Zajišťovací pomůcky

Zajišťovací pomůcky

Po odmlce přinášíme další díl z našeho seriálu o vybavení na Hory a lezení . Tentokrát jsme se zaměřili na zajišťovací pomůcky, které se používají k vytvoření postupového jištění při lezení či při horolezectví. Následující průřez seznamuje snad se všemi na trhu dostupnými typy zajišťovach pomůcek.

Stálé zajišťovací pomůcky:

Krátkodobé zajišťovací pomůcky

© Svět outdooru, prosinec 2008, text Ivan Jánský

Placené odkazy k tomuto článku:
Zde může být váš odkaz!Napište nám.

Zkušenosti čtenářů

pripluv

citace: …Abalakovými hodinami se v ledu myslí…

Ten pán byl Abalakovov.

citer

Fotka smyčky z oranžové repky (cca v půlce stránky) není imho ideální – „fousy“ repky za vůdcákem by měly být rozhodně delší 😉

IJánský

Ahoj. Za Abalakovy hodiny se omlouvám. Chybička se vloudila. Bylo toho moc k uspořádání najednou, i když se to možná nezdá. Opravíme. Přesah je ke 4 cm, i když se to možná na obr. nezdá a uzel je utáhlej tak, že ho už nikdo nikdá nerozváže. Vázal jsem to před 5,6-ti lety, když jsem začínal. Nejsem pískař, tak pokud je to málo, omlouvám se. Smyce nepoužívám a je to má jediná. Článek ale není metodicky zaměřen. Je to jen obr. jak by to asi tak mělo vypadat. Lepší hold po ruce nebyla:-). Jinak samozřejmě konstruktivní diskuse velmi vítána.

Jirka Červinka

Citace: „Vitalij Michailovič Abalakov, autor učebnic a průkopník sovětského sportovního horolezectví.“ Na horolezeckaabeceda.cz a na lezec.cz mají jiný názor než Pripluv. Něco jiného je, že správně by to mělo být opravdu Abalakovovými hodinami, ale z důvodu češtiny nikoli jména toho pána. Díky za upozornění, opravili jsme.

šťovík

…protože jinak by to muselo být správně Abalakovovovými a zase by se toho někdo chytil, pročež za chvíli by to bylo nejneobhospodařovávatelnější slovo v outdoorovovém slovníku poučném, anžto by Abalakovovovy hodiny byly kovovější než je nejkulaťoulinkatější kulaté…

pripluv

se teda dlouhy roky setkavam s nazvem: Abalakovovy hodiny – viz treba i horolezeckametodika byvaly sakal.
PS: na lezci to kdysi taky opravovali…

Tomáš F. (tomas.frank (a) horolezeckaabeceda.cz)

1. Hexy zpavidla řadíme k aktivním (podobně jako „abalky“ – trikamy), neboť díky svému tvaru po zatížení „pracují“ vyvíjí sílu.
Někdy se též hovoří o vlkíněncích pasivních, aktivních a… „poloaktivních“, tedy těch, které pracují pouze díky svému tvaru a ne díky tomu, že se jedná o mechanismus složený z více pohyblivých částí

2. prasečí ocásky NEJSOU určeny ke spouštění!
Prasečí ocásky jsou určeny ke slanění. Spouštěním se poškozují, musí se měnit, dochází tedy k nevratnému poškozování skály (nehledě na otázku bezpečnosti).

Jirka Červinka

Jak jsem psal, Abalakovovy hodiny je správně, ale on se jmenuje jen Abalakov. Tedy nikoliv Abalakovov jak píšeš – jde o češtinu (a opačně, aby to bylo správně Abalakovy hodiny, musel by se jmenovat Abalak).

Ijánský

Tady musím trochu oponovat. Je to cca 2 mesice co jsme se vrátili z Jury a tamní prasečí ocásky nemají oko pro odsednutí a cvakat odsedku do ocásku(kloubového)? Navíc to tam očividně tímto způsobem dělají všichni, pokud se člověk dívá okolo sebe a na opotřebení kovu. I Pit Schubert o tom psal, ale je to už několik let, co jsem to četl. Ale myslím si, že se nemýlím, i když mýlit se je lidské. Ono na druhou stranu je třeba říci, že není ocásek jako ocásek a možná každý myslíme jiný ocásek. Např. v Alpách jsem narazil na ocásky několikrát zakroucené. V té juře jde kov od spoda nahouru, pak zpětně ke skále, ale dolů už ne.

Ijánský

Jo a ty hexy, no podle mě pracují a vyvýjí sílu i obyčejné vklíněnce, ke kterým mají hexy dle mého názoru blíže, než k ababalkům. od tud tedy jejich zařazení.

pripluv

Je to tak, sooory. Byl to Abalakov, hodiny Abalakovovy. Nicmene jsme se k vysledku dostali 🙂

redakce

Jasně, je to jasné. A navíc jsme opravili chybku, která se vloudila. V tom jsi měl pravdu, ještě jednou díky. Jirka

Dejv

Copper head – patří dle mého názoru mezi spec.jištění klas. A4 – A5 technického lezení – roztloukací plomby – a vyjmutí se skály ? – maximálně nedobrovolné vytržení a následný průlet lezce.

Ijánský

Ano, to máte úplně pravdu. V původním textu jsme se o nich zmínili, ale jak se text postupně upravoval, tak jsme je po dohodě nakonec vypustili. Pokud si to přečtete, tak zjistíte, že se o nich opravdu ani nic nepíše. V podstatě jsme hodně laborovali s tím jestli, a když jo, tak kam je umístit. Nakonec zvítězilo hledisko podobnosti s tím, že bude určení v textu vysvětleno. Jedná se ale o velikou a ne příliš rozšířenou specialitu, tak jak jsem již psal, bylo to vyškrtnuto. Už to však bylo po předání obrázkové přílohy, což jsem neohlídal.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: