou. Jídlo balte také do krabiček, které nevyhodíte. A místo sušenky v plastovém obalu si s sebou vezměte ovoce. Příroda vám bude vděčná.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: