Čelovka Petzl Tikka XP a Tactikka XP

Čelovka Petzl Tikka XP a Tactikka XP

Čelovka Petzl Tactikka XP patří mezi jednu z novinek firmy Petzl pro rok 2006. Ve své podstatě se ale jedná o dovybavený model Tikka XP, který se již běžně prodává. Ono dovybavení spočívá v sadě vyměnitelných barevných čoček, které lze měnit podle potřeb uživatele. Obě dvě jsme podrobili důkladnému redakčnímu testu…

Údaje výrobce:
Kompaktní a lehká čelovka s výkonnou diodou LED (Luxeonem)
3 stupně výkonu + intenzivní „boost“ mód + mód blikání
Dosvit a doba svícení: 35 m (60 h) / 27 m (80 h) / 18 m (120 h)
Boost mód: dosvit 50 m po dobu 20 s
Napájení: 3 ks AAA baterií (alkalické nebo nabíjecí)
Čelovka je voděodolná
Barevné provedení: černo-šedá (Tikka XP), kamufláž nebo poušťní (Tactikka XP)
Hmotnost: 59 g bez baterií, s bateriemi 95 g
Infocena: 1470 Kč (Tikka XP), 1560 Kč (Tactikka XP)
Dodává: Vertical Sport


Čelovka Petzl Tactikka XP patří mezi jednu z novinek firmy Petzl pro rok 2006. Ve své podstatě se ale jedná o dovybavený model Tikka XP, který se již běžně prodává. Ono dovybavení spočívá v sadě vyměnitelných barevných čoček, které lze měnit podle potřeb uživatele. Vše, co zde uvedu, je tedy platné pro oba dva modely Tikka XP i Tactikka XP.

Čelovky používají jako zdroje světla jedinou vysoce výkonnou LED diodu – 1W Luxeon od firmy Lumileds. Konstrukce čelovky podléhá filozofii jejího užití a důrazu na kompaktnost a nízkou hmotnost. Vše, počínaje bateriemi a konče elektronikou, je tedy soustředěno v čelní části v jednom jediném modulu širšího, mírně oválného tvaru. Vlastní modul čelovky je výklopný a umožňuje nastavit sklon světla pomocí ozubeného stavění. V zadní části se nachází kryt bateriového prostoru. Na pravém boku modulu (z pohledu uživatele s nasazenou čelovkou) se nachází indikační LED dioda stavu baterií. Nahoře na modulu jsou v plastovém výlisku zabraňujícím mimovolnému zapnutí ukryty dva vypínače obstarávající volbu provozních režimů. Jedním je hlavní vypínač a zároveň volič režimů a druhý pak slouží k aktivaci tzv. „BOOST“ módu. V čele modulu je v levé části vlastní reflektor Luxeonu, v pravé části je ukryta rozptylná čočka, kterou je možno pomocí jazýčku tažením přesunout před reflektor Luxeonu a získat tak doširoka rozptýlené světlo. Přední plast lze jednoduše pomocí vymáčknutí ve spodní části modulu sejmout (drží spolehlivě) a v případě modelu Tactikka XP vyměnit rozptylnou plastovou čočku za některou z přibalených (čirá, červená, zelená a modrá). Většina z uživatelů bude pravděpodobně ponejvíce využívat čiré čočky. Ale i ostatní se dají pro specifické úkony a akce využít, zejména červená a zelená čočka. Říkáte si jak? Červené světlo nebude mít na rozdíl od bílého světla vliv na změnu akomodace vašeho oka ve tmě a zachová vaše noční vidění. Zajisté to znáte. Jste někde po tmě, potřebujete si něco přečíst a tak si posvítíte. Jakmile pak zhasnete, chvilku vidíte jen černo černou tmu a nerozlišujete žádné detaily. Oko se pozvolna přizpůsobuje okolní tmě. S červeným světlem k tomuto nedojde. Zelené světlo pak nabízí jasnější světlo které umožní lepší čtení mapy a také jej využijí lovci a pozorovatelé zvěře (dochází k reflexnímu odrazu zvířecích očí).

Posunovací rozptylná čočka nám umožňuje volit mezi dvěma módy/dosahy světla. Pokud je čočka ukryta v plastovém krytu, produkuje čelovka úzký světelný kužel s dalekým dosahem, tedy světlo, které se hodí např. pro chůzi nebo orientaci v terénu. Při přesunutí čočky před reflektor získáme naopak široce rozptýlené světlo s krátkým dosahem, světlo vhodné do stanu, chaty nebo pro osvětlení rukou při manipulaci s předměty. Aby nedocházelo k samovolnému přesouvání čočky je tato ve svých krajních polohách fixována pomocí jednoduchého plastového zámkového systému skrývajícího se pod předním odnímatelným dílem.

Jako zdroj energie jsou u Tikky XP a Tactikky XP použity tři baterie velikosti AAA vkládané ze zadní strany sklopného čelního modulu. Kryt bateriového prostoru lze snadno z jedné strany „vycvaknout“ a sejmout (vyznačeno slovem „open“ na plastu krytu). Při sejmutí si lze všimnout utěsnění bateriového prostoru pomocí „O“ kroužku. Orientace baterií je dostatečně zřetelně vyznačena velkými symboly plus a mínus. Tři kusy alkalických baterií jsou součástí balení. Celý modul je umístěn na jediném širokém, pružném a na omak příjemném stahovatelném pásku. S jeho pomocí drží čelovka na hlavě poměrně spolehlivě i bez horního pásku který zde není.

Čelovka Petzl Tikka XP a Tactikka XP
Čelovka Petzl Tikka XP a Tactikka XP

Režimy provozu

Čelovky nabízí tři různé úrovně výkonu světla, nebo chcete-li režimy. Jejich funkce je naprosto stejná jako například u modelu MYO XP. Výrobce je označuje jako maximální (vysoký výkon), optimální (nejlepší poměr mezi výkonem a dobou svícení) a úsporný (dlouhá doba svícení). K dispozici je také režim blikání. Úrovně výkonu se volí hlavním vypínačem. Pokud je čelovka vypnutá, tak prvním stisknutím hlavního vypínače aktivujeme režim s maximálním výkonem. Stiskneme-li tlačítko opět, čelovku vypneme. Pokud stiskneme vypínač rychleji vícekrát za sebou, volíme cyklicky jednotlivé režimy, v pořadí maximální, optimální, úsporný a režim blikání (4 rychlá stisknutí). Pokud nejsou stisknutí po sobě dostatečně rychlá, elektronika druhé stisknutí vyhodnotí jako povel k vypnutí a vypne se. Zvláštní režim BOOST nabízí o 50 % více světla než při maximálním režimu. Aktivuje se stiskem tlačítka BOOST vedle hlavního vypínače a trvá po dobu jeho stisknutí, maximálně však 20 vteřin. Elektronika totiž chrání čelovku před přehřátím a tak v případě, že je BOOST zapnutý déle jak 20 vteřin, automaticky přepne zpět na maximální úroveň výkonu. Stejně tak elektronika BOOST režim deaktivuje v případě, že je BOOST používán opakovaně. Deaktivace režimu BOOST pak trvá až do dostatečného vychladnutí Luxeonu. Elektronika de facto kontroluje teplotu Luxeonu neustále a v případě, že se začne zahřívat nad únosnou mez, automaticky sníží množství elektrického proudu a sníží tak její výkon. BOOST režim je s výhodou možné aktivovat při jakémkoliv režimu i blikání a vypnuté čelovce. Pokud je tento režim používán příliš často, počítejte s tím, že vám baterie dlouho nevydrží. Rozhodně se nedoporučuje dívat se přímo do světla, a to v žádném z režimů. Zařízení je klasifikováno jako LED třídy 2 a při přímém pohledu do světelného zdroje byste minimálně nemuseli chvilku vidět.

Indikační LED dioda signalizující přibližnou míru nabití baterií se vždy aktivuje 5 vteřin po zapnutí čelovky. Funkce je pět stejná jako například u modelu MYO XP. Indikace nefunguje pouze při režimu BOOST. Pokud jsou baterie plně nabité, bliká dioda zeleně. Pokud jsou baterie ze 70 % vybité bliká oranžově. Potřeba vyměnit baterie (asi při 90 % vybití) je signalizována červeným blikáním. Při změně těchto stavů (např. přechodu ze stavu plného nabití na stav vybití ze 70%) světlo čelovky třikrát blikne a zřetelně nás tak upozorní na tuto skutečnost. Přesnost indikace nabití je každopádně ovlivněna typem používaných baterií a teplotou okolního prostředí.

Čelovka Petzl Tikka XP a Tactikka XP
Čelovka Petzl Tikka XP a Tactikka XP

Několik hodnot a detailů pro techniky a kutily

Na čelovce jsem provedl několik měření. Při měření byly použity s čelovkou dodávané tři zcela nové alkalické baterie velikosti AAA s celkovým napětím 4,8 V (bez zatížení).

Odběr čelovky v klidu je prakticky neměřitelný (cca 1 µA). O proudové spotřebě jednotlivých režimů si můžete udělat obrázek z tabulky níže. Počítejte s tím, že reálný výkon na Luxeonu bude o něco nižší než uvedený příkon a to vzhledem ke ztrátám vlastní řídící elektroniky.

režimproud (mA)napětí (V)příkon (W)
maximální1704,430,75
optimální1004,550,45
úsporný404,670,33
blikání0 – 1844,52 – 4,67pulzní odběr
BOOST8004,043,2

Jak je z tabulky vidět, při režimu BOOST dostává 1W Luxeon pořádně zabrat. Z toho důvodu se pak jeví funkční omezení režimu BOOST jako rozumné, nebo spíše přímo nutné. Naopak při provozu na maximální režim je zde ještě slušná rezerva, která by šla využít (0,75W versus 1W nominálního výkonu použitého Luxeonu). I zde je však takto výrobcem nastavený provozní režim, pochopitelný s ohledem na konstrukci čelovky (absenci dostatečného chlazení a splnění dalších provozních podmínek pro trvalý nominální výkon).

Tikka XP i Taktikka XP, podobně jako například model MYO XP, nemá elektronickou regulaci. Tím myslím regulaci, která by zajišťovala co možná nejdéle trvající konstantní výkon Luxeonu. Použitá elektronika pouze rozděluje výkon do jednotlivých režimů. V praxi tedy čelovka svítí na počátku na maximum, ale poměrně rychle ztrácí na výkonu a postupně v čase „pohasíná“. Někomu tento provoz vyhovuje, jiný by dal spíše přednost elektronické regulaci udržující víceméně konstantní výkon až do doby, kdy jsou baterie schopné dodávat dostatek energie pro měnič. Představu o tom jak moc a rychle čelovka spotřebovává energii baterií si můžete udělat z přiloženého grafu vyjadřujícího závislost příkonu na čase.

Čelovka Petzl Tikka XP a Tactikka XP
Čelovka Petzl Tikka XP a Tactikka XP

Při pohledu na uvedený graf se někomu může jevit trochu prapodivně Petzlem udávaná doba provozu 60 h pro tento režim. Po pravdě, Petzlem udávaná doba představuje ke konci spíše nouzové použití čelovky. Ve stanu si na mapu nebo věci v rukou možná ještě nouzově posvítíte, ale na nějaké to chození v terénu už to rozhodně není. Při akcích s potřebou intenzivního světla to bude využitelná doba svícení samozřejmě mnohem kratší. Petzl pro stanovení doby svitu a dosvitu používá novou metodu. Podle této metodiky firmy Petzl je minimální množství světla potřebné pro většinu aktivit přirovnatelné k světlu Měsíce při úplňku za jasné noci (0,25 lux). Odtud tedy těch 60 hodin. Ze zkušeností uživatelů publikovaných na internetu plyne, že při použití akumulátorů (NiMh) bude vybíjecí křivka plošší a čelovka bude tedy déle svítit s větší intenzitou! Vybíjecí křivka NiMh akumulátorů je totiž na rozdíl od běžných alkalických baterií plošší. Při použití NiMh akumulátorů lze pak i s výhodou využít indikaci zbývající kapacity baterií. Indikační svit LED se změní ze zelené v oranžovou zhruba při úrovni napětí 3,22 V. To je shodou okolností skoro přesně i trojnásobek hodnoty, pod kterou by neměl být jednotlivý NiMh akumulátor vybíjen (zhruba 1,05 V).

Pokud se čelovce pořádně podíváme na „vnitřnosti“, což samozřejmě nikomu s ohledem na možné pozdější neuznání případné reklamace nedoporučuji, zjistíme následující. Po demontáži třech hvězdičkových šroubků v oblasti bateriového pouzdra je možné vyjmout spolu s bateriovým pouzdrem kompletní vnitřnosti i s elektronikou. Elektronika s Luxeonem je pevně zafixována k bateriovému pouzdru. Na první pohled upoutá precizní provedení typické pro firmu Petzl. Nikde žádný studený spoj a jiné zvěřilosti, vše pečlivě provedeno technologií povrchové montáže. Je vidět že Petzl se vylepšuje co se týče voděodolnosti. Bez povšimnutí tak nezůstane těsnící kroužek na indikační LED, těsnění vypínačů a dále „O“ kroužek na reflektoru Luxeonu. Tedy těsnění všude kde má být. Na Luxeonu je nasazena černá distanční objímka sloužící k přesnému usazení na optiku reflektoru (fresnelovu čočku). Pod použitým Luxeonem (přesně 1W Luxeon Star Hex LXHLMW1D od Lumileds) je v teplovodivé pastě umístěna dioda sloužící jako čidlo zabraňující přehřátí Luxeonu. Chladič zde není žádný a tomu jsou také přizpůsobeny jednotlivé provozní režimy čelovky.

Čelovka Petzl Tikka XP a Tactikka XP
Čelovka Petzl Tikka XP a Tactikka XP

Voděodolnost?

Výrobce deklaruje v dokumentaci voděodolnost čelovky (doslova water resistant). To je také označeno nestandardizovaným symbolem mraku s deštěm a sněhovou vločkou. Oficiální klasifikace dle IEC nebo JIS není uvedena. Přesto jsou čelovky Tikka XP a Tactikka XP proti průniku vody podstatně lépe chráněny než některé jiné předchozí modely Petzl. O přítomnosti těsnících kroužků jsem již v textu výše informoval. Neexistuje jediné neutěsněné místo.

Závěrem

Mezi klady čelovek Tikka XP a Tactikka XP bych zařadil zejména jejich kompaktnost a nízkou hmotnost, posuvnou čočku pro volbu úzce směrového a dálkového nebo rozptýleného světla. Zaujme i promyšlená konstrukce a typicky kvalitní zpracování firmy Petzl. U modelu Tactikka XP je pak výhodou možnost vybrat si z několik barev rozptylných čoček. Doplňme ještě indikaci stavu vybití baterií a výbornou voděodolnost. Záporů mnoho nenajdeme. Jedná se spíše o věci, které jsou otázkou osobních preferencí. Tedy pro někoho se může jednat o zápor pro druhého naopak o klad. Mě osobně nevyhovuje pořadí volby režimů. Preferuji pořadí od nejméně výkonného k nejvýkonnějšímu. Napájení velikostí bateriíí AAA je otázkou preferencí a trendů. Co bych vylepšil, je rozdíl barevné indikace mezi jednotlivými stavy vybití. Rozdíl mezi oranžovou a červenou není příliš jasný a tak si nemusíte být jisti, jestli je to ještě oranžová, nebo už červená.

Tikka XP i Tactikka XP jsou každopádně velmi kompaktní a povedené čelovky. Spolu s třemi stupni výkonu a možností volby úzkého kužele či široce rozptýleného světla pokrývá takřka veškeré požadavky na outdoorové svícení. Výměnné čočky pak přispějí k větší variabilitě a přizpůsobení pro specifický provoz. Pokud vlastníte Tikku XP, je možné ji povýšit na Tactikku XP dokoupením setu barevných čoček.

Tento rok (zhruba červen 2006) by se na trhu měla objevit také modifikace Tactikka XP Adapt (infocena 1640 Kč). Jedná se o model Tactikka XP doplněný o horní pásek s možností jednoduchého a rychlého sejmutí vlastního modulu čelovky z hlavového pásku a jeho snadné umístění kamkoliv se rozhodnete (systém Molle). Adaptační systém bude možné samostatně dokoupit i pro modely Tikka a Tactikka (obě i verze Plus), Tikkina a Tikka XP.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: