Bezpečně na lyžích – lyžařské helmy

Bezpečně na lyžích – lyžařské helmy

Lyžování je krásný sport, který však přináší také nemalá rizika. Abychom tato rizika minimalizovali, musíme se na svahu dobře chránit. Nejvážnějším úrazům hlavy lze předejít používáním kvalitní helmy. Pojďme se podívat, co je dnes v této oblasti na trhu a jak si lyžařskou helmu správně vybrat.

Certifikace

Lyžařskou helmu vybírejte zásadně certifikovanou. Údaj o certifikaci je vždy uveden přímo na helmě. V tuzemských obchodech se nejčastěji setkáte s certifikacemi dle evropské normy EN 1077, která je u nás závazná, nebo s americkým atestem ASTM.

Technologie výroby

Užitné vlastnosti helmy ovlivňuje použitá technologie. Dosud se helmy vyráběly buď technologií, kdy je do tvrdé plastové skořepiny vlepována vložka z expandovaného polystyrenu, nebo z cyklistiky převzatou technologií in-mold, kdy se je expandovaný polystyren vstřikován do skořepiny za vysokých tlaků a teplot. In-moldované helmy nabízejí nižší hmotnost při zachování vysoké pevnosti a také lépe rozkládají sílu nárazu.

Nevýhodou obou těchto technologií je nevratné poškození helmy při nárazu. Pokud tedy utrpíte pád, při němž helma dostane náraz, je třeba jí již dále nepoužívat a pořídit si novou. Tento problém řeší třeba švédská firma POC, která místo expandovaného polystyrenu používá polypropylen. Ten se po nárazu a deformaci vrací do původního tvaru, takže helmu lze opakovaně použít i po nárazu.

Některé firmy přichází i s dalšími netradičními řešeními, která dále zvyšují bezpečnost lyžaře na sjezdovce. Jedná se například o systém MIPS, který spočívá v použití  dvou skořepin, které se v případě pádu pohybují nezávisle na sobě a eliminují tím rotační síly, které při pádu často vznikají a hrozí poškozením mozku.

U lyžařských helem lze dále najít i výztuhy z různých materiálů, ať už jde o aramid, karbon, hliník nebo kevlar. Nic z toho není na škodu. Pomůže to helmu zpevnit a často se paradoxně ušetří i nějaký ten gram z váhy helmy, protože helma může mít díky výztuhám větší větrací otvory.

Tvar a velikost lyžařské helmy

Lyžařská helma musí na hlavě dobře sedět, jinak není zaručeno, že lyžaře spolehlivě ochrání. Pro správný fit je rozhodující vybrat dobře vnitřní tvar a velikost lyžařské helmy.

Při výběru tvaru vyzkoušejte helmy více výrobců, neboť každý používá při výrobě trošku jiné kopyto a jednotlivé značky se tak budou tvarově odlišovat. Vyberte si značku, jejíž helma nejlépe odpovídá tvaru vaší hlavy – tedy dobře a pohodlně sedí a nikde netlačí.

Co se týče velikosti, lyžařská helma by měla na hlavě sedět na těsno, to znamená, že by neměla z hlavy spadnout ani při předklonu s rozepnutým řemínkem. Některé helmy mechanismus pro nastavení velikosti, což se hodí pro jemné doladění přesně na obvod vaší hlavy, nebo třeba v případě, že si pod helmu chcete dát ještě tenkou čepičku nebo kuklu.

Důležitá je i správná pozice lyžařské helmy. Helma by měla být přibližně vodorovně a její horní okraj by se měl nacházet maximálně 2 cm nad obočím, aby bylo dobře chráněno i čelo.

Hmotnost

Hmotnost je velmi důležitým atributem lyžařské helmy, zvláště s ohledem na to, že helmu budete mít při lyžování na hlavě celý den. Kvalitní značkové přilby, které poskytují spolehlivou ochranu, váží přibližně 400 – 550 gramů.

Odvětrání přilby

Při výběru sledujte rovněž míru odvětrání. Na trhu najdete helmy prakticky bez větracích otvorů až po modely, které nabízejí velkorysé odvětrání, které lze navíc dle potřeby otevírat a uzavírat. V ideálním případě je ovládání odvětrání helmy umístěno na vnější straně helmy. Dobré odvětrání oceníte hlavně na jaře, kdy je tepleji a bez odvětrání se vám může v helmě potit hlava.

Další vychytávky

Při výběru dávejte i pozor na kvalitu zapínání helmy. Pásek pod bradou musí být dobře nastavitelný, nesmí nikde škrábat nebo škrtit.

Praktické je, pokud jsou vnitřní výstelky helmy vyjímatelné pro případné vyprání, nebo jsou vyrobené s příměsí stříbra, které má antibakteriální vlastnosti.

Některé helmy lze zakoupit s integrovaným audiosystémem pro mobil, vysílačku nebo přehrávač hudby. Je na zvážení, zda se vám něco podobného hodí.

Dvě rady na konec

Lyžařskou helmu vždy zkoušejte s lyžařskými brýlemi. Ne každé lyžařské brýle padnou do všech lyžařských helem. Optimální je pokud lyžařské brýle dokonale lícují s lemem helmy.

Nezapomeňte, že nejlepší ochranou před úrazem na lyžích je prevence. Vždy dobře zhodnoťte rizika a nebezpečí, ať už je to ve volném terénu nebo na sjezdovce. Lyžařská helma vám může poskytnout dodatečnou ochranu, ale není samospasitelná.

Článek vznikl ve spolupráci s lyžařskou prodejnou Ski a Bike Centrum Radotín, která se na lyžařské helmy specializuje a kde vám rádi poradí i s výběrem vhodného modelu přilby pro vás. Více na http://eshop.lyze-radotin.cz

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: