Zřícenina Muráňského hradu

Zřícenina Muráňského hradu

Jak název napovídá, Muránský hrad se nachází na okraji Muránské planiny, nad vsí Muráň. Byl vystavěn na protáhlé plošině vrchu Cigánka (v nejvyšším bodě má 935 m). Patřil mezi největší hrady na Slovensku, uvádí se, že v určitém období snad vůbec největší. Na délku měří úctyhodných 40 m. Vzhledem k nadmořské výšce přes 900 m patří také mezi nejvýše položené slovenské hrady.

Síla hradu a jeho strategická poloha byly důvodem častých úsilí jej dobýt. Původně královský hrad tak později drželi husité, loupeživí rytíři, císařští, ba byl i centrem protihabsburského povstání. Jeho sláva končí velkým požárem na počátku 18. století, po němž již nebyl obnoven. Dnes jsou k vidění povětšinou jen základy budov a torza zdí, s cedulemi popisujícími co se zde nacházelo – purkrabský palác, prachárna, konírna apod. Vše je již prorostlé vzrostlými stromy a další vegetací, místo vojenských povelů je slyšet zpěv ptáků. Nejzachovalejší částí hradu je vstupní brána, která byla v roce 2008 rekonstruována.

Prostory hradu jsou  ideálním vyhlídkovým místem. Na západ je impozantní výhled na strmě se zvedající masív Muránské planiny a právě odsud je nejlépe vidět, že se jedná skutečně o planinu. Až směrem na západ se stává její povrch členitější. Na severu lze obdivovat Nízké Tatry a při mimořádně dobré viditelnosti i Tatry Vysoké. Na jihovýchodě jsou to zalesněné stráně Slovenského Rudohoří, hluboko dole, jako maličké, se odsud jeví městečko Muráň. Pod Muránským hradem poblíž Velké Lúky je veřejné tábořiště, jedno ze dvou míst, kde je v NP Muránská planina povoleno tábořit a stanovat.

V podhradí se též nalézá Chata Zámok, která nabízí jednoduché, útulné, ale ne úplně levné ubytování. Ne vždy je však personál přítomen a lépe je zajistit si rezervaci telefonicky předem. S občerstvením je to v okolí hradu horší, ale hospůdka snad není tím hlavním důvodem, proč se sem vypravíte. Krčmy a obchody najdete  v okolních obcích, je dobré se tedy dobře na cestu zásobit. Muránský hrad si oblíbilo mnoho turistů (ne že by tu byla hlava na hlavě, ale těžko budete hledat chvilku, kdy zde budete úplně sami).

Přístup

Nejjednodušší a nejkratší výstup je z obce Muráň. Kromě turistické značky odsud k hradu míří i „Naučný chodník“. Cesta vede strmě vzhůru do kopce, během asi 6 kilometrů je třeba překonat převýšení téměř 600 m.

Pokud nejste příznivci strmého stoupání, je možné zvolit delší, ale pozvolnější výstup od vlakového nádraží v Červené skale. Buď po modré značce  několik kilometrů stoupání serpentinami po silnici, v sedle Pod Javorinkou odbočit na polní cestu a pokračovat po modré přes Velkou lúku až k hradu. Nebo po zelené k rozcestí Salašná, dále po žluté  na Velkou Lúku, odkud jsou to k hradu necelé 4 Km.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: