Bod tání: jak na udržitelné lyžování?

Bod tání: jak na udržitelné lyžování?

Symbolická cesta ostřílených lyžařů Alice Linari a Lorenza Alesiho od nejjižnějšího ledovce Evropy – Calderone na Gran Sasso d’Italia, k nejvyšší hoře kontinentu Mont Blancu upozorňuje na důsledky klimatických změn. Jejich krátký dokumentární snímek režírovaný Paolem Prosperim The Melting point (Bod tání) inspiruje diváky k šetrnému přístupu nejen k lyžování, aby tato nádherná místa zůstala zachována i pro budoucí generace.

Protagonisté filmu – profesionální lyžař a lyžařský instruktor Lorenzo a zapálená outdoorová nadšenkyně Alice při své cestě vyzpovídali řadu horských vůdců a profesionálů ve čtyřech horských oblastech Itálie: z Gran Sasso zamířili na sever do národní horku Sibilini, skrz Dolomity až k úpatí Mont Blancu. Z příběhů místních komunit pozorujeme vliv klimatických změn na okolní přírodu. Ráz horské krajiny zažívá změny. Nejvýraznějším projevem je ubývání ledovců, nedostatek vody a častější výskyt sesuvů půdy, které zvyšují rizika pohybu v horách a mění vztah mezi životním prostředím a turismem.

Změna klimatu se zdá nevyhnutelná a radikálně ovlivňuje náš život. Ohrožuje budoucnost nás i dalších generací. Na to chceme upozornit a všechny přimět k akci. Chceme, aby si všichni uvědomili, že jsme měli to štěstí natočit běloskvoucí ledovce, majestátní zasněžené vrcholky hor, nedotknutou přírodu, ale tato místa jsou v ohrožení. Proměna těchto oblastí už probíhá a je potřeba okamžitě zakročit,” uvádí Alice a Lorenzo.

Dokument natočený loni od ledna do března ukazuje pohádkově zasněženou krajinu. Když se ale dvojice lyžařů na stejná místa vrátila v průběhu jara a léta, čekal je šok. „Potvrdilo se, že zimy bohaté na sníh bohužel nestačí ke zvrácení úbytku ledovců. Také oblasti, jako je pohoří Sibilini, trápí krize vodních zdrojů, a to navzdory velkému úhrnu srážek. Příroda potřebuje naši okamžitou pomoc,“ uzavírá Lorenzo.

Celý dokument The Melting Point je ke shlédnutí na blogu Thule

Hlavní hrdinové se proto zaměřují na možná praktická řešení, kterými můžeme sami přispět ke zpomalení klimatických změn. Sami si vybrali pro svou cestu co možná nejvíc udržitelné druhy dopravy – ať už elektrické motorky s nulovými emisemi pro dopravu na místě, či delší přejezdy spolujízdou ve sdílené dodávce. Cestování v pomalejší tempu jim umožnilo se lépe propojit s přírodou a nechat si projít hlavou, co každý z nás může udělat pro snížení dopadu na životní prostředí a přispění k lepší budoucnosti pro další generace. Tady jsou jejich tipy pro udržitelné lyžování:

  1. Cestuj vlakem
  2. Pokud si půjčuješ auto, vyber si elektrické
  3. Pro kratší přesuny využij elektrickou motorku nebo kolo
  4. Využij spolujízdu
  5. Místo na sjezdovku a lanovku vyraz na skialpy
  6. Jako kompenzaci za CO2 z letecké přepravy věnuj dar nějaké eko-neziskovce
  7. Svačinu a pití si přines ve znovupoužitelných krabičkách
  8. Kupuj místní, sezónní produkty
  9. Lyžuj ve střediscích s udržitelným přístupem – např. Gstaad, Arosa Lenzerheide nebo Flimsz Laax Falera ve Švýcarsku nebo San Martino di Castrozza či Carezza v Itálii.
  10. Prozkoumej domácí hory
  11. Používej ekologickou kosmetiku – mýdlo, šampon, opalovací krém atd.
  12. Ubytuj se v hotelech s udržitelným přístupem
  13. Vybírej si vybavení z recyklovaných, chemicky nezávadných materiálů
  14. Zapoj se do ekologických aktivit na místě – Alice a Lorenzo doporučují např. organizaci Protect Our Winters

Alice Linari a Lorenzo Alesi jsou ambasadory značky Thule, s níž sdílejí zápal pro ochranu přírody a udržitelný přístup k cestování a outdoorovým aktivitám.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: