Vyhlídková věž Cibulka

Vyhlídková věž Cibulka

Jednu z nejstarších vyhlídkových staveb najdeme v Praze 5 – Košířích.

V původně malé vsi, poprvé připomínané v roce 1185, zakoupil v roce 1817 pozemek s usedlostí i bývalý pasovský biskup hrabě Leopold Thun-Hohenstein. Tehdy zde měly svá letní sídla i další známé šlechtické rodiny, např. Clam-Gallasové nebo Kinští.

Hrabě Leopold Thun-Hohenstein nechal usedlost Cibulka přestavět na honosné sídlo, obklopené rozlehlým anglickým parkem s řadou romantických drobných staveb. Jeho součástí se stala i umělá jeskyně, Čínský pavilon s dvojitým schodištěm nebo vyhlídková věž, mající podobu hradní zříceniny. Volně přístupná kamenná věž je 13 m vysoká a na její vyhlídkovou plošinu vystoupáme po 76 schodech vedoucích po vnější straně zdi. Odtud se nám nabízí výhled na čtvrti Motol, Řepy a Kotlářku, dalšímu výhledu ale brání vzrostlé stromy. Za zříceninou si ještě všimněte domu s gotizujícím cimbuřím, který býval v minulosti hájovnou.

Pohled na nedaleký Čínský pavilon či na samotnou usedlost je ale smutný. Tyto stavby nepatří městu, proto se rekonstrukce v roce 2000 týkala pouze vyhlídkové věže a parku. Vyhlídková věž v současné době často „hraje“ v seriálu TV Prima Cesty domů.

Přístup

Na Cibulku se dostanete městskou hromadnou dopravou – autobusem číslo 123 do zastávky U Lesíka, kde je vstup do lesoparku (ze stanice metra B busem č. 167 do stanice Kavalírka, tady přestoupit na č. 123). Další přístup je možný od zastávky Cibulka na železniční trati Pražský Semmering (z nádraží Praha – Smíchov, moc pěkný zážitek z jízdy s krásnými výhledy), sejít do ulice Na Výši, na hlavní křižovatce, kde jezdí autobus 123, odbočit vpravo do ulice U lesíka, pak rovně a vstoupit do lesoparku. Značení není.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: