Bez čeho byste neměli na vysokohorskou túru ani pomyslet

Bez čeho byste neměli na vysokohorskou túru ani pomyslet

S blížícím se létem se v horách začínají hemžit turisté. Hory jsou však rizikovou oblastí a tak se mnohdy stávají místem, odkud se lidé domů vrátí v lepším případě s nohou v sádře, v tom horším v rámci repatriačních služeb své pojišťovny. Co si vzít s sebou do hor, abyste se domů vrátili plni zážitků a ne stehů a šroubů?

Komu zvoní v horách hrana?

Vysokohorská turistika má na svědomí ročně víc životů než horolezectví. Přesto je horolezectví považováno za nebezpečnější disciplínu. Možná to způsobují romantické představy vyvolané slovem turistika. Vždyť na túru chodí kdekdo, aby si užil přírody, výhledy do kraje a v ideálním případě vrcholové pivo. Do hor se proto často dostanou i sváteční výletníci, kteří neodhadnou obtížnost výšlapu, podcení počasí, nemají potřebné vybavení do terénu a velice rádi chodí tam, kde je to zakázáno. Pakliže se nechystáte stát další položkou ve výjezdech Horské služby, neměli byste do hor vyrážet s lehkou hlavou.

Co si přibalit do batohu

Zapomeňte na úspornou ledvinku. Pokud se chystáte do hor, potřebujete solidní batoh, do kterého se vám vlezou následující položky:

  • mapa zabalená ve voděodolné folii a kompas, protože mobilům a navigacím dochází baterky v ty nejnevhodnější momenty a signál taky není všude
  • ochranu proti slunci v podobě brýlí, opalovacího krému a oblečení s dlouhými rukávy a nohavicemi
  • čelovku s náhradními baterkami
  • lékarničku se základním vybavením (inspirujte se například vybavením doporučovaným ČHS) a medikamenty a repelentem
  • pořádný a ostrý nůž, ne žádnou tupou kudličku
  • jídlo na jeden den navíc, v ideálním případě takové, které se nekazí jako ořechy a sušené ovoce
  • alespoň 2 litry vody
  • a vybavení pro nouzové přespaní (alumatku, bivak…)

Pokud se chystáte na přechod hřebenu nebo pochod exponovanějším terénem, nezapomeňte si na přijištění přibalit dynamickéhorolezecké lano, které vám zachrání život v případě pádu.

Bez prsáku na ferratu nelez

Via ferraty neboli zajištěné cesty původně měly za úkol pomocí ocelových lan, řetězů a kramlí zpřístupnit turistům místa, na která by se jakožto nehorolezci nedostali. Postupně se ze zdolávání těchto cesta stala specifická sportovně-rekreační disciplína, na kterou se bohužel často vydávají turisté bez potřebné průpravy a zbytečně riskují své zdraví i životy. Čeká vás po cestě ferrata? Pak si do báglu přibalte horolezeckou helmu, rukavice, sedací a prsní úvazek a ferratový set s tlumičem pádu. Právě na ferratach vidíte lidi lézt často bez prsního úvazku, aniž by si uvědomovali, že jim při případném pádu hrozí vážné poranění páteře. Co se vám opět neztratí, je lano, které si s sebou přibalte jako nouzový záchranný prostředek.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: