Weberova cesta

Weberova cesta

Cesta údolím Bílého Labe je pojmenovaná po vrchlabském děkanovi Václavu Weberovi, předsedovi Rakouského krkonošského spolku a vyznavače turistiky.

Dnes modře značená trasa byla slavnostně otevřena v roce 1891 a bývá považována za velmi romantickou. Nechala ji postavit majitelka vrchlabského panství hraběnka Aloisia Czernin-Morzinová v letech 1889 – 1891 ve spolupráci s Rakouským krkonošským spolkem. Při povodni v roce 1897 byla Weberova cesta značně poškozena a musela být opravena.

Další úpravy stezky provedl v roce 1934 Klub československých turistů ve spolupráci s Německým krkonošským spolkem. Celková rekonstrukce Weberovy cesty až k boudě U Bílého Labe se uskutečnila v letech 1975 – 1976, kdy byla upravena na silničku, při následujících povodních v roce 1997 byl tento úsek poškozen, po opravě je dnes přístupný i pro vozíčkáře.

Přístup

Cesta začíná ve Špindlerově Mlýně u Dívčích lávek, kde se stéká Labe s Bílým Labem, pokračuje proti proudu Bílého Labe k boudě U Bílého Labe, poté vede druhou zónou NP Krkonoše k Luční boudě. Trasa až na Luční boudu je dlouhá 8,5 km a překonává výškový rozdíl 640 m. Pěkné jsou pohledy na Bílé Labe a jeho kaskády.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: