Za výhledem na nejmenší rozhlednu v Praze

Za výhledem na nejmenší rozhlednu v Praze

Branická skála je nejvýchodnější část výběžků Českého krasu a právě zde se nachází malá rozhledna, lépe řečeno vyhlídka.

Za vlády Karla IV. se zde těžil kámen, později vápenec, ve skále byla i studna, jejíž voda byla jako minerálka používána ještě na počátku 20. století. Ve skalách bylo v minulosti nalezeno velké množství zkamenělin, které zde sbíral dokonce i J. Barrande. Uvnitř skály je ukryto sedm štol o délce 295 m jako pozůstatek připravované podzemní továrny z konce 2. sv. války.

Branická skála patřila vždycky k dominantám Prahy, uvidíte ji i na Mánesově obraze, který je vystaven v Anežské galerii. Bezpečný a zároveň neobvyklý výhled na údolí Vltavy a na protější Barrandov a Děvín umožňuje nejmenší vyhlídková stavba v Praze – dřevěná „rozhledna“ v lesoparku Dobeška, vybudovaná v roce 2002 podle projektu Davida Vávry. Nedaleko je kulturní centrum Dobeška, domovská scéna divadle Sklep, kde je možné se občerstvit na zahrádce. Vyhlídka je celoročně volně přístupná.

Přístup

K vyhlídce se dostanete autobusem č. 124 (Habrová – Želivského – Dvorce) ze zastávky Dobeška a dál kolem stejnojmenného kulturního centra.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: