Vyhlídková plošina Terezínka

Vyhlídková plošina Terezínka

Údajně nejhezčí pohled na město Tanvald je prý z Terezínky – z vyhlídkové plošiny s mohutnou podezdívkou ze žulových kvádrů. Najdeme ji asi 180 m nad Tanvaldem ve východní části Černostudničního hřbetu.

V roce 1853 nechal 15 m vysokou skálu upravit vyhlídku majitel jedné z tanvaldských přádelen Johan Mayer. Jeho manželka Terezie si prý velmi oblíbila výhled z tohoto místa, které bylo proto pojmenováno Terezina výšina, později se vžil název Terezínka. Vyhlídka se brzy stala oblíbeným výletním místem, v minulosti zde býval i stánek s občerstvením.

Výstup na Terezínku se každému odmění pěkným pohledem do hluboké tanvaldské kotliny, je vidět i kopec Buková, Jírův kopec se Šulíkovou skálou a samozřejmě Tanvaldský Špičák – to vše je v pozadí lemováno hřebeny Jizerských hor. Podle jedné z pověstí tu měl tvrz v 1. polovině 15. století německý loupeživý rytíř Schoff, který se odtud vydával na své výpravy.

Přístup

Z Tanvaldu jsou to sice necelé dva km po červené značce, ale pořád vzhůru. V tomto případě je výhodné pokračovat s červenou značkou přes Muchov (výhledové místo) na rozhlednu Černá Studnice, pak sejít dolů do Smržovky a do Tanvaldu se vrátit vlakem nebo autobusem (cca 12 km). Druhou možností je absolvovat modrými psaníčky vyznačený tzv. Tanvaldský vyhlídkový okruh o délce 15 km, kdy je na trase i další výhledové místo – Šulíkova skála. Na této cestě se ale stále střídá stoupání a sestup.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: