Barevná Bolívie: solná jezera i andské šestitisícovky

Barevná Bolívie: solná jezera i andské šestitisícovky

Zatímco Argentina měla silnice upravené, místní benzínky YPF hlásaly už z dálky fungující Wi-Fi a čerstvě ugrilovaný burger, v Bolívii by sotva člověk uvěřil, že ta betonová hrouda s jednou polorozpadlou pumpou je benzínka. Tam se na Vás usměje děda s jedním zubem a při otázce, zda tu můžete natankovat, vesele přitaká. Bolívie nás velmi mile překvapila nejen svou úchvatnou přírodou, ale i rozmanitými chutěmi a zajímavými lidmi. Chcete také zažít její krásu?

Po přejezdu hranic z Argentiny jsme lehce zděšeni, protože je vidět markantní rozdíl mezi těmito dvěma státy. V Bolívii nesmí tankovat palivo jiným než bolivijským autům, natož do kanystru. To kvůli drogovému byznysu. Máme strach, že nenatankujeme. Ovšem chuť si něco přivydělat do své kasičky je daleko větší, a tak se s místními domlouváme, že místo ceny pro lokály 3.5 BOL zaplatíme 5 BOL za litr, což na naše dělá krásných 16 Kč/l! Sice si nejsme úplně jistí, co nám natankovali, ale auto jede, a to je pro nás nejdůležitější. Máme plnou nádrž a můžeme vyrazit za dobrodružstvím!

OBJEVUJEME ZNÁMÁ I NEZNÁMÁ MÍSTA

Cestu plánujeme ze dne na den, protože Bolívie je známá svými místy, ale také skrývá své skvosty, o kterých jsme do daného dne nikdy neslyšeli. První naší zastávkou je největší slaná pláň na světě Salar de Uyuni. Ta bývala dříve dnem jezera a nachází se v nadmořské výšce 3 663 m. Před její návštěvou je potřeba auto „naimpregnovat“, protože sůl může udělat neplechu na celém autě. Máme štěstí a našeho Marcela berou na kosmetiku hned. Impregnujeme i sebe, opalovacím krémem, já k tomu přidávám i klobouk. I přes to všechno jsem večer rudá jak rak a místo zimy řeším pálící obličej.

Největší slaná pláň na světě Salar de Uyuni, Bolívie
Největší slaná pláň na světě Salar de Uyuni, Bolívie

To nám ale nebrání ve výšlapu na místní vulkán Tunupa (5 321 m). K vulkánu se váže legenda, která vysvětluje, že velké slané jezero jsou slzy velké Tunupy, které unesli její milované dítě. V okolí je dokonce i několik hrobů, kde archeologové našli mumie. Dříve se, na počest a poděkování bohům, pohřby a obětiny konaly na úpatí nebo vrcholcích vulkánů.

Jednou ročně dochází na Salar de Uyuni k záplavám, a tak se solná pláň stane největším přirozeným zrcadlem na světě. My jsme toto období bohužel nestihli, ale máme štěstí a pár „kaluží“ nacházíme. Během záplav může být Salar de Uyuni nebezpečný a zhoršená viditelnost bezpečných cest může vést ke sjetí do měkkého podkladu, kde zapadnete. To se ale může stát i v období sucha, když vyjedete z vyjetého koridoru, pomoc je pak velmi drahá.

Pětitisícový vulkán Tunupa v Bolívii
Pětitisícový vulkán Tunupa v Bolívii

Několik kilometrů od solného jezera je úžasný národní park Sajama se stejnojmenným vrcholem, který měří 6 542 m. V okolí jsou nádherné jedno i několikadenní treky, po kterých si můžete odpočinout v místních přírodních horkých pramenech s gejzíry. Výstup na vrchol je možný s průvodcem a technicky není příliš náročný, dokonce je méně frekventovaný než další bolivijská šestitisícovka Huayna Potosí.

Aplikace iOverlander nám ukazuje skvělá místa, kde v národním parku přespat a využít přírodních termálů, které máme sami pro sebe. Dokonce jsou v aplikaci zaznamenány i jednodenní treky, které vedou buď k vulkánu Sajama, nebo třeba několikadenní k Laguna Altura, který vede okolo několika krásných jezer, kde se prohánějí divoké činčily.

Národní park Sajama v Bolívii
Národní park Sajama v Bolívii

KOKA A VYSOKÁ NADMOŘSKÁ VÝŠKA

Hor se nemůžeme nabažit, a tak, když už jsme aklimatizovaní, zkusíme vystoupat i na vrchol Huayna Potosí (6 088 m). V nedalekém městě La Paz, které se pyšní čarodějnickým marketem a je považováno za nejvýše položené hlavní město na světě, nás vyzvedávají naši průvodci a první den stoupáme do našeho základního tábora (5 400 m). Výstup není nikterak náročný, počasí nám opravdu přeje. První kritický bod pro mě nastává po večeři, když máme jít spát. I přes aklimatizaci nezamhouřím oka, kdežto Patrik vesele podřimuje.

Ráno do sebe nenacpu ani sousto, jak se mi chce zvracet, a hlavu mám jako střep. Teď by i kocovina byla lepší. Poprvé zkouším listy koky. Prý mají povzbuzující účinek, ale také působí jako anestetikum. To je přesně to, co potřebuji. Jsou různé způsoby, jak koka listy požít. Buď se dají žvýkat, to pak vidíte u místních bouli na jedné strany tváře. Pro aktivaci a rychlejší účinek látek se ještě na listy sype kypřící prášek, ale chuť je příšerně hořká. Nebo listy zalijete horkou vodou a uděláte si z nich čaj. Když přidáte cukr, je to pochoutka, která vám pomůže zdolat i šestitisícovku. Po takové posile nám výstup ze základního tábora trvá asi čtyři hodiny a během rozbřesku jsme na vrcholu, 6 088 m nad mořem! Neskutečný zážitek!

Výstup na Huayna Potosí (6 088 m), Bolívie
Výstup na Huayna Potosí (6 088 m), Bolívie

PO CESTĚ SMRTI ZA ŠTĚSTÍM

Pár kilometrů severně od Huyany Potosí je další klenot, hora Condoriri (5 648 m), která sice není tak vysoká, ale technicky je daleko obtížnější. Condoriri v jazyce Aymara (jazyk lidí žijících v Andách) znamená hlava kondora. Další dva vrcholky vedle hory Condoriri pak tvoří křídla kondora, který dle legendy údajně unášel děti z blízkých vesnic. Dvoudenní výstup absolvujeme opět s průvodcem. První den se aklimatizujeme u nádherného jezera Ch’iyar Quta („čiar kuta“) – v překladu černé jezero. V okolí jsou nádherné treky, díky kterým uvidíte třeba i Huaynu Potosí z druhé strany.

Když se vydáváme více na sever, narážíme na Death Road, která vlastně není až tak strašidelná, jak se o ní říká. Zažili jsme i více nebezpečné cesty, ale tato je rozhodně nejvíce panoramatická. Možná své jméno získala díky faktu, že Bolivijci všeobecně jezdí, jako by neměli nikdy umřít. Cestou ochutnáváme velmi chutnou kávu, kterou zde pěstují a praží.

Chiar Quta, Bolívie
Chiar Quta, Bolívie

Bolívii opouštíme do Peru u krásného jezera Titicaca, které svou polohou v 3 812 m tvoří nejvýše položené jezero světa s pravidelnou lodní dopravou. Tady je svět opět úplně jiný, a dokonce si tu připadáte jako na dovolené u moře. Na pláži ve městě Copacabana se pořádají oslavy, při kterých se světí auta i autobusy, aby měly štěstí na cestách. Tak šťastnou cestu, my pokračujeme dál!

RADY A TIPY NA CESTU

  • Stáhněte si aplikaci iOverlander, která Vám bude velkým pomocníkem při cestování po celé Americe.
  • Nebojte se smlouvat. Bolivijci rádi nadsazují ceny, a pokud se vám cena nezdá, prostě odejděte nebo smlouvejte.
  • Před každým trekem nebo výstupem na vrchol se řádně aklimatizujte.
  • Nepodceňte oblečení a spacák. V nadmořských výškách, kde jsme se nacházeli, dosahovaly teploty až -15 °C. My byli nadmíru spokojeni se spacákem Hannah SHERPA 300.
  • Pokud potřebujete připojení na internet, kupte si SIM kartu s dobrým internetovým balíčkem. Wi-Fi na mnoha místech neexistuje.
  • Pokud uvidíte protest, nebojte se, ale raději se mu vyhněte. Od roku 2003 se lidé snaží upozornit vládu na nespokojenost. Většinou jsou protesty neškodné, ale je možné, že zablokují ulici a vy budete muset najít jinou cestu.
  • Pijte filtrovanou nebo jinak ošetřenou vodu. Ovoce a zeleninu si v ní řádně omyjte. Pokud jste více náchylní, je možnost zakoupit speciální roztok, který nakapete do vody a zeleninu nebo ovoce v něm necháte pár minut „odmočit“. To by mělo zabít veškeré bakterie, které by vám mohly uškodit.
  • Lékárny jsou na každém kroku a dorozumíte se i lámanou angličtinou.
  • Vždy se chraňte opalovacím krémem. Sluníčko v tak velkých nadmořských výškách dělá divy.
  • Pokud vás zastaví policie, spolupracujte. Většinou se jedná jen o jakési potvrzení, že nepřevážíte drogy.
Jezero Titicaca, Bolívie
Jezero Titicaca, Bolívie

HANNAH GRANT

Plánujete cestovat s kamarády nebo jste dobrodruh samotář? Chcete zažít nepoznané a sdílet to s ostatními? Hannah Grant je tu pro to, aby vám pomohl a poskytl podporu malým i větším projektům, a vy si tak můžete naplno užívat aktivity.

Tento jedinečný, dlouhodobý projekt značky Hannah pomáhá outdoorovým dobrodruhům a nadšencům plnit si cestovatelské sny. Do rodiny Hannah Grant se doposud zařadilo 70 skvělých projektů, nadšených ambasadorů. Chcete se stát jedním z nich? Není nic jednoduššího než představit svůj cestovatelský projekt a přihlásit se na www.hannahgrant.eu.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: