13 vysokohorských fíglů: Víte, co zabalit na velký kopec?

13 vysokohorských fíglů: Víte, co zabalit na velký kopec?

Plánujete toto léto vyrazit na vrchol či trek atakující hranici 6000 metrů? I když se na „lehké“ šestitisícové kopce můžete vydat se standardní alpskou výbavou a pravděpodobně nijak zásadně nenarazíte, přeci jen se najde řada menších či větších vychytávek, které pobyt ve větších výškách značně zpříjemní.

Smyslem následujících řádků není vytvoření kompletního soupisu materiálu na vysoký kopec. Takový seznam by byl nekonečně dlouhý, navíc nevlastníme patent na rozum. Jde o to upozornit na méně obvyklou a zároveň důležitou výbavu, která přinejmenším zvýší počet kladných zážitků, které si z velehor přivezete.

Hřejivé sáčky

Udržení nohou v teple je alfou a omegou každé výpravy do vyšších hor a problematice vhodné obuvi se proto věnujeme v samostatném článku na straně 48 – 49 (pdf Světa outdooru 1/2014 je ke stažení zde). Hřejivé sáčky jsou dost diskutabilním kouskem výbavy, na který je spousta názorů. Pokud dobře nevychytáte objem polštářku a prostor v botě, může se vám na nohou v důsledku nedostatku místa snížit průtok krve do prstů a můžete paradoxně utrpět omrzliny. Odhad místa v botě je o to těžší, že musíte zahrnout faktory jako otok nohou způsobený nadmořskou výškou a dále přirozený otok nohou při sestupu. Navíc si u hřejivých sáčků musíte být zcela jistí, že jejich obal nepoškodíte při transportu: sebemenší dírka v obalu spustí chemickou reakci a sáček je už nepoužitelný.

Alternativou jsou hřejivé náplasti, které jsou taktéž pouze na jedno použití. Nejsou to však ty, které se používají na svaly, ale přímo specializované na nohy. Lepí se na ponožku (nebo mezi dvě ponožky) a doba hřátí (asi 40 °C) trvá přibližně 6 hodin. Poohlédnout se můžete po námi vyzkoušených sáčcích od The Heat Company.

Satelitní telefon

Díky satelitními telefonu se stanete mobilními téměř kdekoli na světě. Ale pozor! To ještě neznamená, že si zavoláte pomoc, kdekoli se vyskytujete. Záleží na dostupnosti případné pomoci v místě, odkud si ji přivoláváte. Z hlediska zjišťování počasí, instrukcí v krizových situacích a psychické podpory při nesnázích se však jedná o (téměř) nezbytný komunikační nástroj při každé expedici. Dobře si také před odjezdem ověřte, jestli vámi užívaný poskytovatel funguje v oblasti, kde se budete pohybovat. Nejrozšířenějšími sítěmi jsou Inmarsat, Iridium, Thuraya a Globalstar. V neposlední řadě si dejte pozor na ochranu akumulátoru před zimou, protože bez baterky si jednoduše nezavoláte. Kapsa blízko těla (mikina, první vrstva funkčního prádla) zaručuje ideální prostředí.

Článek vyšel v magazínu Svět outdooru. Kde jej zdarma získat?

Celkem 76 stran zajímavých rozhovorů, reportů z expedic, novinek z outdooru a článků o outdoorové výbavě hledejte ve Světě outdooru 1/2014. Je zdarma k dispozici na více než 250 odběrných místech (především outdoorové obchody a horolezecké stěny), případně si jej můžete ihned stáhnout ve formátu pdf. Přehled obsahu aktuálního čísla naleznete pod tímto odkazem.

Svět outdooru si můžete také předplatit za sybolických 79 Kč na rok, stačí vyplnit formulář a zaslat peníze na úcet.

Vysílačky

Při pendlování mezi tábory se od sebe můžou horolezci vzdálit i na několik stovek metrů. Komunikace přes vysílačky všechno výrazně zjednodušuje a snižuje rizika, zvlášť pokud jste na kopci sami. Jsou důležité i pro spojení se základním táborem. Když se něco semele, tak vám ve vysokých horách nepomůžou žádní záchranáři, ale především horolezci, kteří jsou v základním táboře.

Rákosové hůlky s fáborky

Co se týče orientace, jde o neocenitelného pomocníka na ledovci. Zvlášť v místech nad základním táborem, kde se ledovec nejčastěji láme a vznikají trhliny. Těmito místy budete procházet pravděpodobně vícekrát, protože na vyšší horu se často kvůli aklimatizaci chodí na dvě nebo více etap. Ledovec je navíc pořád v pohybu, takže ani dobrý orientační smysl a pamatovák vám nemusí pomoct. Rákosové hůlky pořídíte v potřebách pro kutily a doporučené množství podle komplikovanosti terénu je 20 kusů a více.

Ochrana proti slunci

Vysokohorské sluneční brýle a čepice s krytím krku jsou pomůcky pro pohyb ve vysokých nadmořských výškách nezbytné. Slunce je tam kvůli tenké ozonové vrstvě velmi silné a vše umocňuje také odraz slunce od sněhu (až 90 %). Hrozí tady jednak nebezpečí spálení kůže, ale také oční rohovky, což může vyvolat tzv. sněžnou slepotu. Ta je sice dočasná (asi 24 hodin), ale velmi bolestivá. Bolest je tak velká, že nejste schopni otevřít víčko, a to vás ve své podstatě dělá slepými. Vysokohorské brýle jsou výrazně tmavší než klasické sluneční a mají široké bočnice, díky kterým do očí dopadá minimum slunečního záření.

Pokud se na slunci snadno spálíte, není také od věci použití speciálního krytu na nos. Krytí krku se dá vyřešit buď obyčejným šátkem, který si zastrčíte pod kšiltovku (mimochodem, také velmi praktická položka výbavy), nebo jsou běžně k dostání klobouky s integrovaným „šátkem“ v oblasti krku.

Lehké lezecké vybavení

Ať už je řeč o jakékoli části výbavy, většinou je třeba do kritérií výběru zařadit i hmotnost. Při troše snahy můžete na lezeckém materiálu ušetřit stovky gramů až kilogramy. Jak na to? Pokud jde o lano na lehké výstupy, o kterých je v tomto vydání Světa outdooru řeč, bohatě vystačí slabší průměr a kratší metráž. Skvělé lano přímo pro „naše účely“ dostanete například od Bealu, jmenuje se Rando 8.0 a 48 m váží krásných necelých 1800 gramů. Pouze o půl gramu na metr těžší je pak Mammut Twilight 7.5. Praktické je také víceré „označení středu“, které pomůže při navazování vícečlenné skupiny. Obecně hledejte ½ lana s kratší metráží a kvalitní impregnací opletu i jádra.

Stovky gramů se dají ušetřit také na sedacím úvazku. Pro VHT obecně si bohatě vystačíte s jednoduchými popruhovými sedáky – úzké popruhy šetří hmotnost a zároveň nijak neubírají na komfortu, neboť se nepředpokládá dlouhý vis v úvazku. Zajímavou novinkou je 146 g vážící Rock Empire Super Light.

I když na řadu šestitisícovek použití přilby není nutné, najdou se i takové, kde platí opak. V tomto případě se na hmotnosti naopak rozhodně šetřit nevyplatí a je dobré vyhnout se polykarbonátovým helmám se vstřikovaným polystyrenem. Ty jsou totiž velice náchylné ke zničení při často velmi zdlouhavých transportech pod horu. Hmotnost můžete dále vhodněji ušetřit například na šroubech vyrobených z kombinace hliníku a oceli (Petzl Laser Speed), ultralehkých karabinách a mnoha dalších položkách.

Fenomén „čínské polévky“

Výživoví poradci by tyto řádky zřejmě četli neradi, ale o čínské polévce se nejde nezmínit. Její výhodou je rychlost přípravy, vynikající chuť (až do první akce, kde se jí přejíte), a především znamená něco teplého do žaludku. Z výživového hlediska to zase není taková hrůza, protože ve výškách vaše tělo funguje především na cukry a čínská polévka jich obsahuje zhruba 50 %. Pravidelné požívání „vitaminu E“ po krátkou dobu expedice se dá přežít.

Barel na močení

Dalo by se říct, že potřeba nosit s sebou nádobu na močení vznikla na našich výpravách do velkých hor tak nějak sama. Až později jsme zjistili, že to je standardní část výbavy na expedicích. A vlastně to nemusí být zrovna barel, stačí petláhev se širokým hrdlem, a kdo je opravdu šikovný (pochopitelně neplatí pro dámy), nemusí mít ani to široké hrdlo. Barel najde uplatnění především ve výškových táborech, a to hned z několika důvodů. Pokud postavíte stan na skalní římse (nebo v jiném komplikovaném terénu), nechce se vám zbytečně riskovat a balancovat na její hraně. K tomu vás výška často vyčerpá natolik, že obouvat boty a vylézat ze stanu se vám zkrátka nechce. Dalším důvodem proč nevylézat ven může být silný vítr a zima, která není ve větších výškách žádnou výjimkou. Pocit zimy navíc častokrát umocňuje ještě zimnice v důsledku lehké výškovky. Pokud budete přemýšlet o takovém doplnění výbavy, není třeba vymýšlet nic komplikovaného. Stačí obyčejná pětilitrová „láhev“ na vodu, kterou zakoupíte v supermarketu.

Další drobnosti

Péřové papuče

Fakt, že se do vyšších nadmořských výšek hodí péřové oblečení, není třeba nijak zdůrazňovat. Péřové papuče ovšem nejsou tak běžné jako zbytek péřového „outfitu“, přitom ale dokážou velmi zpříjemnit život především ve vyšších táborech. Váží jen pár gramů a ti, kteří trpí na „studené nohy“, budou nadšeni.

Zateplovací šortky

Když ještě chvíli zůstaneme u tepelné izolace, jistě stojí za zmínku rarita v podobě zateplovacích šortek. Smyslem jejich použití je rychlé přidání izolační vrstvy na nohy, když se zastavíte nebo náhle klesne teplota. Měly by být celorozepínací, kvůli snadnému obléknutí i s nasazenými mačkami. Pro sezonu 2014/2015 jeden exemplář najdete i v nabídce Tilaku.

Špunty do uší

I když máte pocit, že s usínáním nemáte problém, ve výšce přes 4000 metrů můžete být překvapeni. Vyšší nadmořská výška v kombinaci s větrem lomcujícím stanem jsou předpokladem mizerného spánku. Špunty do uší nic neváží, nic nestojí a mohou výrazně pomoct. Nahradit je případně můžete například „špuntovými“ sluchátky.

Plastový šejkr

Sušené mléko je pro nejednoho horolezce na expedicích základem vaření. Jenže jeho rozmíchávání (ve studené vodě) někdy bere roky života! Rozmíchávání špatně rozpustných „sachariďáků“ také dokáže sebrat další díl ze skromné zásoby trpělivosti. Šejkr navíc může fungovat jako odměrka nebo bandaska.

Trychtýř

Je jasné, že existuje spousta různých „zálesáckých“ způsobů jak dostat vodu z ešusu do láhve. Ale když si uvědomíte, že nad 4000 m vodu v kapalném stavu většinou nenajdete, musí vám být jasné, že roztápěním a přelíváním strávíte denně docela dost času. Proto není od věci přibalit plastový trychtýř, který váží asi 50 gramů a je na tuhle činnost jednoduše určený. Koho by také bavilo vymýšlet různé způsoby pro konstrukci nálevky a neustále utírat rozlitou vodu ve stanu.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: