Finský oheň

Na internetu známý a rozhodně zajímavý je oheň nazvaný finský nebo finská svíce, který hoří uvnitř naříznutého špalku. Na špalku může stát konvice na čaj nebo se na pánvičce může připravovat něco velmi chutného. Pro zkušené táborníky možná běžná věc, pro leckoho bizarní oheň.

Placené odkazy k tomuto článku:
Zde může být váš odkaz!Napište nám.

Zkušenosti čtenářů

Vladimír

A vidím poprvé. A to jsem chodil kdysi do skautu a s nadšením četl příručky pro táborníky, kde byly vyobrazeny různé typy ohnišť. Možná to bylo tím, že vítr inspirace foukal jednoznačně ze západu /USA-indiáni/ a na Finy a spol. se poněkud zapomínalo. Jsem zvědavý na gulášek na bříze :-).

Ondra

Super, to musím vyzkoušet :-). Ondra

robo

Pokial viem tak na orave si tak drevorubaci bezne varia obed. Len tie vetvicky tam z boku necpu ale ked to uz rozrezali motorovou pilou tak to rovno aj obleju benzinom a zapalia tak. Co mi vraveli tak je velmi dolezite aby sa z tych spar vysprtali vsetky piliny, inak sa to dost zle rozhara. Ked pozeram na tie vase fotky tak mozno by stalo za to skusit to tak ze najprv tenkou vetvickou vysprtate piliny a potom nenacpete tie vetvicky az uplne po spodok a do stredu aby tam mohol stredom prudit vzduch.

bazajac
Petr Macháček

Pavle tos objevil Ameriku! 🙂 Já už to dělám hodně let. Nejčastěji při nějakém rodinném posezení večer, nic na tom nevaříme, používáme to místo pochodní. Takže žádný servítky, motorová pila a doprostřed kousek zapáleného podpalovače (Pepo). Rozestavíme jich několik okolo sezení. Efekt je jistý. Lidi co to neznají, tak jsou z toho úplně paf 🙂 Jen dodám, že logicky čím tvrdší dřevo člověk použije (dub, buk) tím špalek hoří déle a uniformnějším plamenem …

Jan Hotmar

Taky znám, ale přesto se mi článek líbí – není nad vlastní zkušenost a spousty lidí to nezná nebo nikdy v praxi nezkoušelo.

Belial

Jo, jo. Místo pochodní je to úplně super. S rozděláváním bych se taky tak nepáral. Kdo má motorovku má i benzín. Super věcička.

P. Krupka

Tak už vím proč jsem měl, a je to logické, problém se zapálením tohoto ohně. Na stránkách „Rozpad.cz“ je to celkem jasně zdůrazněno a i na fotkách vidět! Viz text: Právě vyříznutí dolního otvoru je ale kritickým okamžikem. Je třeba provést takzvaný zápich špičkou motorové pily, kdy se začíná opatrně řezat spodní hranou špičky a pak teprve se lišta s řetězem „vnoří“ do dřeva. Kdo by začal přímo špičkou, mohla by ho pila „kopnout“, provedla by zpětný vrh.
Tak to jsem nevěděl, a jak se říká učení dělá mistra!

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: