Žižkův dub u Myšlína

Žižkův dub u Myšlína

Jeden z památných dubů pojmenovaných po slavném husitském vojevůdci stojí na pokraji obce Myšlín.

Půjdete-li od Mnichovic a projdete Myšlínem, na samém jeho konci, před silniční zatáčkou se nacházejí dva rybníky. Projdete-li mezi nimi, a následně kolem zámečku (který vypadá jen jako lepší hospodářské stavení) a pak po cestě ještě dále, až k poslednímu domku, máte již Žižkův dub téměř nadosah. Jeho majestát nelze přehlédnout. Je opatřen cedulí Památný strom ČR a informační cedulí o jeho historii (bez záruky, že nebude poškozena nebo ukradena). Těžko říci, jestli skutečně pamatuje Žižku, odhad jeho stáří to však spíše potvrzuje. Podle pověsti byl na jeho větvích oběšen kněz Petr z Mnichovic, který zde byl po setkání s Janem Žižkou usvědčen jako zvěd.

Rozložitost koruny je i přes její notné prořezání úctyhodná, stejně jako šířka kmene, v němž zeje velká dutina, chráněná mříží před vniknutím. Je to pěkné místo k zastavení, s výhledem na kopec Hláska za Hrusicemi.

Cesta svádí pokračovat přes louku dále směrem na Hrusice, je však třeba vědět, že se jedná o soukromý pozemek a můžete se zde setkat pasoucími se ovečkami. Budete-li se však držet cestičky na kraji lesa, na konci louky překonáte ohradník a dostanete se na silnici, která vás do Hrusic dovede. Nebo se můžete cestou po ní napojit na žlutou turistickou značku vedoucí k ondřejovské hvězdárně, případně zpět do Mnichovic.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: