Vrch Petřín

Vrch Petřín

Vrch je sice součástí města Jablonec nad Nisou, ale stojí za návštěvu kvůli nádherným výhledům.

Hotel s rozhlednou se nachází na návrší ve Vrkoslavicích nad jižním okrajem města Jablonec nad Nisou. V roce 1906, kdy se návrší nazývalo Nickelkoppe, tu nechal hostinský Richard Fellinghauer vybudovat výletní restauraci s tanečním sálem a kulečníkem, jehož součástí byla i 20 m vysoká vyhlídková věž. Ke slavnostnímu otevření došlo ještě téhož roku dne 2. prosince. Přes vynikající polohu ale podnik přestal brzy prosperovat a majitel musel objekt prodat.

Pak se střídali nájemci i majitelé, měnil se také název restaurace – od původního Nickelkoppe, přes Öserwarte na Hohenwarte. České pojmenování Petřín vzniklo až po roce 1945, kdy byl do budovy umístěn dětský domov. V polovině šedesátých let 20. století získal restauraci do vlastnictví státní podnik RaJ (Restaurace a jídelny) a díky krásné poloze se Petřín stal vyhledávaným vycházkovým místem. Po roce 1989 došlo několikrát ke změně majitele, ale výsledkem bylo pouze postupné chátrání objektu a restaurace byla stále uzavřena.

V roce 1998 budovu koupil nový majitel, který investoval do rekonstrukce budovy, tak i rozhledny – k opětovnému otevření došlo 2. října 2000. Opravený Petřín nabízí restauraci, ubytování a vyhlídkovou věž. Z vyhlídkového ochozu ve výšce 15 metrů se naskytne snad nejhezčí pohled na Jablonec, orámovaný zelenými hřebeny Jizerských hor, kromě toho jsou na východě vidět i Krkonoše.

Přístup

Z centra Jablonce (z Mírového náměstí) po modrém značení městského okruhu – modrobílá psaníčka, vzdálenost necelé 3 km.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: