Recenze svítilny: Fenix E35 V3.0

Recenze svítilny: Fenix E35 V3.0

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku Fenix E35 V3.0
Druh svícení (Svícení) ruční svítilna, kapesní svítilna
Rozdělení podle pohlaví Unisex
Materiál 1 letecký tvrzený hliník T6
Hmotnost 139,5 g
Barevné varianty černá
Napájení akumulátor (dobíjecí)
Druh baterie nebo AKU vlastní akumulátor
Pozice napájení interní
Počet akumulátorů nebo baterií 1
Šířka 118 mm
Výška 26.5 mm
Mody svícení 6
Světelný tok v jednotlivých modech 50 / 150 / 450 / 1200 / 3000 lm + 3000 lm stroboskop
Doba svícení v jednotlivých modech 50 / 20 / 7 / 2,6 / 1,2 hod.
Dosvit v jednotlivých modech 30 / 50 / 90 / 150 / 240 m
Voděodolnost nebo vodotěsnost IP68
Použité LED diody Luminus SST-70
Teplotní limit -35 °C až +45 °C
USB konektivita ano
Infocena 2099 Kč
Dodává Ariga
Více info na www.kronium.cz

Zaujalo mě

  • výkon
  • kompaktní rozměry
  • jednoduchost ovládání

Shrnutí recenze

Fenix E35 V3.0 nabízí ve velmi kompaktním těle úctyhodný výkon 3000 lm. Necelých 12 cm pohodlně schováte do kapsy a směle tam můžete svítilnu zahrnout do své EDC výbavy.

PODROBNÝ POPIS

Charakteristika

Svítilna Fenix E35 V3.0 svým výkonem 3000 lm jednoznačně oslní. Budete totiž vidět až na vzdálenost 240 metrů a nejbližší turistická značka se před vámi už nikdy víc neskryje (už žádné bloudění a plná kaťata při pozdním návratu 🙂 ) S přehledem nahradí rozbitý reflektor u auta (a ještě budete muset sklápět kužel před protijedoucími vozidly). Šest světelných režimů vám dovolí nastavit si intenzitu pro jednotlivé aktivity, stroboskop využijete v případě nouze.

Svítilna Fenix E35 V3.0 poslouží i jako EDC světlo.
Svítilna Fenix E35 V3.0 poslouží i jako EDC světlo.

Design a konstrukce

Svítilna v ruce působí drobně, rozhodně byste od takového drobečka nečekali výkon 3000 lm. Kvalita zpracování je na vysoké úrovni. Hliníkové tělo dává tušit slušnou odolnost proti nárazům (výrobce udává pád z výšky 1 metr). Jistému uchopení napomáhá drážkování těla svítilny. Tuto vychytávku oceníte v rukavicích. Pro jistotu výrobce doplnil i pásek na zápěstí a kovový klip s dostatečnou tuhostí pro zajištění např. v kapse kalhot (nebo na batohu, pásku).

Váha svítilny je 67 g bez akumulátoru, 140 g s akumulátorem.

Akumulátor 21700 svítilny Fenix E35 V3.0.
Akumulátor 21700 svítilny Fenix E35 V3.0.

Nabíjení

Nabíjení svítilny Fenix E35 V3.0 probíhá pomocí připojení dodávaného kabelu (USB-C – USB) přímo do akumulátoru. Během nabíjení svítí na akumulátoru kontrolka červeně, při plném nabití zezelená. Doba nabíjení je cca 4 hodiny (Apple nabíječka 10 W). Li-Ion kumulátor 21700 5000 mAh vydrží minimálně 500 nabíjecích cyklů a k jeho nabití využijete např. PC, powerbanku, nabíječku k mobilnímu telefonu, USB na televizi a další. 

Červená signalizace nabíjení svítilny Fenix E35 V3.0.
Červená signalizace nabíjení svítilny Fenix E35 V3.0.

Akumulátor je vybaven vnitřní bezpečnostní ochranou, která odpojí článek při dosažení limitních hodnot (přílišné vybití, zkrat, přebití článku, vysoký proudový odběr).

Svítilna Fenix E35 V3.0 poslouží i při horolezeckých technikách.
Svítilna Fenix E35 V3.0 poslouží i při horolezeckých technikách.

Světelné módy a ovládání

Pro ovládání svítilny slouží jediné tlačítko. Pro zapnutí a vypnutí je potřeba tlačítko zmáčknout cca na 0,5 vteřiny. Režimy svícení jde pak přepínat krátkým stisknutím tlačítka. Svítilna si pamatuje poslední zvolený režim a zapíná se v této intenzitě. Stroboskop se aktivuje po přidržení tlačítka cca 1,5 vteřiny. Proti nechtěnému zapnutí můžete svítilnu „zablokovat” dvěma rychlými stisknutími ve vypnutém režimu (stejným způsobem se opět aktivuje).

V zapínacím tlačítku najdeme LED indikátor nabití. Pokud je svítilna vypnutá, stiskneme krátce tlačítko a podle barvy LED diody zjistíme úroveň nabití akumulátoru:

  • dioda svítí zeleně – baterie nabita na 100–85 %
  • dioda bliká zeleně – baterie nabita na 85–50 %
  • dioda svítí červeně – baterie nabita na 50–25 %
  • dioda bliká červeně – baterie nabita na 25–1 %
NÍZKÝ režim svítilny Fenix E35 V3.0.
NÍZKÝ režim svítilny Fenix E35 V3.0.

Při používání svítilny Fenix E35 V3.0 máte na výběr z následujících světelných režimů:

  • EKONOMICKÝ REŽIM 50 lm/50 hod/30 m
  • NÍZKÝ REŽIM 150 lm/20 hod/50 m
  • STŘEDNÍ REŽIM 450 lm/7 hod/90 m
  • VYSOKÝ REŽIM 1200 lm/2 hod 40 min/150 m
  • TURBO REŽIM 3000 lm/1 hod 15 min/240 m
  • STROBOSKOP 3000 lm
TURBO režim svítilny Fenix E35 V3.0.
TURBO režim svítilny Fenix E35 V3.0.

Ve svítilně je použita prémiová LED Luminus SST-70 (5500-6500 K, denní bílá) s životností 50000 hodin a je vybavena inteligentní ochranou proti přehřátí. Jakmile vzroste teplota svítilny nad 60 °C, začne se automaticky snižovat výkon (dokud neklesne teplota pod 60 °C, pak bude výkon opět krokově stoupat). Při delším využívání maximálního režimu je přední část svítilna značně teplá a výstražný symbol na ní není náhodou.

Testování

Když jsem bral poprvé svítilnu Fenix E35 V3.0 do noci, moc jsem nerozuměl tomu, proč bych ji měl vlastně využívat. Moje nejčastěji využívané světlo má cca 300 lm a myslel jsem si, že to bohatě stačí. Stačilo…do doby, než jsem do noci pustil 3000 lm. Velmi rychle jsem pochopil, že ten desetinásobný rozdíl oproti mé bludičce, je návykový. 

Zde si svítilnou Fenix E35 V3.0 posvítila na moje zmrzlé kulky sestra.
Zde si svítilnou Fenix E35 V3.0 posvítila na moje zmrzlé kulky sestra.

Výkon svítilny samozřejmě není všespásný a každý si musí zvolit vhodné řešení. Pro naprostou většinu mých aktivit (turistika, běhání, VHT, horolezectví) využívám čelovku a neměnil bych. Jenomže musím upřímně přiznat, že jsem se již několikrát dostal do situace, kde by se mi nějaké ty lumeny navíc krátkodobě hodily (hledání bivaku, značky, slaňáku). Při kapesní velikosti svítilny Fenix E35 V3.0 není problém ji mít vždy u sebe a v případě potřeby využít.

Úroveň jednotlivých světelných módů mi vyhovovala, klidně si ale dovedu představit ještě nižší výkon u nejnižšího režimu. Nejčastěji jsem využíval NÍZKÝ, STŘEDNÍ a VYSOKÝ režim svícení. TURBO režim jsem využil pouze krátkodobě, pro oči je to velký kontrast. 

Během testování jsem si pro určité situace oblíbil využití dvou světelných zdrojů zároveň (čelovka + svítilna). Čelovku jsem měl zapnutou na běžný režim téměř pořád a v případě potřeby jsem doplňoval TURBO režimem svítilny Fenix, kterou jsem měl přichycenou ocelovým klipem v kapse nebo na batohu. Člověk si prostě velmi rychle zvykne. TURBO režim je pro mě na takové úrovni, že v místech maximálního dosvitu (cca 250 m) je pro mě těžké rozpoznat jednotlivé předměty. Větší intenzitu a dosvit bych už tedy vlastně ani nepotřeboval (ano, občas by člověk rád našel v noci chatu na kilometr 🙂 ).

Ovládání svítilny mi během testu přišlo velmi intuitivní, ocenil bych výraznější zapínací tlačítko tak, aby šlo pohodlně nahmatat i v rukavicích.

Zapínací tlačítko svítilny Fenix E35 V3.0.
Zapínací tlačítko svítilny Fenix E35 V3.0.

Nabíjení svítilny pomocí USB je pro mě pohodlné, využíval jsem i v autě. Při využívání svítilny jako záložní bych ani nedokupoval náhradní akumulátor. Mnoho turistů dnes také nosí powerbanky, o zdroj se tedy bát nemusíte. Dostupnost akumulátoru 21700 bude ve srovnání s klasickými AA horší.

Světelný kužel je koncipovaný spíše „do dálky” (zesílený střed), pro osvětlení bezprostředního okolí si budete muset přisvítit. TURBO režim má však takovou intenzitu, že bezprostřední okolí vypadá jako ve dne.

Během testování svítilna několikrát zmokla, několikrát byla úmyslně ve vodě, několikrát neúmyslně spadla na zem…a nic. Bez problému funguje dál, pár škrábanců ji sluší. Odolnost IP68 se zdá být naprosto dostatečná. Výrobce doporučuje používat svítilnu v rozmezí teplot -35 °C až +45 °C.

V balení dostanete kromě svítilny také akumulátor, nabíjecí USB kabel, náhradní O kroužek, kovový klip na pásek, šňůrka na zápěstí a návod k použití. Nabídka příslušenství je velmi bohatá. Můžete dokoupit různé držáky (na helmu, na řidítka), pouzdra, USB adaptéry apod. Záruka na svítilnu je celých 5 let, na akumulátor 2 roky. 

Osvícené skály ve Škrovádu se svítilnou Fenix E35 V3.0.
Osvícené skály ve Škrovádu se svítilnou Fenix E35 V3.0.

Závěr

Fenix E35 V3.0 je velmi kompaktní, nenápadná a lehká svítilna. Osloví mimořádným výkonem 3000 lm, se kterým dokáže svítit přes hodinu. Maximální dosvit je kolem 250 metrů. K dispozici nabízí 5 světelných režimů a stroboskop. Nekompromisní pětiletá záruka spolu s velkým množstvím volitelného příslušenství ji předurčují k využití jako EDC světla.

Další informace

LED svítilny značky Fenix si za své několikaleté působení na světovém trhu vybudovaly obrovský respekt. Jedná o výrobky společnosti FenixLight Limited, jenž se zaměřuje na produkci vysoce kvalitních LED svítilen a čelovek pro domácí, venkovní a profesionální použití.

Výrobky firmy FenixLight se vyznačují velmi pokročilým designem a kvalitním provedením. Srdce každé svítilny tvoří spojení vysoce efektivní digitální elektroniky a špičkové výkonné LED.
Díky široké nabídce modelů se svítilny Fenix uplatňují v profesionální sféře v armádě, policii, vězeňské službě, u záchranných složek, jako svítilny pro dobrodruhy, pro sportovce, turisty, horolezce a i běžné domácí použití.

Zajímavé vybavení

Zkušenosti čtenářů

Jirka

Zkušenosti se svítilnou Fenix E35 V3.0 nemám žádné, proto jsem si přišel přečíst tuto recenzi a je veliká škoda, že pan recenzent ačkoliv ho uchvátil turbo mód, který mne také velmi zajímá, nám oněm nic nezjistil. Škoda, rád bych se dozvěděl za jak dlouho dojde vlivem přehřátí k omezení výkonu na (nebo pod) cca 1000 lm, jak dlouho trvá než svítilna vychladne pro možnost znovu zapnout turbo režim (3000 lm) a po jakou skutečně reálnou dobu je možno tento nejvyšší výkon (zcela jistě to nebude uváděných 3000 lm po dobu 1.2 hod kontinuálně, protože to vím ze svých praktických zkušeností s jinými svítilnami). Mé praktické zkušenosti říkají, že obecně se o praktickém využití nevyšších výkonů téměř nedá mluvit, jde opravdu jen o pár minut (cca 20 min s dlouhými přestávkami na vychladnutí) nebo o krátké přisvětlování než se baterie vybije pod využitelnou mez. Obecně pak platí, že když je baterie nabitá na cca 50% nelze už používat vysoké výkony, medium bude krátce ještě k dispozici a když bude baterie nabitá pod cca 20% bude k dispozici zpravidla už pouze nejnižší výkon. Dále jsem zjistil, že údaje vyobrazené na obalech a papouškované prodejci i mnohými recenzenty o době svícení v jednotlivých modech (režimech) :

EKONOMICKÝ REŽIM 50 lm/50 hod
NÍZKÝ REŽIM 150 lm/20 hod
STŘEDNÍ REŽIM 450 lm/7 hod
VYSOKÝ REŽIM 1200 lm/2 hod 40 min
TURBO REŽIM 3000 lm/1 hod 15 min

vůbec neznamenají, že po tuto dobu svítí udávaným výkonem, ale že udávají celkovou dobu po kterou svítilna dokáže svítit při zapnutí v daném režimu, při plném nabití dokud nezhasne, s tím, že se postupně snižuje a přepíná její výkon až do vypnutí. Je to takové když ptáčka lapají, hezky mu zpívají, že?

Dále mám praktickou zkušenost s tím, že svítilny Fenix jsou kvalitní, praxí prověřené, spolehlivé svítilny podávající solidní výkony a že je lze doporučit i přes někdy vyšší cenu.

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: