5 důvodů, proč chodit na hory s trekovými holemi

5 důvodů, proč chodit na hory s trekovými holemi

Trekové hole nejsou jen pro důchodce na vycházky. Naopak. Jsou nepostradatelným pomocníkem při trekování. Prozradíme ti 5 důvodů, proč by trekové hole měl používat každý.

Postoj a rozložení váhy

Díky trekovým holím člověk přirozeně narovná svůj postoj, který může být pod zátěží většího batohu často mírně předkloněný. Přenesením části hmotnosti zátěže na hole se rovnoměrněji rozprostře váha a uleví se přetěžovaným kloubům a svalům. Trekové hole jsou proto naprosto nedocenitelným pomocníkem na vícedenních túrách a přechodech hor, protože jednostranná konstantní zátěž může vést k namožení svalů nebo zranění.

Tlumení nárazů

Naprosto nedocenitelnou pomocí jsou trekové hole při dlouhých sestupech, jejich pomoc ocení zejména tvá kolena, ale i svaly a šlachy na nohách. Použití holí při chůzi z prudších kopců dokáže snížit nápor na klouby až o třetinu. A až se kolena ve stáří zeptají,…

Stabilita

Při chůzi v náročnějším terénu dává více opěrných bodů pocit jistého kroku a stability. Dá se s nimi vyzkoušet podloží (jestli na nás nečíhá bažina), hloubka brodu, případně tvrdost sněhové vrstvy při jarním tání. Při celodenním pochodu ti pak hůlky ušetří dost únavy z balancování, ale mnohdy dokáží předejít i nepříjemným pádům nebo podvrtnutí kotníku. Nepostradatelné jsou trekové hole pro bezpečné brodění řek, se kterým se běžně setkáváme při trekování třeba na Islandu a jinde ve Skandinávii. Stejně tak při překonávání sněhových polí v jarních Alpách se osvědčily na jedničku, bez nich člověk jen bezmocně klouže.

Trekové hůlky dodávají stabilitu v členitém terénu
Trekové hůlky dodávají stabilitu v členitém terénu

Rychlost

Díky trekovým holím budeš rychlejší. Pohyb se díky trekovým holím stává komplexnějším, efektivněji se zapojují nejen svaly dolních končetin, ale také trupu, zad a paží.

Všestranný pomocník

Trekové hole se dají použít v nouzových situacích nebo jinak kreativně. Poměrně běžné využití při ultralight trekování mají jako konstrukční prvky pro stavu přístřešku – např. tarpu nebo plachty. Pokud se parta lidí ocitne daleko od civilizace s kamarádem neschopným chůze, jsou trekové hole ideálním nástrojem pro vytvoření jednoduchého nosítka ala „sedátko“ mezi dvěma batohy, případně pro tvorbu improvizovaných nosítek (vč. hypotermického balíčku). Při potřebě fixace poraněné končetiny trekové hole skvěle poslouží pro tvorbu improvizované dlahy. Své využití najdou ale například i jako selfie tyčka, tyč na odhánění divokých psů (rumunské hory) apod.

Italská firma FIZAN si za více jak 70 let své existence zachovala veškerou výrobu v městečku Rosa a dnes exportuje své výrobky do více jak 40 států světa. Z malé rodinné firmy se vypracovala díky vlastním technologiím a zejména výbornou kvalitou mezi uznávané výrobce trekových holí a holí pro Nordic walking. Kultovním modelem značky jsou nejlehčí třídílné trekingové hole na světě – Fizan Compact.

10 důvodů, proč vybrat hole Fizan

Na českém trhu zajišťuje od roku 2008 výhradní zastoupení značky Fizan firma Alpitrek.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: