Vrchol Muchov

Vrchol Muchov

Skalnatý vrch na východním konci Černostudničního hřbetu na červeně značené turistické cestě od rozhledny Černá Studnice do Tanvaldu.

Hřebenová cesta, vybudovaná ještě před první světovou válkou jabloneckým horským spolkem, vede k rozsáhlé skupině skal, která tu vystupuje z balvanitých sutí a samotné vrcholové žulové skalisko umožní pěkný výhled na Jizerské hory, Krkonoše, Ještědský hřbet a Český ráj. V okolí Muchova se kromě suťových polí nacházejí větší či menší skalní bloky, nejzajímavější z nich je asi Skalní brána (nebo Muchovská soutěska) – průchod mezi skalními bloky při značené cestě do Tanvaldu. V sedle pod Muchovem stávala od roku 1924 horská chata Klubu československých turistů, která v roce 1937 vyhořela, dnes je tu alespoň turistický přístřešek.

S Muchovem jsou spojeny nejrůznější pověsti. Údajně tu má ve skalní jeskyni své sídlo jizerskohorský dobrý duch Muhu, další legendy vyprávějí zase o skalní skrýši pod vrcholem, kam ukládali své poklady loupežníci – skála s pokladem se prý otvírá v poledne na sv. Jana a o Štědrém večeru.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: