Vrbatovo návrší a Vrbatova bouda

Vrbatovo návrší a Vrbatova bouda

Na návrší stojí mohyla Hanče a Vrbaty a nedaleko se nachází Vrbatova bouda. Bouda byla otevřena na hřebenu Krkonoše roku 1964 v nadmořské výšce 1396 m při ústí silnice prezidenta Osvoboditele T.G.Masryka z Horních Míseček.

Nese jméno Václava Vrbaty, lyžařského závodníka z Kruhu u Jilemnice, který zahynul při závodě v roce 1913 společně s Hančem. V sedle u Vrbatovy boudy se nachází konečná stanice kyvadlové autobusové dopravy z Horních Míseček, pod silnicí na JZ svahu je pomníček zahynulých lyžařů Vrabce a Machka.

Kamenná mohyla Hanče a Vrbaty na vrcholu Vrbatova návrší připomíná tragickou událost z 24. března 1913, kdy zde při mezinárodním běžeckém závodu na 50 km ve sněhové bouři zahynul český závodník Bohumil Hanč a jeho přítel Václav Vrbata, který se mu snažil dojít pro pomoc. Jejich příběh byl zpracován v českém filmu Synové hor. Od mohyly jsou krásné výhledy do okolí. Nedaleko jsou vidět i řopíky, tj. pevnůstky linie lehkého opevnění z 30. let 20. století.

Tip na cestu:

Horních Míseček po žluté značce SZ směrem, z rozcestí Bývalé Jestřábí boudy po modré k Vrbatově boudě, tady vlevo po červené značce kolem mohyly Hanče a Vrbaty, stále po červené podél Harrachových kamenů, po červeném značení k rozcestí Nad Dvoračkami, tady vlevo po zelené značce Krakonošovou cestou do Horních Míseček. Trasa je dlouhá asi 12 km.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: