Bez dobré pojistky na hory nejezděte

Bez dobré pojistky na hory nejezděte

Zima je za rohem, na horách je krásně. Někde se objevují první stopy sněhu, což značí ten nejlepší čas začít myslet na pojistku pro výpravu do hor. Ať už se tam vydáte jen na túru, nebo si počkáte na pořádnou lyžovačku, bez pojistky tam nejezděte.

Pohled na zasněžené vrcholky hor je nezapomenutelný. Stejně nezapomenutelný ale může být i okamžik, kdy se zraníte a budete potřebovat ošetření. V Čechách to je ještě dobré, v zahraničí vás to ale může přijít pořádně draho. Nehoda se stane raz dva, následky si ale ponesete dlouho. A to třeba nejen ty fyzické.

S jakými úrazy z hor se nejčastěji potýkáme?

Počet úrazů na horách každý rok stoupá. Nejvíc se jich stane v zimě při lyžování a snowboardingu.

  • Mezi lehká zranění patří pohmožděniny, modřiny a naraženiny, které nevyžadují žádné speciální ošetření. Vystačíte si s domácí lékárničkou.
  • Častá jsou i poranění kloubu, který se ocitne mimo svůj ochranný obal, nateče a bolí. Na místě je klidový režim a chlazení postiženého kloubu.
  • Může ale dojít i k vykloubení – to už je nutný zásah lékaře.
  • Při lyžování jsou hodně zatěžována kolena, proto není výjimkou ani poškození kolena, vazů nebo menisku. Ošetření je nutností, možná se nevyhnete ani menšímu operačnímu zákroku.
  • Při poranění hlavy a páteře je zásah lékaře bez diskuzí.
Úraz vás může potkat jak při lezení nebo turistice, tak i při lyžování

Proč si cestovní pojištění sjednat?

Ať už se snažíte sebevíc, dáváte si pozor, vyhýbáte se nebezpečí – někdy se úrazu a dalším potížím prostě nevyhnete. A nemůžete spoléhat na to, že to za vás někdo vyřeší a zaplatí.

  • Kartička zdravotní pojišťovny sice platí po celé EU, ale je zárukou jen základního ošetření. Většinou budete muset za pořádné vyšetření a odpovídající léky platit.
  • Asistenční služba také není k zahození. Zařídit ošetření a komunikovat s nemocnicí v zahraničí není snadné. Proto je tu asistenční služba, která je jakýmsi přítelem na telefonu.
  • Úrazové pojištění je důležitou součástí cestovního pojištění. Náklady na ošetření a hospitalizaci mohou vyšplhat do závratných výšin.
  • Co když v hotelu nebo penzionu něco nechtěně rozbijete? Pak oceníte pojištění odpovědnosti za škodu, která také může být součástí cestovního pojištění.
Některé úrazy ošetříte sami, jindy je třeba vyhledat lékařskou pomoc

Jak si cestovní pojištění sjednat?

Kdo cestuje jen jednou nebo dvakrát za rok, pro toho asi nemá cenu sjednávat si celoroční nebo dlouhodobé pojištění. Postačí krátkodobé cestovní pojištění, které může pomoci v případě úrazu, nemoci nebo ztráty zavazadel.

Kdo cestuje pravidelně, nebo na dlouho, pro toho se vyplatí dlouhodobější pojištění.

Celoroční pojištění na cesty si může sjednat ten, kdo opakovaně cestuje, klidně i do zahraničí. Ale pozor – v tomto případě nesmí být zahraniční pobyt delší než 90 dnů.

Budete v zahraničí déle? Pak si sjednejte celoroční dlouhodobé pojištění.

Náklady na transport do nemocnice se mohou vyšplhat do závratných výšin

Na co si dát pozor?

Základem každé cestovní pojistky jsou asistenční služby a pojištění léčebných výloh na ošetření, hospitalizaci a případný převoz ze zahraničí zpět do vlasti. Kdo chce být ještě lépe chráněn, může si vybrat z doplňkových pojištění (pojištění zavazadel, úrazová pojistka, pojištění pro případné zpoždění letu, pojištění odpovědnosti za škodu).

Při sjednání si dejte pozor na výši pojistných limitů, zajímejte se o výši spoluúčasti, rozsah pojistky i lokalitu, kde pojistka platí.

Zkuste porovnat nabídky jednotlivých pojišťoven. Neberte hned první nabízené cestovní pojištění. Každá koruna se v dnešní době počítá a může se stát, že nabídka další pojišťovny vám ušetří klidně desítky korun.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: