Broad Peak

Broad Peak

Pohled na Broad Peak z Concordia place, autor: Kogo Základní údaje   Broad Peak je další postavou ze seriálu „pákistánské osmitisícovky“. Hora leží na hranicích mezi Pákistánem a Čínou. S výškou 8 047 metrů je Broad Peak dvanáctou nejvyšší horou na světě. Někteří horolezci využívají Broad Peak jako aklimatizační vrchol před výstupem na K2. Důvodem je, že hory nejsou příliš vzdálené, jejich vrcholy na sebe vidí ze vzdálenosti 10 kilometrů a dělí je sedlo, které klesá do výšky 5 000 metrů. Broad Peak je součástí masívu Gasherbrum a tvoří ho tři masivní vrcholy-severní vrchol (7 550 m), centrální vrchol (8 016 m) a nejvyšší, hlavní vrchol (8 047 m). Původně nesla hora název K3, ale později byla hora přejmenována na Broad Peak, což znamená „Široký štít“. Název má své opodstatnění, vrchol je široký více než 1,5 kilometru. Vrchol poprvé zdolala rakouská expedice západním hřebenem. 9. června 1957 sledovali poprvé mohutnou K2 z vrcholu Broad Peaku: Fritz Wintersteller, Marcus Schmuck, Kurt Diemberger a Hermann Buhl.

Zimní výstup

Broad Peak je další z hor, která odolává výstupu v zimě. Důvodem je opět poloha, která z ní v zimě dělá mrazivé peklo. O vrchol hory se pokoušeli nejslavnější současní lezci osmitisícových vrcholů v zimě. Simone Moro to zkoušel v roce 2007, avšak neúspěšně.

Výstupové cesty

Západním hřebenem roku 1957 vystoupila rakouská expedice (prvovýstup).

Jižní cesta k vrcholu byla prostoupena polskou expedicí v roce 1984.

Západním hřebenem, ale přes jižní svah (Carsoliho cesta), dosáhl vrcholu mexický horolezec Carsolio. Tento výstup uskutečnil v roce 1994.

České výstupy

Jako první z Čechů na vrchol vystoupil Josef Rakoncaj v roce 1986.

Až v roce 2003 ho následovali Martin Minařík, Radek Jaroš a Petr Mašek.

Na předvrchol, tzv. Rocky Summit (8 035 m), vystoupili Kamil Bortel a Roman Langr.

V roce 2007 stanuli na vrcholu Zdeněk Hrubý, Radim Slíva a Pavol Lupták.

17. 7. 2010 dosáhl vrcholu Jaroslav Bartoš.

Zajímavosti

Polský horolezec Krysztof Wielicky zvládl v roce 1984 vystoupit na vrchol za pouhých 22 hodin. Výstup začínal ze základního tábora.

O deset let později byl tento čas překonán švédským horolezcem Göranem Kroppem, který tuto trasu zvládl za 18 hodin a 30 minut. Za 6 let po tomto obdivuhodném výkonu  se bohužel zabil při lezení v USA.

Geografové říkají, že v důsledku globálního oteplování roztaje ledovec mezi hlavním a centrálním vrcholem, který se tak osamostatní a stane se z něj patnáctá osmitisícovka.

V roce 2009 na vrchol Broad Peaku nikdo nevylezl a v roce 2010 se to povedlo jen pár šťastlivcům.

Bezpečná cesta, ale težko dosažitelný vrchol

Na Broad Peaku neumírají každý rok desítky horolezců, ale také se jich tam za posledních pár let podívalo jen minimum. Cesta na Broad Peak je relativně „bezpečná“. Při pokus o výstup na ni nechalo život „jen“ 19 lidí, což je v porovnání se zabijáky jako Nanga Parbat, Anapurna a K2 malé číslo.

Nicméně vystoupit na ni v poslední době není nic lehkého, kvůli velkému množství sněhu (v posledních dvou letech) je přístup na vrchol hodně obtížný. Snad bude hora v příštích letech přístupnější pokusům o její vylezení.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: